Od ilu lat można mieć kartę płatniczą i konto w banku?

Od ilu lat można mieć kartę płatniczą i konto w banku?

Zaktualizowano 25-01-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Jeśli jako rodzic cenisz sobie kontrolę i wygodę, założenie rachunku bankowego dziecku, może być dobrym pomysłem — bank to zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce na trzymanie gotówki niż dziecięca kieszeń czy szuflada.

Z poniższego tekstu dowiesz się, od ilu lat Twoje dziecko może mieć kartę płatniczą oraz konto w banku.

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Ani polskie prawo, ani regulaminy banków nie stają na przeszkodzie, by własne konto osobiste posiadać już od urodzenia.

Rachunek dla dziecka poniżej 13 roku życia można prowadzić jedynie w ramach konta osobistego rodzica. Po przekroczeniu tego wieku dziecko może natomiast samodzielnie dysponować pieniędzmi na rachunku założonym na własne dane osobowe. Do podpisania umowy z bankiem potrzebuje jednak zgody opiekunów.

Takie widełki wiekowe są bezpośrednio związane z kwestią nabywania zdolności do czynności prawnych w naszym kraju. W nawiązaniu do nich, oferty kont bankowych oraz kart płatniczych możemy podzielić na:

  • konta dziecięce  – dla osób bez żadnej zdolności do czynności prawnych, czyli od 0 do 13 roku życia,
  • konta dla młodych – dla osób z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych, czyli od 13 do 18 roku życia,
  • konta standardowe – dla osób z pełną zdolnością do czynności prawnych, czyli od 18 roku życia.

Każda z opisanych wyżej grup wiekowych ma do dyspozycji inne możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z usług bankowych.

  1. Od 0 do 13 lat
    dziecko w tym wieku nie może uruchomić (nawet za zgodą opiekunów prawnych) standardowego, klasycznego konta. Rachunek dla pociechy, która nie skończyła 13 lat, musi być przypisany do rachunku rodzica, który ma co do zasady posiadać pełną kontrolę nad całym saldem konta i wszystkimi operacjami.
  2. Od 13 do 18 lat
    zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każda osoba, która skończyła 13 rok życia, nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Tym samym może posiadać konto w banku na własne imię i nazwisko, o ile wyrażą na to zgodę jej rodzice. Starsze dzieci mają zatem trochę więcej opcji bankowych do wyboru – w świetle prawa, konto bankowe oraz zgromadzone na nim środki są też w pełni do ich dyspozycji.
  3. Od 18 lat
    wraz z nabyciem pełnej zdolności do czynności prawnych, można skorzystać z pełnej oferty banku i nie potrzeba do tego niczyjej zgody. Nie oznacza to jednak oczywiście braku jakichkolwiek formalności.

Co potrzebne do założenia konta od 18 lat?

Osoba pełnoletnia może założyć swój własny rachunek:

  • w placówce banku,
  • przez infolinię,
  • za pomocą bankowości internetowej.

W każdym przypadku potrzebne będzie potwierdzenie tożsamości przy pomocy fizycznego lub zdigitalizowanego dowodu osobistego.

Dane, których będzie wymagał bank, by podpisać umowę dotyczącą uruchomienia konta to:

  • imię i nazwisko,
  • obywatelstwo,
  • data i miejsce urodzenia,
  • numer PESEL,
  • adres,
  • seria i numer dowodu osobistego.

A jak wygląda to w przypadku osób, które z racji wieku najczęściej nie posiadają dowodu osobistego? Czy trzeba go wyrobić? Niekoniecznie.

Co potrzebne do założenia konta od 13 lat?

Proces założenia konta dla dziecka po 13 roku życia można:

  • przeprowadzić w pełni zdalnie, przy pomocy formularza online
    jeśli wybierzesz tę opcję, umowę najprawdopodobniej dostarczy Ci kurier, który będzie zobligowany do potwierdzenia tożsamości (zarówno Twojej, jak i pociechy),
  • rozpocząć w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej i skończyć w placówce banku
    nie wiąże się to z oczekiwaniem na kuriera, ale należy pojawić się w banku wraz z dzieckiem,
  • odbyć w całości w oddziale instytucji
    zaletą tego rozwiązania jest możliwość zadawania pytań pracownikowi na każdym etapie otwierania nowego rachunku.

Każdorazowo podczas zakładania konta potrzebne będzie zweryfikowanie 3 kwestii:

  1. Tożsamości rodzica — zwyczajowo przy pomocy dowodu osobistego, choć dokumentem potwierdzającym dane, może być również paszport.
  2. Tożsamości dziecka – za pomocą legitymacji szkolnej, dowodu osobistego lub aktu urodzenia.
  3. Pokrewieństwa w stopniu: rodzic – dziecko między dorosłym i nieletnim, którzy uczestniczą w procesie zakładania konta — na przykład dostarczając akt urodzenia.

To najważniejsze informacje dotyczące kont bankowych dla dzieci i młodzieży, a jak to wygląda w przypadku kart płatniczych? O tym w kolejnych akapitach.

Od ilu lat można mieć kartę płatniczą?

Możliwość posługiwania się kartą płatniczą również jest skorelowana z wiekiem oraz zdolnością do czynności prawnych użytkowników. W przypadku tych narzędzi finansowych do puli ograniczeń dochodzi także treść umowy bankowej i regulaminy obsługi karty.

  • Od 0 do 13 lat
    dzieci w tym wieku, nawet kiedy są już na tyle świadome, że mogłyby przeprowadzić dowolną transakcję bezgotówkową, nie mogą korzystać z karty debetowej przypisanej do „własnego” konta czy tym bardziej konta rodziców. Jedyna karta płatnicza dla dziecka w tym wieku to tzw. prepaid, czyli karta przedpłacona. Zwykle nie jest imienna i aby móc dokonać z jej użyciem płatności, należy zadbać, by została ona uprzednio doładowana przelewem przez osobę dorosłą.
  • Od 13 do 18 lat
    lata nastoletnie wiążą się —jak już wspominaliśmy — z nabyciem ograniczonej zdolności do czynności prawnych, co rodzi dodatkowe możliwości również, jeżeli chodzi o karty płatnicze. Dzieci od 13 roku życia mogą (oprócz otrzymania i użytkowania karty prepaid) podpisać za zgodą rodzica umowę o kartę debetową obsługującą ich własny rachunek.
  • Od 18 lat
    pełna zdolność do czynności prawnych wiąże się z możliwością korzystania ze wszystkich rodzajów kart płatniczych. Osoby pełnoletnie mogą używać zarówno kart prepaid, jak i debetowych czy również – kredytowych.

To, że karta kredytowa widnieje w zestawieniu tylko obok możliwości osoby pełnoletniej, nie jest przeoczeniem z naszej strony. Karty kredytowe obowiązują odrębne, bardziej rygorystyczne przepisy.

Od ilu lat można mieć kartę kredytową?

Dolną granicą wieku upoważniającego do użytkowania karty kredytowej jest 18 lat. Tylko osoba pełnoletnia będzie w stanie spełnić prawne i bankowe warunki, by móc ubiegać się o limit kredytowy obsługiwany kartą.

Mowa o:

  • posiadaniu zdolności kredytowej,
  • posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

Ważne!
Osoby niepełnoletnie nie mogą zaciągać zobowiązań kredytowych. Co ciekawe są nimi nie tylko umowy o karty kredytowe, ale także pojedyncze transakcje wykonywane kartami tego typu!

Konto bankowe dla nieletnich — czy warto?

Na pytanie, czy rachunek dla dziecka jest opłacalny, korzystny i potrzebny, każdy rodzic musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie, ponieważ tylko on ma pełną wiedzę dotyczącą tego, co jest najlepsze dla jego dziecka i rodziny.

Nie można się jednak nie zgodzić, że konto bankowe dla dziecka ma szereg zalet:

  • zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych środków – z pieniędzmi na koncie Twoje dziecko nie będzie w stanie ich zgubić, natomiast zgubiona karta płatnicza to narzędzie, które można natychmiast zastrzec,
  • daje pełną kontrolę rodzicielską – w każdej chwili możesz sprawdzić, na co Twoja pociecha przeznacza gotówkę,
  • pełni funkcję edukacyjną – pozwala wprowadzić przyszłego dorosłego w czekający go świat bankowości elektronicznej i podejmowania decyzji finansowych.

Biorąc pod uwagę wiele korzyści, a także niskie lub nawet zerowe koszty założenia rachunku tego typu, warto się nad nim zastanowić.

Koszt konta bankowego ze względu na wiek

Koszty konta bankowego dla dzieci to najczęściej 0 zł. Rachunki dla nieletnich są darmowe pod kątem założenia oraz prowadzenia. Czasami bezwarunkowo, a czasami wymagana jest na przykład 1 transakcja miesięcznie kartą wydaną (również za darmo) do konta. Bezkosztowe są też z reguły wypłaty z bankomatów na terenie kraju czy usługa BLIK.

Dzieci nie są dla banków klientem gorszej kategorii – wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że banki w pewien sposób zabiegają o tę grupę konsumencką, m.in. oferując niskie koszty prowadzenia rachunków dla nieletnich czy wypłacając bonusy na start. Wszystko dlatego, że w myśl popularnego przysłowia: czym skorupka za młodu… chcą budować przyzwyczajenie do marki od najmłodszych lat i zyskać w przyszłości lojalnego użytkownika swoich produktów finansowych.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy