Jaki tytuł przelewu, żeby nie płacić podatku?

Jaki tytuł przelewu, żeby nie płacić podatku?

Zaktualizowano 04-09-2022 Autor: Arkadiusz Stal

Podatkiem od przelewu potocznie określa się należność względem fiskusa po otrzymaniu na konto bankowe darowizny, pożyczki od osoby prywatnej lub niektórych transakcji bezgotówkowych dotyczących sprzedaży.

Tytuł przelewu najczęściej nie ma wpływu na powstanie (lub jego brak) obowiązku podatkowego. Jeśli zgodnie z literą prawa od przelewu należy odprowadzić daninę dla Urzędu Skarbowego, niezależnie od tego, jak zatytułowany jest transfer gotówki między rachunkami – płatność zwykle jest konieczna.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której przekazujesz darowiznę członkowi najbliższej rodziny. Powyżej pewnej kwoty jednym z warunków zwolnienia z podatku jest właśnie odpowiedni tytuł przelewu – słowem klucz będzie w tym przypadku „darowizna”.

Tytuł przelewu a darowizna pieniężna

Przekazując bliskim darowiznę przelewem, ważne jest, aby w tytule znalazło się słowo „darowizna”. Zatytułowanie transakcji w ten sposób może zwolnić Cię z obowiązku podatkowego. Przeczytaj, kiedy to nastąpi i jakie jeszcze warunki musisz spełnić.

Kiedy przekazujesz darowiznę:

 • żonie,
 • mężowi,
 • dzieciom lub pasierbom,
 • wnukom,
 • rodzicom lub macosze bądź ojczymowi,
 • dziadkom,
 • rodzeństwu,
 • teściom,
 • synowej,
 • zięciowi,

kwota nieprzekraczająca 9 637 zł jest bezwarunkowo zwolniona z podatku.

Wyższa suma musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego przy pomocy formularza SD-Z2. By również nie płacić od niej świadczenia na rzecz Skarbu Państwa, trzeba spełnić dwa warunki.

 1. Transakcja nie może odbyć się z tzw. ręki do ręki, a więc konieczny jest przelew lub przekaz pocztowy.
 2. Tytuł przekazu lub przelewu musi zawierać słowo „darowizna”.

Ważne!
Przepis ten nie dotyczy teściów oraz synowej i zięcia, którzy po przyjęciu darowizny do kwoty 9 637 zł nie zapłacą podatku, jednak wyższa darowizna, mimo przelewu o odpowiednim tytule będzie rodziła obowiązek podatkowy.

Jaki wpisać tytuł przelewu żeby nie płacić podatku?

Co dokładnie wpisać w polu na tytuł przelewu w przypadku darowizny i czy wystarczy to jedno słowo? Zasadniczo tak, jednak aby dodatkowo zabezpieczyć się przed wszelkimi wątpliwościami ze strony banku czy fiskusa warto zamieścić w tytule również stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowywanym.

Tytuł takiego przelewu może wyglądać następująco:

 • Darowizna dla syna Jana Kowalskiego

Kiedy najczęściej trzeba zapłacić podatek przelewem?

Posiadacz prywatnego rachunku bankowego najczęściej płaci podatek przelewem w dwóch sytuacjach.

 1. Roczne rozliczenie PIT wykazało niedopłatę – uzupełnienie brakującej kwoty przelewa się w takim przypadku do Urzędu Skarbowego na swój indywidualny mikrorachunek.
 2. Jest stroną w umowie dotyczącej czynności cywilnoprawnych.

Mowa m.in. o:

 • umowie darowizny (w przypadku braku spełnienia opisywanych wyżej warunków),
 • umowie o dział spadku,
 • umowie sprzedaży (między dwiema osobami prywatnymi),
 • umowie pożyczki,
 • umowie ustanowienia hipoteki, odpłatnego użytkowania, dożywocia lub służebności,
 • umowie depozytu nieprawidłowego (który oznacza przetrzymywanie cudzych pieniędzy lub mienia z ustaloną przez obie strony możliwością rozporządzania nimi).

Nie przelewam darowizny — czy tytuł przelewu ma znaczenie?

Choć odpowiednie zatytułowanie transferu środków z konta na konto nie zawsze uchroni Cię przed podatkiem – każdorazowo ma duże znaczenie. Tytuł przelewu wpływa na ocenę bezpieczeństwa Twojej transakcji przez bank, który ustawowo sprawuje pieczę nad wszystkimi bezgotówkowymi operacjami swoich klientów. Nie powinieneś więc wpisywać w pole tytułu nic, co wskazywałoby na nielegalne działania, powiązania polityczne, czy finansowanie terroryzmu.

Kiepskim pomysłem są także żartobliwe opisy. Choć przelew zatytułowany „Twoja bieda mnie brzydzi” rozśmieszył jego odbiorcę oraz szerokie grono internautów, którzy przesyłali sobie screen kawału, aż stał się niezwykle popularny w social mediach, jego autor mógł spodziewać się kontaktu ze strony banku oraz wezwania do złożenia wyjaśnień. Poza tym, że tego typu sytuacje są źródłem stresu, zajmują też cenny czas. Warto ich unikać.

Dodatkowym plusem rzetelnych oposów transakcji i klarownych tytułów przelewów jest wiarygodna i pomocna historia na rachunku bankowym, na podstawie której w łatwy sposób można sprawdzić swoje wydatki.

Co wpisać w tytule przelewu – ogólne zasady

Kiedy wykonujesz przelew, pole przeznaczone na jego tytuł nie może pozostać puste. Każdorazowo należy je uzupełnić i najlepiej po prostu opisać skąd pochodzą środki lub na jaki cel są przeznaczone.

Czasem powinieneś dopisać również, komu je przekazujesz, mimo że służy do tego dodatkowe okienko: „nazwa i adres odbiorcy”.

Przypomnijmy, że zgodny z prawdą tytuł przelewu pozwala prawidłowo skatalogować przesłane środki, ułatwia sprawdzanie historii swoich wydatków, zmniejsza ryzyko konieczności tłumaczenia się przed bankiem z podejrzanie nazwanej operacji, a w przypadku darowizny przekazywanej najbliższej rodzinie jest jednym z warunków, które trzeba spełnić, by nie płacić podatku.

Tytuł przelewu — poznaj przykłady

Jeśli wykonujesz przelew darowizny najlepiej, jeśli zatytułujesz go:

 • darowizna dla córki Zofii Nowak

Analogicznie przelewając pożyczkę, możesz uzupełnić pole przeznaczone na tytuł następująco:

 • pożyczka dla córki Marii Kowalskiej

Pamiętaj, że jeśli kwota pożyczki przekracza 1 000 zł, musisz zawrzeć z pożyczkobiorcą umowę na piśmie. W tytule przelewu może pojawić się wtedy następujący zapis:

 • Umowa o pożyczkę nr 1/2022

Do nazwania transakcji dotyczącej zapłaty należności z tytułu umowy kupna-sprzedaży również można posłużyć się jej numerem, a jeśli umowa go nie posiada albo została zawarta ustnie, można wpisać:

 • Zapłata za samochód
 • Przelew za zakup roweru

Poza przelewem darowizny zgodnie z przedstawionymi wyżej odpowiednimi zasadami — czynności cywilnoprawne z reguły rodzą obowiązek podatkowy, który reguluje Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych i żaden tytuł przelewu nie pozwoli Ci go uniknąć.

Zatytułowanie darowizny – „prezentem”, pożyczki – „pomocą”, lub kłamstwo na temat pochodzenia środków nie spowodują, że nie będziesz musiał zapłacić fiskusowi odpowiedniej kwoty. Mogą jedynie (w przypadku celowej chęci wprowadzenia US w błąd) narazić Cię na dodatkowe koszty w postaci kar czy grzywny.

Jaki tytuł przelewu, jeśli nie musisz płacić podatku?

Jeśli Twój przelew (czy to związany z czynnością cywilnoprawną, czy nie) nie rodzi obowiązku podatkowego, tytuł przelewu ma nieco mniejsze znaczenie, jednak nadal ważne jest, byś opisywał w przeznaczonym na to polu sytuację faktyczną.

W przypadku podatku od darowizn czy pożyczek „diabeł tkwi w szczegółach”. Nie chodzi jednak o to, by pisać elaborat na temat przesyłanych środków, ale by zawrzeć informacje, po co i najlepiej – dla kogo (z imienia i nazwiska oraz stopnia pokrewieństwa) przeznaczona jest gotówka.

Czy można zmienić tytuł przelewu?

Na oficjalnych witrynach internetowych banków, w większości przypadków spotkasz się z informacją, że zmiana tytułu przelewu jest niemożliwa. Błąd w tej kwestii będzie więc niestety nieodwracalny.

Jeśli jednak bardzo zależy Ci na zmianie, a na stronie Twojego banku nie odnalazłeś wzmianki o braku możliwości dokonania takiej modyfikacji, możesz spróbować zwrócić się do pracownika instytucji przy pomocy wiadomości lub dzwoniąc na infolinię.

3.8 (Ilość ocen: 19)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

1 Opinia

 1. Jan
  11.02.2023, 10:20 am Odpowiedz
  Co w przypadku zagranicznego przelewu gdzie jestem właścicielem konta i przelewam na polskie konto swoje , czy muszę odprowadzić podatek czy jestem zwolniony ?