Jak założyć konto w banku?

Jak założyć konto w banku?

Zaktualizowano 28-12-2022 Autor: Arkadiusz Stal

Rachunek bankowy pozwala na komfortowe zarządzanie finansami osobistymi i zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonym środkom. Obecnie można przeprowadzić z jego pomocą szereg operacji bankowych, oszczędzać i inwestować.

Mało tego, banki oprócz poszerzania funkcjonalności kont, zwiększają też do nich dostęp. Z poniższego artykułu dowiesz się jak założyć konto w banku na dwa sposoby: przez internet oraz tradycyjnie w oddziale banku.

Założenie konta przez internet – 6 sposobów

Jeśli chcesz założyć w banku nowe konto bankowe online, wystarczy Ci urządzenie mobilne i podjęcie decyzji, którą z sześciu opcji wybrać.

Wszystkie opisywane tu procedury złożenia stosownego wniosku, możesz przeprowadzić w domowym zaciszu, choć niektóre będą wymagały pewnych dodatkowych działań poza siecią www – na przykład podpisania umowy dostarczonej przez kuriera.

1. Założenie konta online i wymiana dokumentów za pośrednictwem kuriera
Wybierając ten sposób, cały proces zaczynasz, wypełniając formularz online. Uzupełniasz go odpowiednimi danymi, na podstawie których pracownik banku sporządza umowę, a następnie wysyła ją do Ciebie kurierem w dwóch egzemplarzach.

Kurier potwierdza Twoją tożsamość — odbierając dokumenty, musisz więc mieć przy sobie dowód osobisty, przyjmuje podpisany przez Ciebie egzemplarz umowy i dostarcza go z powrotem do banku.

Dalsza komunikacja z instytucją odbywa się internetowo. Konto zostaje uruchomione, a informacja o tym trafia do Ciebie online.

2. Konto z weryfikacją przelewem
By skorzystać z tego typu metody na otwarcie konta, należy posiadać założony wcześniej (inny) rachunek bankowy. Start jest taki sam jak w poprzednim punkcie – uzupełnienie odpowiedniego formularza wymaganymi danymi.

W kwestii weryfikacji tożsamości wykonujesz jednak przelew symbolicznej kwoty na specjalny rachunek z posiadanego już, aktywnego konta.

Dzięki temu bank ma pewność, że Ty to… Ty, bo twoja tożsamość została już raz zweryfikowana (przy zakładaniu poprzedniego rachunku).

3. Otwarcie konta online za pomocą wideoweryfikacji
Otwieranie konta przy pomocy wideorozmowy przypomina ten sam proces, który przechodzisz podczas tradycyjnej wizyty w placówce banku. Musisz „spotkać się” z pracownikiem i pokazać mu dowód osobisty oraz własną twarz.

Robisz to jednak do kamerki internetowej, a nie osobiście. Przewagą tego typu potwierdzenia tożsamości jest brak konieczności oczekiwania na kuriera oraz posiadania założonego wcześniej konta.

Minusem są pewne wymagania techniczne: dobra jakość obrazu z kamerki i oświetlenie, które pozwoli konsultantowi na porównanie zdjęcia z dowodu z Twoim wizerunkiem.

4. Założenie konta w aplikacji mobilnej
Bardzo prosta i intuicyjna procedura. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację danego banku na swoim telefonie czy tablecie, a po otwarciu jej, wybrać opcję „chcę założyć konto” lub „nie mam jeszcze konta”.

Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami na telefonie. Uzupełnić formularz, potwierdzić tożsamość i poczekać na informację o otwarciu nowego rachunku.

5. Otwieranie rachunku „na selfie”, czyli fotograficzny autoportret zrobiony aparatem w telefonie
Konto na selfie to tzw. metoda biometryczna wykorzystująca najnowocześniejsze technologie. Weryfikacja tożsamości następuje poprzez wykonanie fotografii dowodu osobistego oraz własnej twarzy.

Biometryczny algorytm porówna je i da instytucji zielone światło na otwarcie dla Ciebie nowego rachunku. Ten typ potwierdzenia tożsamości klienta można najczęściej spotkać, zakładając konto w aplikacji mobilnej banku.

6. Założenie konta przez infolinię banku
Połączenie z konsultantem zastępuje tu samodzielne wypełnienie formularza online. Zamiast wpisywać swoje dane, wystarczy, że podasz je pracownikowi banku, który wprowadzi je do systemu celem wygenerowania dla Ciebie umowy.

Dalsza część procedury jest identyczna, jak w przypadku opisanym na samym początku akapitu, a więc za pośrednictwem kuriera.

Znasz już najlepsze sposoby otworzenia rachunku bankowego. Dowiedz się też, w jakim banku otworzyć konto.

Konta bankowe  

Założenie konta w banku w sposób tradycyjny

Każda osoba, która z ważnych dla siebie powodów nie zamierza korzystać z internetu podczas zakładania rachunku osobistego lub kontakt z pracownikiem banku jest dla niej ważny, może otworzyć konto w sposób tradycyjny, a więc udając się do placówki.

Zasadniczo ta standardowa metoda, może mieć dwie odsłony:

  1. Wypełnienie formularza online, ale złożenie podpisu na umowie osobiście, w placówce instytucji bankowej,
  2. Przejście całej procedury w oddziale banku.

To, który sposób założenia konta wybierzesz, będzie miało wpływ na czas realizacji oraz formalności towarzyszące. Łącznie możesz przebierać wśród aż ośmiu dostępnych opcji. Wszystkie mają swoje plusy i minusy. Decyzję warto podjąć w oparciu o swoje indywidualne potrzeby i preferencje.

Wady i zalety otwierania konta offline i online

Choć możliwość otwarcia konta w banku zdalnie bywa reklamowana jako wygodna i bezproblemowa, nie jest wolna od wad. Trzeba jednak przyznać, że plusów możemy wyróżnić znacznie więcej.

Zalety zakładania konta przez internet:

  • procedura dostępna w niemal każdym miejscu i czasie,
  • minimum formalności,
  • szybki czas realizacji przedmiotu wniosku,
  • dodatkowa oszczędność czasu związana z brakiem oczekiwania w bankowej kolejce.

Wady zakładania konta przez internet:

  • otwarcie rachunku online może się wiązać z brakiem udostępnienia pewnych funkcji konta, ze względu na procedury bezpieczeństwa,
  • w zależności od wybranej metody konieczne jest posiadanie konta w banku lub sprzętu, który w dobrej jakości prześle obraz video twarzy i dowodu osobistego wnioskującego.

Nowoczesne metody nie w każdym przypadku są lepsze od tych tradycyjnych. Zakładanie konta w oddziale banku również niesie za sobą pewne korzyści.

Zalety zakładania konta w placówce banku:

  • kontakt z pracownikiem umożliwiający zadawanie pytań i przedstawianie ewentualnych wątpliwości,
  • bezpośrednia pomoc w przejściu przez całą procedurę,
  • możliwość założenia konta wraz z ustanowieniem pełnomocnictwa, rachunku wspólnego lub dla dziecka (możliwe tylko podczas osobistej wizyty w banku).

Wady zakładania konta w placówce banku:

  • Czas, jaki musisz poświęcić na wizytę w oddziale.

Z powyższego opisu można wysnuć właściwie jeden główny wniosek – jeśli zależy Ci na czasie, wybierz internet. W dalszej części tekstu opisujemy cały proces nieco dokładniej.

Jak założyć konto w banku przez internet — krok po kroku

Nowe technologie mogą niekiedy przytłaczać, szczególnie jeśli dotyczą kwestii okołofinansowych. Poniżej możesz przeczytać dokładną, choć ogólną instrukcję zakładania konta w banku przez internet.

  1. Wybór oferty
    W pierwszej kolejności przeanalizuj aktualne, bankowe propozycje. To na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, opisaliśmy kilka akapitów niżej. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na zapoznanie się z wszystkimi ofertami kont bankowych w jednym miejscu, jest odwiedzenie strony www z niezależnym rankingiem.
  2. Sprawdzenie wymagań danego banku
    Koniecznie przeczytaj na stronie banku wszystko o procedurze zakładania konta, które chcesz otworzyć. Jeśli przykładowo można to zrobić tylko przy pomocy przelewu weryfikacyjnego, a Ty otwierasz pierwszy rachunek, będziesz musiał zmienić swój początkowy wybór.
  3. Przejście do strony lub aplikacji z formularzem
    Wypełnienie wniosku o założenie konta to faktyczny początek całego procesu – należy w odpowiednie pola wprowadzić dane osobowe i teleadresowe.
  4. Weryfikacja tożsamości
    Musisz dokonać jej w sposób, który umożliwia bank. Jak już wiesz, jest kilka metod na sprawdzenie, czy wnioskujący podaje prawdziwe dane.
  5. Akceptacja umowy
    Sposób na zaakceptowanie umowy również jest zależny od banku. Może się odbyć na przykład poprzez wpisanie specjalnego kodu otrzymanego SMS-em na podany numer telefonu. Oczywiście podpisanie dokumentu zawsze należy poprzedzić dokładną lekturą wszystkich jego podpunktów.
  6. Aktywacja bankowości elektronicznej
    Chodzi o rejestrację do swego rodzaju internetowego panelu klienta poprzez nadanie loginu i hasła. Często są one podawane przez bank, po czym hasło można zmienić na własne.

To już wszystko, po 6 łatwych do wykonania krokach, możesz korzystać z całkiem nowego rachunku osobistego. Jeśli chcesz zobaczyć, jakie dokładnie mogą być różnice między zakładaniem konta online w różnych bankach – czytaj dalej.

Jak założyć konto w poszczególnych bankach?

Proces otwierania konta to kilka etapów:

  • złożenie wniosku przez potencjalnego klienta,
  • przygotowanie umowy przez bank,
  • weryfikacja tożsamości wnioskującego,
  • aktywacja konta.

I choć są one takie same w każdym banku, to, w jaki sposób instytucja je przeprowadza, może znacząco się od siebie różnić.

Ważne!
Niezależnie od tego, w którym banku podpisałeś umowę, przez kolejne 14 dni masz prawo od niej odstąpić bez podawania przyczyny.

Jak założyć konto internetowe w Banku Spółdzielczym?

Bank Spółdzielczy oprócz tradycyjnych metod udostępnia wnioskowanie o rachunek osobisty przy pomocy komputera lub smartfona. Potwierdzenie tożsamości następuje za pośrednictwem „selfie”, a podpisanie umowy przez kod SMS.

Jak założyć konto internetowe w PKO BP?

Konto w PKO można oczywiście otworzyć, udając się do jednego z oddziałów, natomiast online jest to dostępne poprzez aplikację IKO. Weryfikacja tożsamości może nastąpić podczas wideokonferencji lub po przesłaniu tzw. selfie. Podpisanie umowy – kodem otrzymanym wiadomością SMS lub wraz z wizytą kuriera.

Jak założyć konto w mBanku?

MBank również pozwala na założenie konta poprzez swoją aplikację i selfie lub połączenie z aplikacją mObywatel i skorzystanie z e-dowodu. Umowa może zostać dostarczona do domu przyszłego klienta kurierem lub potwierdzona online.

Założenie konta — Alior Bank

Otwarcie rachunku osobistego jest możliwe w każdym oddziale Alior Banku lub po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie www instytucji. Alior Bak udostępnia swoim klientom także opcję założenia konta przez dedykowaną infolinię.

Jak widzisz, choć oferty banków różnią pewne szczegóły, łączy je zabieganie o konsumenta, poprzez dostosowywanie się do jego zróżnicowanych potrzeb. Co więcej, oprócz udogodnień związanych ze zdalnym składaniem wniosków, otwarciu konta towarzyszą często różnego rodzaju promocje, premie i bonusy, które mają dodatkowo uatrakcyjnić daną propozycję.

Pieniądze za założenie konta — gdzie otrzymasz bonusy?

Dodatkowe środki wypłacane po otwarciu rachunku osobistego i spełnieniu kilku wymogów (na przykład comiesięczny przelew na 1 000 zł, przez 3 kolejne miesiące lub minimum 5 transakcji wykonanych kartą debetową przypisaną do konta miesięcznie) to bonusy, które okresowo można odnaleźć w każdym banku. Wystarczy śledzić aktualne promocje i dokładnie zapoznać się z warunkami, które należy spełnić, by otrzymać pieniądze.

Ze swojej strony rekomendujemy wybór właśnie takiego konta, które oprócz posiadania dogodnych warunków umożliwia także zyskanie dodatkowej gotówki. Zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę, podejmując decyzję. Co jeszcze powinno być priorytetem podczas analizowania ofert?

Na co zwrócić uwagę przed założeniem konta?

Szukając najlepszego rachunku bankowego dla siebie zwróć uwagę na:

  • darmowe konta bankowe (szczególnie jeśli chodzi o podstawowe usługi – przelewy, wypłaty z bankomatów, prowadzenie rachunku, czy wydanie karty debetowej),
  • obsługa poprzez funkcjonalne, nowoczesne i intuicyjne platformy internetowe i/lub aplikacje,
  • kompatybilność z serwisami, na które można logować się bankowością internetową (np. stronami rządowymi czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych),
  • połączenie z dodatkowymi, popularnymi metodami płatności takimi jak m.in. BLIK,
  • elastyczność pod względem dodatkowych usług (tj. z możliwością założenia dodatkowego konta oszczędnościowego, zlecania automatycznych transakcji, zawnioskowania o debet).

Pytania i odpowiedzi

Poniżej możesz przeczytać odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań, które mogły pojawić się po przeczytaniu artykułu.

Jak założyć konto bankowe na kogoś?

Nikt nie może użyć danych innej osoby o pełnym zakresie zdolności do czynności prawnych, by otworzyć konto w banku. Nieważne czy jest to współmałżonek, rodzic czy tym bardziej osoba obca.

Pewnego rodzaju wyjątkiem jest otwieranie rachunku dziecku, które ukończyło 13 lat i może posiadać własne konto, ale tylko za zgodą rodziców lub opiekunów, którzy muszą także uczestniczyć w procesie wnioskowania.

Ile trwa założenie konta w banku?

To, po jakim czasie będziesz mógł w pełni korzystać z nowego rachunku, zależy od sposobu, jaki wybrałeś, abygo założyć. Będzie to od kilkunastu minut do kilku dni lub nawet tygodnia roboczego.

Jak założyć konto w banku dla młodzieży?

Niepełnoletni, który ukończył 13 lat, może posiadać rachunek założony na własne imię i nazwisko, jednak, by otworzyć takie konto, potrzebna jest zgoda rodziców, dokument tożsamości zarówno dziecka (dowód osobisty lub np. paszport), jak i rodzica oraz – czasami – akt urodzenia.

Jak założyć konto w banku bez zgody rodziców?

Do ukończenia 13 roku życia dzieci mogą korzystać wyłącznie z rachunków rodziców na ustalonych przez nich zasadach i pod ich nadzorem. Wraz z ukończeniem wyszczególnionego tu wieku i nabyciem ograniczonej zdolności do czynności prawnych, nastolatek może posiadać własne konto, jednak by je założyć i tak potrzebna jest zgoda, obecność oraz dokument tożsamości rodzica.

Jak założyć konto w zagranicznym banku przez internet?

Instytucje finansowe w postaci tradycyjnych banków za granicą nie umożliwiają założenia konta przez obcokrajowca bez wizyty w oddziale. Założenie zagranicznego konta online jest możliwe jedynie w tzw. fintechach czy „bankach mobilnych”, takich jak Revolut czy Blackcatcard.

Czy założenie konta przez internet jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by każde połączenie było szyfrowane protokołem HTTPS (informacja na ten temat poprzedza adres strony internetowej w jej górnej części).

Jak cudzoziemiec może otworzyć konto w banku?

Polskie banki najczęściej wymagają od cudzoziemców m.in. dowodu osobistego, paszportu i karty pobytu oraz wizyty w jednym ze swoich oddziałów.

Czego potrzebuję do otworzenia konta?

Założenie konta wymaga przede wszystkim posiadania aktualnego dowodu osobistego.

5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy