Komu przysługuje 14 emerytura? Ile wyniesie w 2023 roku?

Komu przysługuje 14 emerytura? Ile wyniesie w 2023 roku?

Zaktualizowano 14-03-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Dodatkowa 14 emerytura jest kolejnym jednorazowym świadczeniem, jakie w 2021 roku otrzymają polscy emeryci i renciści poza podstawowymi świadczeniami otrzymywanymi co miesiąc.

Kolejnym, ponieważ w tym roku również mogą liczyć na trzynastą emeryturę. Sprawdź, ile wyniesie w 2021 roku „czternastka”, a ile „trzynastka”, kto je otrzyma i w jakim terminie można spodziewać się pieniędzy.

Początki, czyli wprowadzenie trzynastej emerytury

W Polsce jest ponad 6 milionów emerytów i niestety wielu z nich otrzymuje świadczenia emerytalne w zbyt niskiej wysokości, by godnie żyć.

Emerytura w Polsce w 2020 roku wyniosła przeciętnie niespełna 2500 zł brutto, a najwięcej osób (20,1%) otrzymywało co miesiąc zaledwie od 1600,01 zł do 2000,00 zł.

To bardzo niewiele, dlatego od dawna mówi się, że seniorzy są w naszym kraju grupą społeczną wyjątkowo zagrożoną ubóstwem. Kilka lat temu polski rząd postanowił z tym walczyć, proponując osobom starszym extra pieniądze – 13 emeryturę.

Tzw. 13 emerytura została wprowadzona w 2019 roku i początkowo miała być wyłącznie jednorazowym zastrzykiem gotówki. 25 lutego 2020 r. jednak prezydent podpisał ustawę zamieniającą „trzynastkę” na stałe świadczenie, które ma być wypłacane każdego roku.

ilość emerytów w polsce w roku 2020

Komu przysługiwała 13 emerytura i ile wyniosła?

Trzynasta emerytura od początku miała przysługiwać automatycznie wszystkim emerytom i rencistom otrzymującym świadczenia z ZUS i KRUS, a więc także pobierających emerytury dla służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty dla inwalidów wojennych i wojskowych.

Co ważne, uzyskanie „trzynastki” nie było i wciąż nie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

O wypłatę „trzynastki” nie trzeba było się także specjalnie ubiegać – wszyscy świadczeniobiorcy otrzymywali ją z urzędu wraz z kwietniową wypłatą „normalnej” emerytury lub renty.

W 2021 roku będzie podobnie, a wypłata środków również ma nastąpić w kwietniu. Jedynie osoby otrzymujące świadczenia i zasiłki przedemerytalne dostaną pieniądze w maju.

Kwota 13 emerytury zależy od wysokości minimalnego świadczenia, dlatego w 2019 roku wynosiła 1100 zł, a w 2020 roku 1200 zł brutto. W związku z waloryzacją rent i emerytur w 2021 roku można natomiast liczyć na sumę 1250 zł brutto, a więc 1022 zł na rękę.

13 emerytura - wysokość

Zapowiedzi rządu o 14 emeryturze w 2021 roku

Plany wprowadzenia kolejnego jednorazowego świadczenia dla emerytów i rencistów były formułowane przez rząd jeszcze w 2019 roku.

Była to jedna z obietnic wyborczych partii rządzącej, która była powtarzana również podczas późniejszej kampanii prezydenckiej. Jednak w praktyce tzw. 14 emerytura zostanie po raz pierwszy wypłacona dopiero w 2021 roku. Zostało to już usankcjonowane ustawą, którą Sejm przyjął 21 stycznia 2021 r.

Jak szacuje rząd, czternasta emerytura pochłonie 11,4 mld złotych, a skorzysta z niej ponad 9 milionów osób.

Komu należy się 14 emerytura?

O ile 13 emerytura przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, o tyle czternastka trafi jedynie do części świadczeniobiorców. W tym przypadku o prawie do dodatkowych pieniędzy decyduje próg dochodowy – w pełnej wysokości 14 emerytura będzie wypłacana osobom uzyskującym co miesiąc emeryturę lub rentę w kwocie do maksymalnie 2900 zł brutto.

Z czternastki i tym razem skorzystają osoby pobierające nie tylko standardową emeryturę i rentę z ZUS lub KRUS, ale także emeryturę pomostową, zasiłek przedemerytalny, rentę socjalną, rentę dla inwalidów wojennych i wojskowych, czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Ile wyniesie 14 emerytura brutto i netto na rękę?

Zgodnie z ustawą czternasta emerytura (podobnie jak trzynasta) jest wypłacana w kwocie będącej równowartością emerytury minimalnej. W 2021 roku czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie zatem 1250 zł brutto, czyli 1022 zł netto.

Pełną kwotę otrzymają jednak wyłącznie osoby otrzymujące co miesiąc „zwykłe” świadczenia w wysokości do 2900 zł brutto. Pozostali beneficjenci programu, czyli uzyskujące emerytury lub renty w kwocie powyżej 2900 zł miesięcznie, otrzymają „14” pomniejszoną o kwotę przekroczenia progu dochodowego.

Kiedy nastąpi wypłata 14 emerytury?

Czternastka ma być wypłacana w listopadzie wraz ze standardowym świadczeniem – wtedy otrzyma ją większość uprawnionych emerytów i rencistów. W grudniu świadczenie zostanie przekazane osobom pobierającym świadczenia i zasiłki przedemerytalne, a w styczniu kolejnego roku rolnikom otrzymującym świadczenia kwartalnie.

Sprawdź przy okazji od kiedy emerytura będzie wypłacana tylko na konto.

Czy 13 i 14 wpisana jest w ustawę o emeryturach i rentach?

Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe świadczenia pieniężne, które zostały wprowadzone odrębnymi ustawami.

„Trzynastka” była wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dz. U. Poz. 743), natomiast „czternastka” na podstawie ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Na dzień pisania niniejszego tekstu ustawa ta została jedynie przegłosowana przez Sejm. Musi być zatem jeszcze zatwierdzona przez Senat i podpisana przez Prezydenta RP.

Czy należy się 13 emerytura dla pracujących emerytów?

Wiele osób zastanawia się, czy 13 emerytura może być przyznana także pracującemu emerytowi. Jak się okazuje, tak, ponieważ świadczenie to przysługuje wszystkim osobom mającym prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych bez względu na osiągane dochody.

Warto też wiedzieć, że trzynastka i czternastka nie są brane pod uwagę np. przy ubieganiu się o różne dodatkowe zasiłki i ulgi zależne od dochodu. Co więcej, oba świadczenia są także wolne od potrąceń i egzekucji dokonywanych przez komornika.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy