Co to jest karta przedpłacona? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest karta przedpłacona? Wszystko, co musisz wiedzieć

Zaktualizowano 27-11-2023 Autor: Marta Wycisło

Karta prepaid ma wiele zastosowań. Może być elementem edukacji finansowej Twojego dziecka, bonem podarunkowym czy narzędziem kontroli wydatków, które generują pracownicy Twojej firmy. Jej cechy sprawiają, że świetnie nadaje się do przekazywania osobom trzecim oraz wspierania użytkowników w przestrzeganiu limitów budżetowych. Czym zatem charakteryzuje się tego typu środek płatniczy, jak można go wykorzystać i czy przypomina kartę debetową lub kredytową? Przekonaj się.

Co to jest karta przedpłacona?

Karta pre-paid (przedpłacona) to środek płatniczy podobny do karty debetowej czy kredytowej, ale korzysta się z niej na okaziciela, ponieważ nie jest przypisana do konkretnego użytkownika. Można ją zakupić, doładować, a następnie przekazać dowolnej osobie trzeciej, która ma przynajmniej częściową zdolność do czynności prawnych (kto to taki — wyjaśnimy w dalszej części tekstu).

Karta przedpłacona to nośnik niefizycznej gotówki, która pochodzi z technicznego konta bankowego. Z rachunku, który należy wcześniej zasilić, ale nie sposób wykorzystać go do wykonywania transakcji czy powiązać z lokatą albo debetem.

Karty pre-paid mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Znajdują szerokie zastosowanie i wśród konsumentów prywatnych i instytucjonalnych.

Jak działają karty przedpłacone?

Karty pre-paid wyrabia się w bankach lub innych instytucjach, w formie fizycznej i/lub online. Dodatkowo środek płatniczy można także zarejestrować w sieci.

Zwykle pozwala to na:

  • Sprawdzenie salda;
  • Zablokowanie karty w przypadku kradzieży;
  • Ponowne doładowanie konta, do którego jest przypisana.

Karty przedpłacone zasila się najczęściej standardowym przelewem z osobistego konta na numer rachunku podanego w umowie. Dzięki temu na prepaidzie pojawiają się środki, którymi można wielokrotnie płacić za zakupy i usługi w punktach stacjonarnych oraz online — aż do wykorzystania limitu.

Warto wiedzieć!

Otrzymanie karty pre-paid nie wiąże się z koniecznością posiadania rachunku osobistego w banku.

Jak zrobić przelew na kartę przedpłaconą?

Karta przedpłacona może zostać zasilona na kilka sposobów:

  • Stacjonarnie, w placówce banku;
  • Przelewem w bankowości internetowej;
  • Systemem BLIK.

Jak otrzymać kartę przedpłaconą?

Karta przedpłacona widnieje w ofercie niemal każdego banku oraz kilku dodatkowych instytucji, które również są wydawcami tego środka płatniczego. Można o nią zawnioskować zarówno stacjonarnie, jak i online, jednak nie wszystkie podmioty umożliwiają zawarcie umowy na oba te sposoby.

Karta pre-paid może mieć formę:

  • Fizyczną i zostaje wtedy przekazana do rąk klienta lub przesłana za pośrednictwem poczty. Następnie należy ją aktywować;
  • Wirtualną — w takim wariancie aktywacja może odbyć się natychmiastowo po zawarciu umowy — online, a karta jest dostępna od razu.

Wydanie karty to najczęściej koszt kilkunastu złotych, choć na rynku można znaleźć także darmowe produkty tego typu.

Kto oferuje karty przedpłacone?

Najpopularniejszymi organizacjami kartowymi jest Mastercard i Visa — to właśnie ich logo widnieje na większości prepaidów, w tym — na wszystkich bankowych wariantach.

Pozabankowe karty przedpłacone oferuje natomiast np.:

  • Paysafecard;
  • Revolut;
  • Skrill.

Czy kartą prepaid można wypłacać z bankomatu?

Karty przedpłacone zasadniczo służą do regulowania należności za zakupy bezgotówkowo — z użyciem terminalów płatniczych lub poprzez płatność online, jednak większość z nich posiada także funkcję wypłaty z bankomatu. Oczywiście wyłącznie do limitu środków, które zostały przelane na powiązany rachunek techniczny.

Warto wiedzieć!

Wypłata pieniędzy z bankomatu może wiązać się z dodatkową opłatą.

Aby zorientować się, czy dana karta prepaid ma wszystkie funkcje karty płatniczej, w tym — możliwość posłużenia się nią w bankomacie, należy dokładnie zapoznać się z ofertą lub wczytać w zapisy umowy.

Czym różni się karta przedpłacona od debetowej?

Karta prepaid może stanowić doskonałe uzupełnienie karty debetowej — ale raczej nigdy na odwrót, mimo że oba środki płatnicze łączy więcej podobieństw niż dzieli różnic.

Wśród tych drugich możemy wyróżnić:

  • Sposób użytkowania — karty prepaid są zwykle przekazywane użytkownikom w związku ze ściśle określonym celem, natomiast karty debetowe to uniwersalny i najbardziej podstawowy środek płatniczy;
  • Powszechność — kartę debetową znajdziesz w portfelu niemal każdego dorosłego Polaka, z kolei karty przedpłacone nie są aż tak popularne;
  • Rachunek bankowy, z którym powiązana jest karta — w przypadku prepaid nie jest to indywidualne konto bankowe, tylko rachunek techniczny;
  • Właściciel i użytkownik — karta prepaid może zostać wyrobiona przez kogoś innego i przekazana lub sprezentowana osobie trzeciej, karta debetowa jest najczęściej imienna.

Największe zalety karty przedpłaconej

Karta płatnicza typu prepaid ma wiele plusów:

  • Może stanowić wsparcie w zarządzaniu finansami — z jej pomocą jesteś w stanie trzymać się limitów, które ustalisz w swoim budżecie;
  • Cechuje ją wysoki poziom bezpieczeństwa — taki sam jak w przypadku kart kredytowych czy debetowych;
  • Na rynku znajdziesz wiele ofert — zarówno w bankach jak i instytucjach pozabankowych;
  • Posługiwanie się nią nie sprawi Ci trudności — przedpłacone karty płatnicze są tak samo proste w obsłudze, jak tzw. debetówki czy kredytówki;
  • Prosta procedura aplikacyjna — wnioskowanie o kartę prepaid to nic skomplikowanego;
  • Możliwość przekazania osobom trzecim — na przykład dzieciom czy pracownikom.

Kto może korzystać z karty przedpłaconej?

Wniosek o kartę przedpłaconą mogą złożyć wszystkie osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, czyli w praktyce, każdy, kto ukończył 18 rok życia. Użytkownikiem prepaida można stać się jednak już po ukończeniu 13 lat, czyli nabyciu częściowej zdolności do czynności prawnych. Oczywiście właściciel i użytkownik może być jedną, tą samą osobą. Karty wcale nie trzeba przekazywać dalej.

Najpopularniejsze konfiguracje, jeśli chodzi o posiadacza i użytkującego to:

  • rodzic + dziecko (środki na karcie są często wykorzystywane do wypłacania pociechom kieszonkowego);
  • przedsiębiorca + pracownik (karty przedpłacone przydają się np. kiedy podwładni wyjeżdżają na delegacje lub są odpowiedzialni za zakupy biurowe).

Czy karta prepaid zapewnia 100% anonimowości?

Karta prepaid nie jest przypisana do konkretnego użytkownika, co sprawia, że daje pewien poziom anonimowości. Środki, które otrzymasz na tego typu karcie, pozwolą Ci na przykład na zarządzanie nimi bez komornika, nawet jeżeli ciąży na Tobie egzekucja długu.

Przedpłacony środek płatniczy nie pozwala jednak uniknąć wszelkiej odpowiedzialności karnej, jeśli służy do wykonywania nielegalnych transakcji, ukrywania majątku czy wyprowadzania pieniędzy za granicę w nieuprawniony sposób. Kilka lat temu Komisja Nadzoru Bankowego postarała się o odpowiednią zmianę przepisów, aby takie działania nie były możliwe.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy