TransactionLink – czym jest i na jakich zasadach działa?

TransactionLink – czym jest i na jakich zasadach działa?

Zaktualizowano 18-11-2023 Autor: Magdalena Godzieba

Aby zaciągnąć pożyczkę w jakiejkolwiek instytucji, niezbędne jest dostarczenie danych z dowodu osobistego. Z tego typu usług najczęściej korzystamy zdalnie, a więc osobiste przedstawienie dokumentu nie jest wówczas możliwe. Do tej pory najpopularniejszym sposobem było wykonanie przelewu na symboliczną kwotę. Firmy poszły jednak o krok dalej i znaczna część z nich wykorzystuje nowoczesne systemy weryfikacyjne. Dziś pod lupę weźmiemy TransactionLink.

Co to jest TransactionLink?

TransactionLink to oprogramowanie stworzone z myślą o instytucjach finansowych w celu błyskawicznego potwierdzania tożsamości klientów i weryfikowania ich sytuacji finansowej. Za pomocą systemu, klient łączy się ze swoim rachunkiem bankowym i jednocześnie wyraża zgodę na odczyt swoich danych.

Spółka TransactionLink działa na rynku od niedawna, gdyż rozpoczęła ona swoją działalność w 2020 r. Obecnie zapewnia zautomatyzowaną i intuicyjną platformę do kompleksowej obsługi procesów KYC. Posiada swoje biura w Berlinie, Londynie i Warszawie. W ostatnim czasie firma znalazła inwestorów i została dofinansowana kwotą 5 mln euro przez globalny fundusz White Star Capital.

Warto wiedzieć

Narzędziem konkurencyjnym dla Transaction link jest Kontomatik z którego korzysta większość firm pożyczkowych.

Jak wygląda proces weryfikacji za pośrednictwem TransactionLink?

Po wypełnieniu formularza osobowego, w trakcie wnioskowania o pożyczkę, klient zobowiązany jest potwierdzić swoje dane. Ma on zazwyczaj do wyboru 2 opcje – wykonanie przelewu tradycyjnego na kwotę 1 grosza lub weryfikację natychmiastową. Ta druga opcja wymaga zalogowania się do swojego rachunku poprzez kliknięcie specjalnego odnośnika kierującego do banku, jaki należy wybrać na etapie składania wniosku.

Firma udzielająca finansowania sprawdza wówczas:

  • tożsamość – imię, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu, a także adres zamieszkania;
  • wysokość wpływów na konto;
  • historię płatniczą i ewentualne informacje sugerujące zadłużenie (na przykład zajęcie konta przez komornika).

Weryfikacja przez TransactionLink niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze sprawdzenie danych odbywa się natychmiastowo, gdyż firma nie musi oczekiwać na zaksięgowanie przelewu weryfikacyjnego. Znacznie przyspiesza to więc podjęcie decyzji i uzyskanie niezbędnych środków. Jest to ponadto dobra opcja dla tych, którzy nie dysponują środkami na koncie lub gdy saldo ich konta jest ujemne.

Z punktu widzenia firmy pożyczkowej, taki rodzaj weryfikacji jest także o wiele wygodniejszy. Jej pracownicy nie muszą samodzielnie porównywać danych z wniosku pożyczkowego, z tymi które znajdą się w przelewie. Wszyscy korzystają zatem na przyspieszeniu tych procesów.

W jakim celu firmy pożyczkowe wymagają zalogowania do banku?

Weryfikacja tożsamości to nieodłączny element procesu udzielania pożyczki. Firma musi znać nasze dokładne dane, aby wiedzieć komu pożycza środki. Powinny się one zgadzać z informacjami, które widnieją w dowodzie osobistym pożyczkobiorcy. Na podstawie pozyskanych informacji, możliwe jest zbadanie zdolności kredytowej w rejestrach dłużników, a także wykluczenie potencjalnych prób wyłudzenia pożyczki.

Czy korzystanie z TransactionLink jest bezpieczne?

Podmiot jest regulowany przez Komisję Nadzoru Finansowego i wpisany na listę dostawców usługi AISP pod numerem AISP5/2020. W ramach takiego wpisu do rejestru, nadzorca wykonuje regularne audyty zabezpieczeń systemów oraz ich zgodności z wymogami prawa.

Co więcej, cały proces weryfikacji danych odbywa się dwuetapowo (SCA). Oznacza to, że oprócz podania danych logowania, klient musi potwierdzić transakcję poprzez wprowadzenie jednorazowego kodu, który otrzyma na swój telefon komórkowy.

Firma spełnia wymagania dotyczące stosowania certyfikatów SSL, szyfrowania danych w czasie rzeczywistym, a także monitorowania aktywności i zachowań użytkowników. Stosuje także zaawansowane systemy wykrywania oszustw i zapobiegania im, poprzez identyfikację podejrzanych sesji autoryzacji i wdrożenie działań w celu ich zablokowania.

Które firmy pożyczkowe współpracują z TransactionLink?

W gronie klientów, którzy wykorzystują rozwiązanie znajdują się m.in. następujące firmy pożyczkowe:

  • ClickCredit;
  • MiniCredit;
  • Blue Finance;
  • Rupi Finance;
  • Netgotówka.

Na współpracę zdecydowały się również inne instytucje finansowe, działające w sektorach B2B i B2B2C. Do grona klientów dołączyła niedawno także znana firma pożyczkowa Aasa Polska. Transaction Link obsługuje obecnie ponad 3 tysiące weryfikacji dziennie.

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy