Jak sprawdzić czy widnieję w bazie dłużników?

Zaktualizowano 27-03-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Trafienie do rejestru dłużników zwykle oznacza całą masę kłopotów. Osoby widniejące w BIG nie mają szans nie tylko na kredyt w banku, ale nie mogą skorzystać nawet z szybkiej chwilówki online.

Regulowanie w terminie zobowiązań jest najlepszym sposobem na uniknięcie wpisu do BIG. Jeśli od czasu do czasu jednak zdarzają nam się opóźnienia, warto wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, czy trafiło się do rejestru dłużników.

Czym jest rejestr dłużników i jak można do niego trafić?

Rejestrami dłużników w Polsce nazywa się biura informacji gospodarczej, w skrócie BIG, działające na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Aktualnie istnieje 5 instytucji o uprawnieniach BIG:

  • BIG InfoMonitor S.A.,
  • Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.,
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A.

Zadaniem powyższych instytucji jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji na temat zadłużonych podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Ci ostatni mogą trafić do rejestru np.za niezapłacony rachunek za telefon lub niezwrócenie w terminie pożyczki gotówkowej. Wniosek o wpis do rejestru składa wierzyciel. Osoba fizyczna może zostać wpisana do rejestru pod warunkiem, że jej dług wynosi co najmniej 200 zł, a od terminu płatności minęło minimum 30 dni.

Obecność w BIG nie pozostaje bez echa – dłużnikowi widniejącemu w rejestrze trudniej jest uzyskać kredyt w banku i pożyczkę w instytucji pożyczkowej, kupić sprzęt na raty, a także podpisać umowę z operatorem telefonii komórkowej lub dostawcą Internetu.

Jak sprawdzić, czy się jest w rejestrze dłużników?

W świetle przepisów dłużnik powinien być uprzedzony przez wierzyciela o zamiarze wpisania go do rejestru na 30 dni przed tym faktem. W praktyce taka informacja zwykle jest zamieszczona w wezwaniu do zapłaty, które może być przesłane drogą elektroniczną. Warto pamiętać, że uregulowanie zaległości przez dłużnika zobowiązuje wierzyciela do usunięcia z BIG informacji o długu w ciągu 14 dni. W praktyce więc, jeśli wierzyciel zapomni tego dokonać, można widnieć w rejestrze za już nieistniejące długi.

Wierzyciel, chcąc wpisać dłużnika do rejestru długów, może skorzystać albo z wybranego rejestru albo ze wszystkich. Jeśli chcemy sprawdzić swój status przed zaciągnięciem ważnego kredytu, powinniśmy więc sprawdzić wszystkie rejestry. Można to zrobić osobno w każdej instytucji lub w jednym z BIG złożyć WNIOSEK JEDNOLITY o udostępnienie informacji na swój temat ze wszystkich baz (możliwość ta jest dostępna od niedawna wskutek zmiany przepisów).

Zgodnie z przepisami, a dokładnie wg art. 23 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, pobranie raportu na własny temat przez konsumenta raz na 6 miesięcy jest bezpłatne.

W celu zamówienia informacji na swój temat, należy odwiedzić stronę danego rejestru dłużników, znaleźć zakładkę „Informacja o sobie” (lub podobnie brzmiącą), zarejestrować się w serwisie i złożyć wniosek o wygenerowanie raportu (zwykle jest to możliwe online).

Szczegółowe informacje na temat możliwości pobrania raportów w poszczególnych bazach znajdują się pod podanymi poniżej linkami:

Raporty „o sobie” pozwalają konsumentowi dowiedzieć się przede wszystkim kto i jakie informacje wpisał na jego temat do danego rejestru. Zwykle można również zamówić dodatkowy raport o rejestrze zapytań na nasz temat z ostatnich 12 miesięcy, czyli dowiedzieć się, które instytucje, banki czy firmy sprawdzały nas w rejestrze dłużników.

Swego rodzaju bazą dłużników jest również Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi ogólnie wszystkie dane na temat naszych kredytów (także dane dotyczące terminowych spłat). Informacje z BIK są pobierane zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe i mają zwykle największe znaczenie przy badaniu zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt lub pożyczkę. Raport Alerty BIK można także zamówić online na stronie internetowej, jednak w tym przypadku należy za jego udostępnienie uiścić opłatę 99 zł za dostęp do 6 raportów w ciągu roku.

5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy