Pożyczka dla firmy jednoosobowej — gdzie ją dostać online?

Zaktualizowano 11-02-2024 Autor: Marta Wycisło Pożyczki

Biznesy prowadzone w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, choć zasadniczo są małymi firmami, mają ogromne możliwości. Wiedzą o tym zarówno banki, które traktują tego typu klientów poważnie, jak i cały pozabankowy sektor usług finansowych, który również ma potężną ofertę produktów dedykowanych tego typu podmiotom. Poniżej ranking najlepszych pożyczek dla firm jednoosobowych.

Z jakiej pożyczki może skorzystać jednoosobowa firma?

Jeśli tylko Twoja firma istnieje na rynku co najmniej 3 miesiące, a optymalnie – 1 rok, komercyjne banki mogą zaoferować Ci finansowanie dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości. Dość szczegółowo zbadają jednak Twoją zdolność kredytową i podejdą do niej surowo. Na pobłażliwość nie możesz też liczyć w przypadku historii spłaty wcześniejszych zobowiązań.

Z kolei wymagania stawiane przez firmy pożyczkowe nie będą tak wygórowane. Zarówno w kwestii tego, jak długo funkcjonuje Twoja działalność, jak i w kwestii analizy zdolności kredytowej.

Przedsiębiorcom prowadzącym tzw. JDG, sektor pozabankowy oferuje:

 • Udzielane w pełni online pożyczki gotówkowe dla firm – zwykle do kilkudziesięciu tysięcy, choć znajdziesz także oferty dotyczące 100 000 zł, 200 000 zł czy nawet miliona;
 • Pożyczki odnawialne, czyli linie kredytowe;
 • Faktoring, czyli opcję wykupu nieprzeterminowanych wierzytelności należnych od kontrahentów z tytułu sprzedaży, dostaw czy usług.

Na co prowadzący JDG może wydać pożyczkę?

Środki pochodzące ze zobowiązań zaciąganych w firmach pożyczkowych (poza faktoringiem) można wykorzystać na dowolny cel — m.in.:

 • Jako kapitał początkowy na rozpoczęcie działalności, by pokryć wszystkie niezbędne inwestycje na start;
 • Na rozwój – mowa o wprowadzaniu nowych produktów, inwestycjach w nowe technologie, otwarciu nowego oddziału czy wprowadzeniu nowych kanałów komunikacji z klientem;
 • Jako kapitał obrotowy, czyli pieniądze potrzebne na bieżące koszty działalności lub niespodziewane wydatki.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu potrzebujesz w swojej firmie dodatkowego zastrzyku gotówki, różne rodzaje pożyczek umożliwią Ci dopasowanie finansowania do swoich indywidualnych potrzeb.

Ubieganie się JDG o pożyczkę online

Każda z pozabankowych instytucji oferująca pożyczki dla firm, może mieć swoją własną procedurę wnioskowania przez przedsiębiorców o środki. Z reguły proces zawiera się jednak w kilku podobnych krokach.

Opisujemy je poniżej:

 1. Wybór odpowiedniej oferty – warto porównać wszystkie produkty dostępne na rynku np. za pomocą rankingu pożyczek firmowych oraz zapoznać się z opiniami klientów;
 2. Wejście na stronę pożyczkodawcy i określenie parametrów finansowania – kwoty i preferowanego czasu na spłatę;
 3. Wypełnienie wniosku i załączenie potrzebnych dokumentów;
 4. Potwierdzenie swojej tożsamości;
 5. Oczekiwanie na decyzję kredytową.

Po przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej firma pożyczkowa zaakceptuje lub odrzuci formularz i poinformuje Cię o wyniku analizy mailowo, lub telefonicznie. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, wystarczy zaakceptować warunki umowy i poczekać na pieniądze, które zostaną przelane na podane we wniosku konto bankowe.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Proces ubiegania się o środki w firmach pożyczkowych ogranicza formalności do minimum. Najczęściej wystarczy przedstawić:

 • NIP firmy,
 • Dane osobowe właściciela;
 • Skan dowodu osobistego.

Weryfikacji będzie wymagał jednak rachunek bankowy JDG. W niektórych podmiotach pożyczkowych można podłączyć go do specjalnej aplikacji, która sprawdzi wiarygodność finansową, a w innych – np. przesłać wyciąg z konta.

Kiedy natomiast właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ubiega się o kredyt w banku, zwykle musi skompletować nieco bardziej obszerną dokumentację, tj.:

 • Wyciąg z konta bankowego;
 • Deklarację podatkową PIT za ubiegły rok;
 • Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i podatkami;
 • Zestawienie z książki przychodów i rozchodów;
 • Zaświadczenie o wpisie do CEIDG lub KRS;
 • Zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON.

Jaka pożyczka będzie najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Dodatkowe, zewnętrzne finansowanie zawsze należy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb, możliwości i priorytetów. Nie każde rozwiązanie sprawdzi się u wszystkich przedsiębiorców jednakowo.

Zasadniczo, można przyjąć, że:

 • Zobowiązania bankowe są dla bardziej wiarygodnych finansowo biznesów, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Są też tańsze niż te pozabankowe.
 • Pożyczki zaciągane w firmach zarejestrowanych w formie spółek, wiążą się z wyższymi kosztami. Szansę na ich uzyskanie ma jednak więcej jednoosobowych działalności gospodarczych o mniej stabilnej sytuacji lub np. całkiem nowych na rynku.

To, co należy zrobić przed podjęciem decyzji, to przede wszystkim szerokie rozeznanie wśród dostępnych na rynku opcji. Warto również zapoznać się z opiniami innych przedsiębiorców, którzy korzystali już z danego produktu. I ostatnia ważna informacja: zanim podpiszesz umowę, przeczytaj dokładnie jej warunki!

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy