Ile kosztuje laweta – przykładowy cennik 2024

Ile kosztuje laweta – przykładowy cennik 2024

Zaktualizowano 04-01-2024 Autor: Marta Wycisło

Awaria auta w trasie, to sytuacja, której obawia się większość kierowców. Unieruchomienie samochodu w większości przypadków wymaga niestety wezwania lawety, choć w pewnych przypadkach możliwe jest także holowanie pojazdu na lince z pomocą kogoś zaprzyjaźnionego.

W poniższym artykule skupiamy się na kosztach lawety i przedstawiamy aktualne cenniki firm holujących. Na końcu podpowiemy także, w jaki sposób zminimalizować koszty takiego transportu.

Holowanie auta a przepisy i bezpieczeństwo

Holowanie jednego samochodu przez drugi na lince holowniczej jest dozwolone przez polskie prawo, ale muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. I to zarówno przez pojazd holujący, jak i holowany.

Auto może być holowane przy pomocy linki, gdy:

 • Ma sprawne hamulce, układ kierowniczy i światła;
 • Można otworzyć i zamknąć jego drzwi;
 • Ma opłacone OC.

Auto może holować inny samochód, gdy:

 • Jego właściciel opłacił OC;
 • Jedzie z prędkością 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h w terenie niezabudowanym;
 • Ma włączone światła mijania;
 • Dysponuje sztywnym połączeniem o długości nie większej niż 3 m lub połączeniem giętkim o długości od 4 m do 6 m.

Istnieją jednak sytuacje, w których nawet spełnienie wszystkich powyższych wymogów nie wystarcza i laweta koniecznie musi zostać wezwana. O czym mowa?

Kiedy obowiązkowo musisz wezwać lawetę?

Oprócz oczywistej sytuacji, w której żaden krewny czy znajomy nie dysponuje odpowiednim sprzętem, czy czasem, by nas odholować, konieczność wezwania lawety pojawia się także, kiedy:

 • Nasz pojazd jest zbyt uszkodzony, by można było holować go „po drodze”;
 • Auto ma automatyczną skrzynię biegów, jest elektryczne lub hybrydowe;
 • Zawieszenie holowanego pojazdu jest hydropneumatyczne albo pneumatyczne, natomiast silnik uległ uszkodzeniu;
 • Nasz samochód ma stały napęd na obie osie, z przyczepą lub naczepą;
 • Awaria auta miała miejsce na autostradzie.

Jeśli któraś z powyższych sytuacji dotyczy właśnie nas – bez lawety się nie obejdzie. A ile będzie kosztowała ta „przyjemność”?

Ile kosztuje laweta za 1 km?

1 km transportu lawetą samochodu osobowego kosztuje zazwyczaj ok. 2,50 zł. Nieco wyższe ceny dotyczą dużych „osobówek” lub samochodów dostawczych – to koszty rzędu 3,50 zł za 1 km. Najwięcej zapłacimy za przewiezienie maszyn budowlanych. Za 1 km możemy zapłacić nawet 5 zł.

Powyższe stawki to pewnego rodzaju średnia. Koszty transportu lawetą mogą być niższe w mniejszych miejscowościach i wyższe – w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice czy Poznań.

Na terenie niektórych miast, firmy dysponujące lawetami mają z góry ustalone stawki za pojedynczy transport i nie rozliczają się od kilometra. W takich przedsiębiorstwach ceny „podróży” naszego auta w inne miejsce, w przypadku awarii, zaczynają się od 100 zł bez względu na odległość.

Co wpływa na cennik lawety?

Jak mogliśmy przeczytać w poprzednim akapicie, istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczny koszt transportu auta lawetą.

Te okoliczności, to:

 1. Rodzaj holowanego pojazdu – przede wszystkim jego wielkość;
 2. Długość trasy – im więcej kilometrów mamy do pokonania, tym oczywiście opłata wyniesie więcej;
 3. Miejsce awarii – chodzi zarówno o rodzaj drogi, na której doszło do zdarzenia, jak i wielkość miasta czy wsi, gdzie spotkał nas przymusowy postój;
 4. Sposób, w jaki rozlicza się właściciel lawety – od transportu lub od kilometra;
 5. Dodatkowe okoliczności zdarzenia – na przykład konieczność wyciągnięcia auta z rowu.

Najtaniej będzie więc przetransportować mały samochód osobowy, na krótkiej trasie, w małej miejscowości. Najdrożej – holować duży pojazd budowlany, który wpadł do rowu w centrum Warszawy (i to w bardzo dalekie miejsce). Istnieje jednak sposób, by nawet tak kosztowny co do zasady transport był… prawie całkowicie za darmo.

Jak uniknąć kosztów lawety przy awarii?

Aby w przypadku uszkodzenia i zatrzymania samochodu w trasie, przewiezienie przez lawetę nie rodziło dodatkowych kosztów, wystarczy wykupić właściwe ubezpieczenie. Taka polisa nosi nazwę Assistance – jeśli w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) wyszczególnione jest pokrycie kosztów holowania do pewnego limitu kilometrów, jeśli go nie przekroczymy – za lawetę w całości zapłaci ubezpieczyciel.

Pamiętaj!

Aby tak się stało, o awarii musisz poinformować go w pierwszej kolejności. Dopiero dostawca Twojej polisy wezwie dla Ciebie pojazd, który przetransportuje Twoje auto we wskazane miejsce. Nie dzwoń po lawetę we własnym zakresie, chyba że ubezpieczyciel poinstruuje Cię inaczej.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy