Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym

Zaktualizowano 17-12-2023 Autor: Marta Wycisło

Kredyt w rachunku bieżącym, czyli inaczej linia kredytowa to elastyczne zobowiązanie, umożliwiające klientom swobodny dostęp do dodatkowych środków finansowych. Bez konieczności oceny zdolności kredytowej, jako kredytobiorca możesz wielokrotnie korzystać z przyznanego limitu, odnawiając go poprzez spłatę. Poznaj ten produkt bankowy i sprawdź, czy może pomóc Ci w zarządzaniu Twoją płynnością finansową.

Definicja kredytu w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym umożliwia zaciąganie kredytu na swoim koncie bankowym do wysokości limitu, który określa umowa tego produktu. Innymi słowy, to dodatkowe środki na Twoim rachunku, które pochodzą z kredytu bankowego, jednak możesz korzystać z nich wielokrotnie, bo każda spłata odnawia limit.

Jak to wygląda w praktyce? Oto przykład:

Na Twoim koncie znajduje się 5 000 zł, a Twój kredyt w rachunku bieżącym to 1 000 zł. To oznacza, że łącznie możesz wydać 6 000 zł, a każdy wpływ na Twój rachunek w pierwszej kolejności „zasili” kwotę kredytu, z którego dzięki temu, będziesz mógł skorzystać ponownie i ponownie. Zakładając, że w danym miesiącu faktycznie wydałeś całą sumę – 6 000 zł, a w kolejnym miesiącu wpływ na Twoje konto to 5 000 zł, Twoje własne środki to 4 000 zł, a 1000 zł to spłata wykorzystanego limitu. Wciąż jednak możesz z niego korzystać.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

 • To kredyt bez konieczności posiadania zabezpieczeń materialnych;
 • Odsetki od pożyczonej kwoty naliczane są tylko, kiedy faktycznie z niej korzystasz;
 • Środki możesz wydać na dowolny cel.
 • Nie spłacasz zobowiązania w ratach, kredyt zostaje uregulowany każdym kolejnym wpływem na konto;
 • Masz szybki dostęp do dodatkowej gotówki.

Kredyt w rachunku bieżącym to jednak nie tylko zalety.

Ryzyka związane z kredytem w rachunku bieżącym

Minusami kredytu w rachunku bieżącym mogą być:

 • Wysokie koszty obsługi kredytu;
 • Dodatkowe opłaty ukryte w umowie;
 • Stosunkowo łatwo zadłużyć się w ten sposób ponad swoje możliwości;
 • Kredyt tego typu obniża zdolność kredytową.

Jeżeli jednak szczegółowo zapoznasz się z umową i potrafisz pożyczać odpowiedzialnie, kredyt w rachunku bieżącym, to produkt, który może przynieść Ci wiele korzyści.

Jak wykorzystać kredyt w rachunku bieżącym?

Oto kilka wskazówek dotyczących linii kredytowej i tego, jak z niej korzystać:

 1. Zadbaj o dobre planowanie — kredyt tego typu potraktuj jako narzędzie wsparcia dla krótkoterminowych potrzeb finansowych. Przygotowanie planu wydatków i przychodów może pozwolić Ci zidentyfikować, kiedy i jakie środki mogą być potrzebne, umożliwiając świadome korzystanie z dostępnego kredytu i przewidywanie, czy zostanie uregulowany na czas.
 2. Wykorzystaj kredyt do inwestycji — kredyt w rachunku bieżącym może być wykorzystany strategicznie, czyli do inwestycji, takich jak rozwój biznesu, zakup sprzętu czy innowacje. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych warto uwzględnić potencjalne korzyści w dłuższej perspektywie, ale też ocenić zdolność do spłaty kredytu wraz z uzyskanymi zyskami.
 3. Korzystaj z dostępnych środków świadomie — kredyt w rachunku bieżącym oferuje elastyczność, ale korzystanie z niego powinno być świadome. Bacznie monitoruj swoje potrzeby finansowe i używaj kredytu tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Unikanie nadmiernego zadłużenia i korzystanie ze zobowiązań z umiarem pomaga utrzymać zdrową sytuację finansową.
 4. Monitoruj saldo na bieżąco — systematycznie sprawdzaj i skrupulatnie spłacaj wykorzystywane środki, dbając o to, aby ich saldo nie rosło w niekontrolowany sposób.

Poznaj warunki uzyskania kredytu w rachunku bieżącym

Aby otrzymać kredyt w rachunku bieżącym, możesz być zarówno osobą fizyczną, jak i przedsiębiorcą. Linia kredytowa jest dostępna w koncie osobistym i firmowym, jednak czasem jednym z warunków jest długość prowadzenia takiego rachunku (np. 3 miesiące).

Inne wymagania, to:

 • Złożenie stosownego wniosku — często można to zrobić online w bankowości internetowej;
 • Odpowiednia zdolność kredytowa;
 • Dobra historia spłaty wcześniejszych zobowiązań i brak negatywnych wpisów w rejestrach zadłużonych;
 • Dodatkowe zabezpieczenie spłaty — tylko w sytuacjach, kiedy kredyt ma być stosunkowo wysoki lub zdolność kredytowa jest zbyt niska.

A jak prezentują się koszty takiego zobowiązania?

Czy kredyt w rachunku bieżącym jest drogi?

Spłacany terminowo i wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem kredyt w rachunku bieżącym, może być tanim dodatkowym zastrzykiem gotówki.

Jak wyglądają aktualne oferty banków jeśli chodzi o ten produkt? Zobacz 3 przykłady:

Oferta w ING Banku Śląskim

Oprocentowanie debetu w koncie proponowane przez ING to: stopa referencyjna NBP (obecnie 5,75%) + marża 9,75%. Dodatkowo pobierana jest opłata roczna za obsługę kredytu – 68 zł za rok.

Oferta Credit Agricole

Czas trwania umowy na kredyt w rachunku bieżącym to od 6 do 12 miesięcy, a RRSO wynosi 26,02%. Dodatkowy koszt to jednorazowa opłata miesięczna lub roczna za obsługę kredytu.

Oferta w Santander Consumer Banku

Umowę podpiszesz tu na 12 miesięcy. Oprocentowanie nie jest stałe — zależy od stopy referencyjnej NBP (w tej chwili 5,57%) + marża banku w wysokości 9,19%.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy