Wymiana starych funtów – gdzie to zrobić?

Wymiana starych funtów – gdzie to zrobić?

Zaktualizowano 18-01-2024 Autor: Magdalena Godzieba

30 września 2022 roku to dzień, w którym dotychczasowe banknoty angielskie wyszły z obiegu. Mimo to, będąc w posiadaniu starych funtów, wcale nie trzeba obawiać się tego, że straciły one swą wartość. Wprawdzie nie da się używać ich już jako środka płatniczego, jednak nadal można dokonać ich wymiany. Sprawdź jak i gdzie możesz to zrobić.

Stare funty – co to oznacza?

Stare funty angielskie to inaczej banknoty, które zostały wycofane z obiegu w Wielkiej Brytanii. Konkretnie mowa tutaj o nominałach: 1 funt, 5 funtów, 10 funtów, 20 funtów i 50 funtów. Emitowane one były przez Bank Anglii od 1725 roku do 2011 roku.

Ostatnie banknoty, jakie trafiły do obiegu na terenie Anglii, posiadały wizerunek ekonomisty Adama Smitha oraz królowej Elżbiety. Od 2022 roku spotkać się można z dwudziestofuntówką z Williamem Turnerem. Podobna historia spotkała banknoty 50-funtowe. Te upamiętniały dotychczas przedsiębiorcę Matthew’a Boultona, a obecnie zostały zastąpione wizerunkiem Alana Turinga.

Najważniejszą przesłanką do wymiany wcześniejszych banknotów nie było jednak samo upamiętnienie wspomnianych postaci, a ulepszenie materiału, z jakiego wykonane są środki płatnicze. Decyzja na mocy której stare funty zostały wycofane z obiegu, została podjęta z powodu znacznego ich zużycia. Dotychczas, pieniądze produkowane były z mało trwałego papieru. Utrudniało to ich emitowanie z racji niskiej wartości nominalnej w porównaniu z rosnącymi kosztami produkcji. Aby środki płatnicze mogły dłużej przetrwać w obiegu, papierową wersję zamieniono na polimer. Nowe funty mają także zapewnić większe bezpieczeństwo przed fałszerstwami.

Gdzie można wymienić stare funty?

Banknoty, które zostały wycofane z obiegu, można nadal spieniężyć na kilka sposobów. Oto dostępne opcje:

  • zdeponowanie banknotów bezpośrednio w brytyjskim banku – przy wybieraniu pieniędzy z konta, zostaną nam wypłacone banknoty w nowej wersji;
  • udanie się do kasy Banku Anglii na Threadneedle Street w Londynie;
  • wysłanie banknotów za pośrednictwem poczty na adres: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH;
  • skorzystanie z oferty kantorów, na przykład wycofanebanknoty.pl. Kantor posiada swój oddział w Warszawie i umożliwia dokonanie sprzedaży starych funtów z gwarancją wypłaty gotówki prosto do ręki. Znany kantor wymieniający stare funty mieści się również w Krakowie przy ulicy Grodzkiej 46.
  • skorzystanie z oferty firm pośredniczących w wymianie.

Wymiana starych funtów w NBP – czy to możliwe?

Niestety, od 2013 roku Narodowy Bank Polski oraz żadne inne polskie banki komercyjne, nie wymieniają zagranicznych banknotów, które zostały wycofane z obiegu.  Stare banknoty można wymienić jedynie w angielskim banku centralnym.

Fakt, że wymiana starych funtów w NBP nie jest możliwa, nie zamyka nam drzwi do łatwego rozwiązania problemu. Nie trzeba także udawać się w podróż za granicę.

Jak już wspomnieliśmy, na rynku istnieje spora ilość kantorów specjalizujących się w wymianie starych walut. Wiele z nich wprowadziło usługę wysyłki banknotów za pośrednictwem kuriera.

Porada dla osób wymieniających stare waluty – jak uniknąć problemów?

Największym problemem z jakim zmagają się osoby posiadające nieaktualne środki płatnicze, jest znalezienie miejsca, które dokona wymiany po korzystnym kursie.

Niestety jednego nie da się uniknąć – kurs wymiany starych banknotów będzie nieco niższy niż nowych. Aby cała operacja była jak najbardziej opłacalna, warto jest porównać oferty kilku kantorów, zwłaszcza w przypadku chęci wymiany dużej kwoty.

Decydując się na skorzystanie z usług kantorów internetowych i wysłanie banknotów kurierem, należy dodatkowo upewnić się, że przesyłka jest ubezpieczona.

Stare dolary – gdzie można je wymienić?

Określenie ”stare dolary” funkcjonuje w odniesieniu do USD wyprodukowanych przed 1996 rokiem. Wówczas bank centralny w USA wyemitował nową serię banknotów. Zmieniona szata graficzna przedstawia dziś wizerunki prezydentów, lecz w nieco innej perspektywie.

Zmiany te nie są dla nas aż tak bardzo istotne, gdyż wszystkie dolary, które zostały wyprodukowane od początku istnienia waluty, mogą być nadal wykorzystywane jako środek płatniczy w Stanach Zjednoczonych. To między innymi z tego względu, dolar amerykański uznaje się za jedną z najtrwalszych walut na świecie.

Starsze dolary można z kolei wymienić korzystając z serwisów świadczących takie usługi, na przykład old-cash.com. Cała procedura odbywa się bardzo sprawnie – dodajemy stare pieniądze do wirtualnego portfela, a specjalny kalkulator oblicza ich wartość. Posiadane banknoty wysyłamy pocztą lub kurierem. Ich równowartość otrzymamy w formie przelewu na podane we wniosku konto bankowe.

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy