300 plus dla kogo i do kiedy? Jak złożyć wniosek w 2023
Program Dobry Start inaczej nazywany 300 plus to rządowy program wsparcia finansowego edukacji. W ramach programu uczeń otrzymuje 300 zł, które należy przeznaczyć na wydatki związane z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym.
W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat programu 300 plus. Wskażemy Ci krok po kroku jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek.
Wyprawka 300 plus – dla kogo jest przeznaczona?
Z programu mogę skorzystać dzieci uczące się do ukończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych okres ten wydłużą się do 24 lat. Świadczenie przysługuje raz w roku.
Środki przyznawane są na każde dziecko w rodzinie, a dochody w gospodarstwie domowym nie są brane pod uwagę. Bez względu na wysokość zarobków dziecko zawsze otrzyma świadczenie.
Dla kogo przysługuje wyprawka 300+
Kryteria przyznania świadczenia osobom uczącym się są określone w następującym sposób:
- 300 plus przysługuje: uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczniom szkół policealnych i dla dorosłych
- 300 plus nie przysługuje: dzieciom uczęszczającym do przedszkola oraz zerówki, uczniom szkół wyższych
Kiedy i gdzie złożyć wniosek o 300 plus?
O świadczenie można ubiegać się zawsze od drugiej połowy roku, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ustawodawca zadbał o to, żeby złożenie wniosku było możliwe na wiele sposobów. Do wyboru masz drogę tradycyjną, czyli urząd. Możesz również aplikować online i to na kilka sposobów. Jak? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Wyprawka szkolna na rozpoczęcie roku szkolnego 2021 – od kiedy?
Są dwa terminy od kiedy można składać wnioski:
- 1 lipca – od tego dnia możesz złożyć wniosek poprzez portal emp@tia, poprzez bankowość elektroniczną lub też przez portal PUE ZUS
- 1 sierpnia – od tego dnia masz możliwość wnioskowania w formie papierowej. Dokument trzeba dostarczyć osobiście do urzędu lub wysłać pocztą.
Uwaga! Aby zagwarantować wypłatę świadczenia do 30 września, musisz złożyć wniosek w lipcu lub sierpniu. Aplikacja w późniejszym terminie spowoduje przyznanie środków w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Gdzie pobrać wniosek na wyprawkę do 300 plus?
Jeśli zdecydowałeś się aplikować drogą tradycyjną, musisz wypełnić wniosek SDS-1 i dostarczyć go do właściwego urzędu. Formularz wniosku w formacie PDF możesz pobrać tutaj.
Złożenie wniosku do programu dobry start
Wniosek do programu możesz złożyć na dwa główne sposoby:
- droga tradycyjna – urząd miasta, urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej
- droga elektroniczna – bankowość internetowa, system emp@tia, portal PUE ZUS
Czy można wypełnić wniosek przez bank?
Wniosek o świadczenie 300 plus możesz także złożyć poprzez bank. Jak to zrobić? Po zalogowaniu się do konta bankowego wybierasz odpowiedni wniosek, który wstępnie będzie wypełniony danymi osobowymi z Twojego konta bankowego.
Aby dokończyć aplikację, wskazujesz ośrodek MOPR zgodnie z Twoim adresem zamieszkania. Następnie podajesz dane dziecka, na które składasz wniosek i zatwierdzasz. Aplikacja jest wysyłana na platformę emp@tia i to tam ostatecznie otrzymasz decyzję.
W jakich bankach można złożyć wniosek online na wyprawkę 300+?
Większość najpopularniejszych banków daje możliwość złożenia wniosku o 300+. Proces odbywa się w całości przez internet. Oto lista banków, przez które można złożyć wniosek do programu dobry start poprzez bankowość elektroniczną:
- PKO Bank Polski SA
- ING Bank Śląski SA
- Credit Agricole Bank Polska SA
- Bank Millennium SA
- Bank Pekao SA
- mBank SA
- Alior Bank SA
- Bank Pocztowy SA
- BNP Paribas Bank Polska SA
- Getin Noble Bank SA
- Nest Bank SA
- SGB Bank SA
- Bank BPS SA
Złożenie wniosku do programu dobry start przez system emp@tia – krok po kroku
Najpopularniejszym sposobem złożenia wniosku online jest aplikacja poprzez serwis emp@tia. Jest to również alternatywne rozwiązanie dla osób, które nie mogę aplikować poprzez bankowość internetową.
Proces składania wniosku jest nieco dłuższy, niż w przypadku banku i niektórym może przysporzyć trudności. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak aplikować o 300 zł na wyprawkę w systemie emp@tia:
1. Wejdź na stronę empatia.mpips.gov.pl i wybierz pierwszą pozycję „Złóż wniosek o świadczenie elektronicznie”
2. Teraz zaloguje się do systemu poprzez profil zaufany (przycisk po lewej stronie).
3. W profilu zaufania masz dostępne 3 sposoby logowania: login i hasło (Profil Zaufany), e-dowód, mojeID. Pierwsza metoda jest najpopularniejsza.
4. Po wybraniu „Profil zaufany” należy teraz podać login i hasło. Możesz również zalogować się poprzez bankowość elektroniczną
5. Teraz pozostaje wpisanie kodu, który zostanie wysłany na Twoją komórkę
6. Po poprawnym zalogowaniu wybierz w systemie drugi przycisk „Świadczenie dobry start”
7. Zaczynasz składanie wniosku od podania placówki MOPR, którą przypisano do Ciebie ze względu na adres zamieszkania. Kliknij „szukaj” i wybierz właściwą jednostkę.
8. W kolejnym kroku zobaczysz dane, które zostały pobrane automatycznie z Profilu Zaufanego. Pozostaje wpisać numer rachunku bankowego na samym dole i kliknąć „Dalej”
9. Czas na wskazanie dziecka, dla którego mają zostać przelane środki. Jeśli wnioskujesz pierwszy raz, to lista wyboru będzie pusta. Należy kliknąć „dodaj osobę”
10. Pojawi się nowe okno, w którym musisz wpisać wszystkie wymagane dane dziecka. Na koniec klikasz „dodaj”
11. Po poprawnym dodaniu pojawi się nowe okno, na którym trzeba wskazać, do jakiej placówki będzie dziecko uczęszczać. Do wyboru jest szkoła podstawowa lub szkoła średnia.
12. Kolejny krok to podanie danych placówki edukacyjnej, gdzie dziecko będzie uczęszczało. Trzeba również zaznaczyć na dole pole dotyczące odpowiedzialności za podanie fałszywych danych.
13. Już prawie koniec. Teraz musisz sprawdzić poprawność wszystkich wpisanych danych oraz kliknąć „zapisz dane”.
14. Ostatni krok to wysłanie wniosku. Zanim to zrobisz, możesz dołączyć wymagane załączniki takie jak na przykład orzeczenie o niepełnosprawności.
I to wszystko! Teraz na adres e-mail podany podczas rejestracji otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPO). Dalsze informacje na temat złożonego wniosku możesz śledzić w portalu emp@tia, w zakładce „skrzynka odbiorcza”.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy