300 plus dla kogo i do kiedy? Jak złożyć wniosek w 2023

300 plus dla kogo i do kiedy? Jak złożyć wniosek w 2023

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Program Dobry Start inaczej nazywany 300 plus to rządowy program wsparcia finansowego edukacji. W ramach programu uczeń otrzymuje 300 zł, które należy przeznaczyć na wydatki związane z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat programu 300 plus. Wskażemy Ci krok po kroku jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek.

Wyprawka 300 plus – dla kogo jest przeznaczona?

Z programu mogę skorzystać dzieci uczące się do ukończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych okres ten wydłużą się do 24 lat. Świadczenie przysługuje raz w roku.

Środki przyznawane są na każde dziecko w rodzinie, a dochody w gospodarstwie domowym nie są brane pod uwagę. Bez względu na wysokość zarobków dziecko zawsze otrzyma świadczenie.

Dla kogo przysługuje wyprawka 300+

Kryteria przyznania świadczenia osobom uczącym się są określone w następującym sposób:

 • 300 plus przysługuje: uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczniom szkół policealnych i dla dorosłych
 • 300 plus nie przysługuje: dzieciom uczęszczającym do przedszkola oraz zerówki, uczniom szkół wyższych

Kiedy i gdzie złożyć wniosek o 300 plus?

O świadczenie można ubiegać się zawsze od drugiej połowy roku, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ustawodawca zadbał o to, żeby złożenie wniosku było możliwe na wiele sposobów. Do wyboru masz drogę tradycyjną, czyli urząd. Możesz również aplikować online i to na kilka sposobów. Jak? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Wyprawka szkolna na rozpoczęcie roku szkolnego 2021 – od kiedy?

Są dwa terminy od kiedy można składać wnioski:

 • 1 lipca – od tego dnia możesz złożyć wniosek poprzez portal emp@tia, poprzez bankowość elektroniczną lub też przez portal PUE ZUS
 • 1 sierpnia – od tego dnia masz możliwość wnioskowania w formie papierowej. Dokument trzeba dostarczyć osobiście do urzędu lub wysłać pocztą.

Uwaga! Aby zagwarantować wypłatę świadczenia do 30 września, musisz złożyć wniosek w lipcu lub sierpniu. Aplikacja w późniejszym terminie spowoduje przyznanie środków w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Gdzie pobrać wniosek na wyprawkę do 300 plus?

Jeśli zdecydowałeś się aplikować drogą tradycyjną, musisz wypełnić wniosek SDS-1 i dostarczyć go do właściwego urzędu. Formularz wniosku w formacie PDF możesz pobrać tutaj.

Złożenie wniosku do programu dobry start

Wniosek do programu możesz złożyć na dwa główne sposoby:

 • droga tradycyjna – urząd miasta, urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej
 • droga elektroniczna – bankowość internetowa, system emp@tia, portal PUE ZUS

Czy można wypełnić wniosek przez bank?

Wniosek o świadczenie 300 plus możesz także złożyć poprzez bank. Jak to zrobić? Po zalogowaniu się do konta bankowego wybierasz odpowiedni wniosek, który wstępnie będzie wypełniony danymi osobowymi z Twojego konta bankowego.

Aby dokończyć aplikację, wskazujesz ośrodek MOPR zgodnie z Twoim adresem zamieszkania. Następnie podajesz dane dziecka, na które składasz wniosek i zatwierdzasz. Aplikacja jest wysyłana na platformę emp@tia i to tam ostatecznie otrzymasz decyzję.

W jakich bankach można złożyć wniosek online na wyprawkę 300+?

Większość najpopularniejszych banków daje możliwość złożenia wniosku o 300+. Proces odbywa się w całości przez internet. Oto lista banków, przez które można złożyć wniosek do programu dobry start poprzez bankowość elektroniczną:

 • PKO Bank Polski SA
 • ING Bank Śląski SA
 • Credit Agricole Bank Polska SA
 • Bank Millennium SA
 • Bank Pekao SA
 • mBank SA
 • Alior Bank SA
 • Bank Pocztowy SA
 • BNP Paribas Bank Polska SA
 • Getin Noble Bank SA
 • Nest Bank SA
 • SGB Bank SA
 • Bank BPS SA

Złożenie wniosku do programu dobry start przez system emp@tia – krok po kroku

Najpopularniejszym sposobem złożenia wniosku online jest aplikacja poprzez serwis emp@tia. Jest to również alternatywne rozwiązanie dla osób, które nie mogę aplikować poprzez bankowość internetową.

Proces składania wniosku jest nieco dłuższy, niż w przypadku banku i niektórym może przysporzyć trudności. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak aplikować o 300 zł na wyprawkę w systemie emp@tia:

1. Wejdź na stronę empatia.mpips.gov.pl i wybierz pierwszą pozycję „Złóż wniosek o świadczenie elektronicznie”

wniosek o 300 plus - krok 1

2. Teraz zaloguje się do systemu poprzez profil zaufany (przycisk po lewej stronie).

wniosek o 300 plus - krok 2

3. W profilu zaufania masz dostępne 3 sposoby logowania: login i hasło (Profil Zaufany), e-dowód, mojeID. Pierwsza metoda jest najpopularniejsza.

wniosek o 300 plus - krok 3

4. Po wybraniu „Profil zaufany” należy teraz podać login i hasło. Możesz również zalogować się poprzez bankowość elektroniczną

wniosek o 300 plus - krok 4

5. Teraz pozostaje wpisanie kodu, który zostanie wysłany na Twoją komórkę

wniosek o 300 plus - krok 5

6. Po poprawnym zalogowaniu wybierz w systemie drugi przycisk „Świadczenie dobry start”

wniosek o 300 plus - krok 6

7. Zaczynasz składanie wniosku od podania placówki MOPR, którą przypisano do Ciebie ze względu na adres zamieszkania. Kliknij „szukaj” i wybierz właściwą jednostkę.

wniosek o 300 plus - krok 6

8. W kolejnym kroku zobaczysz dane, które zostały pobrane automatycznie z Profilu Zaufanego. Pozostaje wpisać numer rachunku bankowego na samym dole i kliknąć „Dalej”

wniosek o 300 plus - krok 7

9. Czas na wskazanie dziecka, dla którego mają zostać przelane środki. Jeśli wnioskujesz pierwszy raz, to lista wyboru będzie pusta. Należy kliknąć „dodaj osobę”

wniosek o 300 plus - krok 8

10. Pojawi się nowe okno, w którym musisz wpisać wszystkie wymagane dane dziecka. Na koniec klikasz „dodaj”

wniosek o 300 plus - krok 9

11. Po poprawnym dodaniu pojawi się nowe okno, na którym trzeba wskazać, do jakiej placówki będzie dziecko uczęszczać. Do wyboru jest szkoła podstawowa lub szkoła średnia.

wniosek o 300 plus - krok 10

12. Kolejny krok to podanie danych placówki edukacyjnej, gdzie dziecko będzie uczęszczało. Trzeba również zaznaczyć na dole pole dotyczące odpowiedzialności za podanie fałszywych danych.

wniosek o 300 plus - krok 11

13. Już prawie koniec. Teraz musisz sprawdzić poprawność wszystkich wpisanych danych oraz kliknąć „zapisz dane”.

wniosek o 300 plus - krok 12

14. Ostatni krok to wysłanie wniosku. Zanim to zrobisz, możesz dołączyć wymagane załączniki takie jak na przykład orzeczenie o niepełnosprawności.

wniosek o 300 plus - krok 13

I to wszystko! Teraz na adres e-mail podany podczas rejestracji otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPO). Dalsze informacje na temat złożonego wniosku możesz śledzić w portalu emp@tia, w zakładce „skrzynka odbiorcza”.

4.5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy