Karta dla dziecka

Karta dla dziecka

Zaktualizowano 03-01-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Posługiwanie się kartą płatniczą może być cennym elementem edukacji finansowej Twojego dziecka, sposobem na wygodne wypłacanie kieszonkowego lub na pełną kontrolę rodzicielską nad wydatkami pociechy.

W tekście przeczytasz,  na jakich zasadach działa karta płatnicza dla dziecka i które oferty wydają nam się warte uwagi.

Rodzaje kart płatniczych dostępnych dla dziecka

Zawieranie umów o produkty finansowe, a także zwykłe regulowanie należności w sklepach, jest w Polsce powiązane ze zdolnością do czynności prawnych, stąd pewne ograniczenia względem dzieci do 13 roku życia (które takiej zdolności wcale nie posiadają) oraz między 13 a 18 rokiem życia (czyli nastolatków z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych).

Z uwagi na przepisy, w kwestii kart płatniczych dla swojego dziecka masz kilka możliwości:

 • Karty przedpłacone (prepaid) powiązane z kontem rodzica – dla pociech poniżej 13 roku życia.
  Tego typu karta bankomatowa zasilana jest wybraną kwotą, która staje się maksymalnym dostępnym limitem dla jej użytkownika. Na karcie nie ma imienia i nazwiska posiadacza, dzięki czemu może użyć jej dowolna osoba.
 • Karty debetowe do konta dla dzieci od 13 do 18 roku życia.
  Osoby w tym wieku mogą posiadać osobiste rachunki założone za zgodą rodzica, a co za tym idzie korzystać z własnej, imiennej karty.

Jeżeli zastanawiałeś się nad kartą kredytową dla swojego dziecka, musimy Cię rozczarować. Ze względu na prawny brak możliwości zaciągania zobowiązań kredytowych przez osoby niepełnoletnie, karty kredytowe dla dzieci są zazwyczaj niedostępne.

Umowa o kartę z limitem kredytowym nie może być z reguły zaciągnięta ani przez dziecko samodzielnie, ani za pośrednictwem rodziców czy opiekunów.

Poznaj oferty kart dedykowanych dla dzieci

Na rynku znajdziesz aktualnie kilka produktów, które mogą spełniać funkcję karty płatniczej dla małego użytkownika. Niektóre są wydawane do konta dla dziecka, inne – przedpłacone.

Propozycje, które uznaliśmy za najciekawsze, prezentujemy poniżej:

PKO BP – karta debetowa PKO Junior
Karta do konta dziecięcego, o które możesz zawnioskować zdalnie – poprzez serwis iPKO lub stacjonarnie – w placówce bankowej. By otrzymać dostęp, Twoje dziecko musi mieć ukończone 13 lat. Karta PKO Junior pozwala na płatności zbliżeniowe (do 30 zł bez konieczności podawania kodu PIN) i dorobienie specjalnej, zbliżeniowej naklejki płatniczej. Wydanie karty to koszt 15 zł.

ING Bank Śląski – Karta przedpłacona dla dziecka
Umożliwia złożenie wniosku online oraz offline dla każdego dziecka, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Wiąże się z jednorazową opłatą w wysokości 15 zł, ale nie generuje żadnych stałych opłat z tytułu użytkowania.

MBank – Karta debetowa Visa Junior
Dołączona do eKonta Junior, o które można wnioskować przez bankowość elektroniczną rodzica. Dzienny limit karty to 50 zł. Można podnieść go maksymalnie do 500 zł. Wydanie karty jest darmowe, natomiast zamówienie specjalnej opaski płatniczej dla dziecka to koszt 25 zł.

Bank Credit Agricole – Karta wielowalutowa połączona z kontem dla nastolatków
Credit Agricole ma w swojej ofercie konto dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia (górny limit wiekowy to 18 lat) i wydaje do niego bezpłatną kartę (wystarczy jedna transakcja w miesiącu, by żadne opłaty nie zostały naliczone). Założenie takiego konta, skutkujące wyrobieniem karty wielowalutowej, jest możliwe jedynie w placówce banku. W procedurze musi uczestniczyć zarówno rodzic, jak i dziecko.

Karta płatnicza dla dziecka — ile kosztuje?

W najkorzystniejszych, dostępnych na rynku wariantach, zarówno założenie konta, jak i użytkowanie go, wypłaty z bankomatów i — przede wszystkim — wydanie karty dla dziecka jest bezpłatne (bezwarunkowo lub pod pewnymi, prostymi do spełnienia warunkami).

W niektórych przypadkach trzeba się jednak liczyć na przykład z kosztem wydania karty. Taka opłata może wynieść od kilku do kilkunastu złotych.

Szczegółowe informacje o kosztach karty są każdorazowo dostępne w tabeli prowizji i opłat bankowych – znajdziesz je zarówno w serwisach www poszczególnych banków, jak i stacjonarnie w placówce. W obu tych miejscach możesz zwykle również przejść procedurę aplikowania o kartę.

Jak założyć kartę płatniczą dziecku?

Po raz kolejny wszystko zależy od tego, czy Twoje dziecko ukończyło 13 lat, czy ten wiek ma jeszcze przed sobą.

 • karta dla dziecka poniżej 13 lat
  Przed skończeniem 13 lat, za wniosek i użytkowanie karty odpowiedzialny jest opiekun. W takiej sytuacji należy założyć konto dla dziecka, a karty płatnicze są wtedy przypisane do bankowości rodzica i stanowią pewnego rodzaju elektroniczną portmonetkę.
 • karta dla dziecka powyżej 13 lat
  Nastolatek między 13, a 18 rokiem życia, za zgodą rodzica może sam zawnioskować zarówno o konto dla młodych, jak i przypisaną do niego kartę debetową.

W tej chwili większość produktów tego typu dostępna jest na wniosek online. Tylko w niektórych przypadkach wizyta w oddziale jest jedyną możliwością podczas aplikacji o wybrany produkt. Najczęściej wystarczy zalogowanie się przez rodzica do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej i postępowanie zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Oczywiście mimo tego, że jest to najczęściej zdalny proces, przed przystąpienia do aplikacji należy przygotować niezbędne dokumenty.

Dokumenty potrzebne do założenia karty dla dziecka

By móc ubiegać się o kartę debetową lub przedpłaconą dla osoby niepełnoletniej banki wymagają z reguły skanu (lub oryginału do wglądu):

 • Dowodu osobistego rodzica lub opiekuna;
 • Dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka. Na przykład legitymacji szkolnej, dowodu osobistego lub paszportu;
 • Aktu urodzenia (szczególnie kiedy rodzic nosi inne nazwisko niż dziecko).

A kiedy dokładnie dziecko może zacząć swoją przygodę z płatnościami bezgotówkowymi? To Twoja decyzja.

Od ilu lat dostępna jest karta płatnicza dla dziecka?

Jeśli wybierzesz odpowiedni produkt, Twoje dziecko może mieć kartę płatniczą od momentu urodzenia.

Pamiętaj jednak, że:

 • Dopóki nie ukończy 13 lat, będzie korzystał z karty przedpłaconej lub powiązanej z kontem rodzica. Karta nie może być wtedy wystawiona bezpośrednio na jego imię i nazwisko.
 • Po ukończeniu 13 lat, dziecko może mieć zarówno osobisty rachunek w banku, jak i obsługującą go kartę płatniczą. Zgoda rodzica jest jednak niezbędna, by o nie zawnioskować.

Czy dziecko może używać karty płatniczej rodzica?

Dziecko zasadniczo nie może korzystać z karty płatniczej swojego rodzica. Jest to z jednej strony związane bezpośrednio z opisywanym już wyżej nabywaniem zdolności do czynności prawnych, z drugiej – wynika z regulaminu dołączonego do umowy, której przedmiotem jest karta.

Bardzo często znajduje się tam zapis, mówiący o tym, że bank-wydawca karty jest jej właścicielem, a użytkownikiem — wyłącznie osoba, której dane widnieją na umowie (i karcie).

O czym należy pamiętać, wybierając kartę płatniczą dla dzieci?

Choć wybrana karta dla dziecka nie jest zobowiązaniem na całe życie, będzie to budowanie przyzwyczajenia do marki od wczesnych lat. Z tego względu warto wybrać renomowany, sprawdzony bank, który ma szeroką ofertę różnych produktów.

Kiedy Twoje dziecko zamieni się w młodego dorosłego, może chcieć kontynuować współpracę z daną instytucją. Warto zadbać, by miało taką możliwość.

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej najwłaściwszego produktu, warto także mieć na uwadze korzyści, jakie wniesie to do życia dzieci (i rodziców).

Dlaczego karta bankowa dla dziecka to dobry pomysł?

Oprócz wspomnianych już walorów edukacyjnych karta płatnicza w rękach dziecka ma także szereg praktycznych zalet:

 • Pozwala na bezgotówkowe wypłaty kieszonkowego nawet w formie stałego polecenia przelewu wykonywanego przez bank automatycznie w ustalonym dniu miesiąca;
 • Niweluje ryzyko zgubienia gotówki – natomiast zgubioną kartę można od razu zastrzec;
 • Pozwala na całkowitą kontrolę nad tym, gdzie, co i za ile kupuje Twoja pociecha.

Ostatnim plusem, który warto podkreślić, są bardzo niskie koszty ofert skierowanych do dzieci. Karty dla nieletnich są często całkowicie darmowe lub wiążą się z drobną, jednorazową opłatą za wydanie.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy