Pożyczka dla firmy jednoosobowej — gdzie ją dostać online?
Biznesy prowadzone w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, choć zasadniczo są małymi firmami, mają ogromne możliwości. Wiedzą o tym zarówno banki, które traktują tego typu klientów poważnie, jak i cały pozabankowy sektor usług finansowych, który również ma potężną ofertę produktów dedykowanych tego typu podmiotom. Poniżej ranking najlepszych pożyczek dla firm jednoosobowych.
Z jakiej pożyczki może skorzystać jednoosobowa firma?
Jeśli tylko Twoja firma istnieje na rynku co najmniej 3 miesiące, a optymalnie – 1 rok, komercyjne banki mogą zaoferować Ci finansowanie dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości. Dość szczegółowo zbadają jednak Twoją zdolność kredytową i podejdą do niej surowo. Na pobłażliwość nie możesz też liczyć w przypadku historii spłaty wcześniejszych zobowiązań.
Z kolei wymagania stawiane przez firmy pożyczkowe nie będą tak wygórowane. Zarówno w kwestii tego, jak długo funkcjonuje Twoja działalność, jak i w kwestii analizy zdolności kredytowej.
Przedsiębiorcom prowadzącym tzw. JDG, sektor pozabankowy oferuje:
- Udzielane w pełni online pożyczki gotówkowe dla firm – zwykle do kilkudziesięciu tysięcy, choć znajdziesz także oferty dotyczące 100 000 zł, 200 000 zł czy nawet miliona;
- Pożyczki odnawialne, czyli linie kredytowe;
- Faktoring, czyli opcję wykupu nieprzeterminowanych wierzytelności należnych od kontrahentów z tytułu sprzedaży, dostaw czy usług.
Na co prowadzący JDG może wydać pożyczkę?
Środki pochodzące ze zobowiązań zaciąganych w firmach pożyczkowych (poza faktoringiem) można wykorzystać na dowolny cel — m.in.:
- Jako kapitał początkowy na rozpoczęcie działalności, by pokryć wszystkie niezbędne inwestycje na start;
- Na rozwój – mowa o wprowadzaniu nowych produktów, inwestycjach w nowe technologie, otwarciu nowego oddziału czy wprowadzeniu nowych kanałów komunikacji z klientem;
- Jako kapitał obrotowy, czyli pieniądze potrzebne na bieżące koszty działalności lub niespodziewane wydatki.
Niezależnie od tego, z jakiego powodu potrzebujesz w swojej firmie dodatkowego zastrzyku gotówki, różne rodzaje pożyczek umożliwią Ci dopasowanie finansowania do swoich indywidualnych potrzeb.
Ubieganie się JDG o pożyczkę online
Każda z pozabankowych instytucji oferująca pożyczki dla firm, może mieć swoją własną procedurę wnioskowania przez przedsiębiorców o środki. Z reguły proces zawiera się jednak w kilku podobnych krokach.
Opisujemy je poniżej:
- Wybór odpowiedniej oferty – warto porównać wszystkie produkty dostępne na rynku np. za pomocą rankingu pożyczek firmowych oraz zapoznać się z opiniami klientów;
- Wejście na stronę pożyczkodawcy i określenie parametrów finansowania – kwoty i preferowanego czasu na spłatę;
- Wypełnienie wniosku i załączenie potrzebnych dokumentów;
- Potwierdzenie swojej tożsamości;
- Oczekiwanie na decyzję kredytową.
Po przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej firma pożyczkowa zaakceptuje lub odrzuci formularz i poinformuje Cię o wyniku analizy mailowo, lub telefonicznie. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, wystarczy zaakceptować warunki umowy i poczekać na pieniądze, które zostaną przelane na podane we wniosku konto bankowe.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Proces ubiegania się o środki w firmach pożyczkowych ogranicza formalności do minimum. Najczęściej wystarczy przedstawić:
- NIP firmy,
- Dane osobowe właściciela;
- Skan dowodu osobistego.
Weryfikacji będzie wymagał jednak rachunek bankowy JDG. W niektórych podmiotach pożyczkowych można podłączyć go do specjalnej aplikacji, która sprawdzi wiarygodność finansową, a w innych – np. przesłać wyciąg z konta.
Kiedy natomiast właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ubiega się o kredyt w banku, zwykle musi skompletować nieco bardziej obszerną dokumentację, tj.:
- Wyciąg z konta bankowego;
- Deklarację podatkową PIT za ubiegły rok;
- Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i podatkami;
- Zestawienie z książki przychodów i rozchodów;
- Zaświadczenie o wpisie do CEIDG lub KRS;
- Zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON.
Jaka pożyczka będzie najlepsza dla firmy jednoosobowej?
Dodatkowe, zewnętrzne finansowanie zawsze należy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb, możliwości i priorytetów. Nie każde rozwiązanie sprawdzi się u wszystkich przedsiębiorców jednakowo.
Zasadniczo, można przyjąć, że:
- Zobowiązania bankowe są dla bardziej wiarygodnych finansowo biznesów, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Są też tańsze niż te pozabankowe.
- Pożyczki zaciągane w firmach zarejestrowanych w formie spółek, wiążą się z wyższymi kosztami. Szansę na ich uzyskanie ma jednak więcej jednoosobowych działalności gospodarczych o mniej stabilnej sytuacji lub np. całkiem nowych na rynku.
To, co należy zrobić przed podjęciem decyzji, to przede wszystkim szerokie rozeznanie wśród dostępnych na rynku opcji. Warto również zapoznać się z opiniami innych przedsiębiorców, którzy korzystali już z danego produktu. I ostatnia ważna informacja: zanim podpiszesz umowę, przeczytaj dokładnie jej warunki!
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy