Zasiłek dla bezrobotnych 2023 – ile wynosi, jak otrzymać

Zasiłek dla bezrobotnych 2023 – ile wynosi, jak otrzymać

Zaktualizowano 14-05-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Po stracie pracy masz szansę otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, który potocznie nazywamy kuroniówką. Jednak dla otrzymania świadczenia musisz spełniać określone warunki.

W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, komu należy się takie wsparcie, jakie są kryteria jego otrzymania. Dowiesz się także, w jaki sposób złożyć wiosek o zasiłek.

Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Domyślnie kuroniówka przyznawana jest okres 6 miesięcy.

W szczególnych sytuacjach świadczenia może być wypłacane przez okres 12 miesięcy. Na taką długość mogą liczyć osoby, które:

 • przepracowały 20 lat i są w wieku powyżej 50 lat
 • posiadające na utrzymaniu dziecko w wieku do 15 lat, przy czym małżonek jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku
 • wychowują samotnie dziecko w wieku do 15 lat
 • zamieszkują w powiecie, w którym stopa bezrobocia stanowi 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2021

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest ustalana na podstawie liczby lat, jaką przepracował wnioskujący. Proporcje wysokości zasiłku kształtują się w następujący sposób:

 • staż pracy do 5 lat – 80%
 • staż pracy od 5 do 20 lat – 100%
 • staż pracy powyżej 20 lat – 120% (po 50 roku życia)

Większą kwotę otrzymasz przez pierwsze 90 dni, natomiast po tym okresie suma się obniża. Poniżej prezentujemy kwoty zasiłku dla poszczególnych grup:

Kwota, jaką otrzymasz przez pierwsze 90 dni:

 • 80% – 960 zł brutto (820,60 zł netto)
 • 100% – 1200 zł brutto (1 025 zł netto)
 • 120% – 1 440 zł brutto (1 221,40 zł netto)

Kwota, jaką otrzymasz po 90 dniach:

 • 80% – 753,90 zł brutto (660,05 zł netto)
 • 100% – 942,30 zł brutto (814,39 zł netto)
 • 120% – 1 130,80 zł brutto (968,03 zł netto)

Kiedy otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje z automatu każdemu, kto stał się bezrobotny. Aby go trzymać, należy spełnić określone warunki. Podstawowym kryterium przyznania jest przepracowane pół roku w okresie 18 miesięcy od dnia zarejestrowania. Do tego czasu włącza się także następujące sytuacje:

Prawo do zasiłku po zarejestrowaniu lub po 90 i 180 dniach od rejestracji

Wnioskujący o zasiłek może go otrzymać od razu po złożeniu aplikacji lub też dopiero po 90  i 180 dniach. Poniżej wyjaśnienie, co rozróżnia te trzy sytuacje

Zasiłek po rejestracji – przysługuje w sytuacji, gdy umowa o pracę została wypowiedziana przez pracodawcę lub zakończył się okres jej obowiązywania.

Zasiłek po 90 dniach – przysługuje jeśli to pracownik wypowiedział umowę lub została ona rozwiązania za porozumieniem stron. Wyjątek stanowi sytuacje, gdy porozumienie stron nastąpiło wskutek upadłości, likwidacji zakładu pracy lub zmniejszenia zatrudnienia ze względu na sytuację ekonomiczną pracodawcy (np. skutek COVID 19).

Zasiłek po 180 dniach – przysługuje jeśli to pracownik wypowiedział umowę lub została ona rozwiązania za porozumieniem stron. Wyjątek stanowi sytuacje, gdy porozumienie stron nastąpiło wskutek upadłości, likwidacji zakładu pracy lub zmniejszenia zatrudnienia ze względu na sytuację ekonomiczną pracodawcy (np. skutek COVID 19).

Kiedy zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje

Jest kilka sytuacji, kiedy urząd może odmówić Ci wypłaty świadczenia. Stanie się tak, gdy:

 • urząd skieruję Cię do pracy, na szklenie, staż lub zaoferuje inną pomoc, a Ty nie podejmiesz żadnej aktywności w tym zakresie
 • otrzymujesz świadczenie z tytułu praktyki absolwenckiej, które przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia
 • pracodawca wypłacił Ci odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy
 • 6 miesięcy przed rejestracją zostałeś zwolniony dyscyplinarnie

Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych na PIT-37

Zasiłek dla bezrobotnych jak każdy inny wpływ do domowego budżetu stanowi dochód i należy go rozliczyć w urzędzie skarbowym.

Rozliczając świadczenie, z pewnością zadasz sobie pytanie, gdzie je wpisać w PIT. Sytuacja jest o tyle problematyczna, że PIT-37 nie zawiera dedykowanego pola, w którym możesz dokonać rozliczenia.

Zaznanie dotyczące zasiłku składa się w części D1 PIT-u DOCHODY I STRATY PODATNIKA. Konkretnie służy do tego wiersz 5 – Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4.

gdzie wpisać zasiłek dla bezrobotnych w pit 37

Zasiłek dla bezrobotnych a działalność gospodarcza

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, masz prawo do otrzymania zasiłku na podobnych zasadach, co osoby pracujące na umowę o pracę.

Pierwszym krokiem do otrzymania świadczenia jest zawieszenie działalności. Następnie rejestrujesz się we właściwym urzędzie pracy i otrzymujesz status osoby bezrobotnej.

W przypadku działalności gospodarczej zasiłek jest wypłacany po okresie 90 dni od momentu otrzymania statusu bezrobotnego.

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych – krok po kroku

Wnioskować o zasiłek możesz na dwa sposoby. Pierwszy to osobista w urzędzie, a drugi aplikacja online na portalu praca.gov.pl. W dobie pandemii wizyta w urzędzie nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, dlatego polecamy wybrać drugą opcję. Poniżej instrukcja krok po kroku, jak przeprowadzić proces rejestracji:

1. Po wejściu na praca.gov.pl wybierz „Rejestracja konta”, a następnie „Rejestruj konto”.

zasiłek dla bezrobotnych - krok 1

2. Rejestracja zaczyna się od zalogowanie poprzez profil zaufany.

zasiłek dla bezrobotnych krok 2

3. Teraz wpisz login, hasło i zaloguj się

krok 3

4. Teraz wypełnij formularz rejestracyjny. Zaznaczone strzałką pola są wymagane. Na dole zaznacz checboxy, dlaczego się rejestrujesz oraz zgody prawne. Pozostaje kliknąć „zatwierdź”.

krok 4

5. Po poprawnym podaniu wszystkich danych system wyświetli informację, że rejestracja została zakończona powodzeniem.

krok 5

6. Teraz zaloguj się do systemu i wybierz „Rejestracja osoby bezrobotnej”

7. W kolejnym kroku wybierz przycisk „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy”

krok 6

8. Przystępujemy do rejestracji. Jej pierwszy etap to wskazanie adresata wniosku, czyli urzędu dla bezrobotnych, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania.

krok 8

9. Następnie wypełnij ankietę. Pozwoli to ocenić Twój status na rynku pracy.

10. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz i informację, że na podstawie podanych danych zostaniesz przekierowany do właściwej ścieżki rejestracji bezrobotnego. Kliknij OK i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Ze względu dużą ilość możliwych ścieżek, nie jesteśmy tutaj w stanie opisać każdej z nich.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy