Jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Większość z nas pewnie doskonale wie, że umowa kupna-sprzedaży auta wiąże się z obowiązkiem podatkowym dla kupującego, który musi zapłacić tzw. PCC.

Jak się jednak okazuje, w niektórych przypadkach także sprzedawca musi odprowadzić podatek od sprzedaży samochodu. Poniżej wyjaśniamy, o jaki konkretnie przypadek chodzi i jak dokładnie należy rozliczyć się z fiskusem.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży auta?

Na początku warto podkreślić, że omawiamy obowiązek podatkowy dotyczący osób fizycznych, które sprzedają samochód będący w ich posiadaniu. Nie chodzi tu więc o najem auta, czy leasing, lecz jego własność.

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, w wyniku transakcji kupna-sprzedaży auta między osobami fizycznymi to kupujący ma zawsze obowiązek zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego i rozliczyć podatek od czynności cywilno-prawnych PCC. Pomimo wielu zmian w przepisach w 2019 r. wartość podatku PCC od zakupu auta nie zmieniła się i wynosi nadal 2%.

Z kolei sprzedawca samochodu nie musi się rozliczać z Urzędem Skarbowym, z wyjątkiem jednej sytuacji: jest zobowiązany odprowadzić podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu.

Dokładnie obowiązek podatkowy powstaje w momencie, jeśli sprzedajemy samochód w ciągu 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym go kupiliśmy. Jeśli na przykład kupiliśmy auto w czerwcu, to z fiskusem będziemy musieli się rozliczyć, jeśli sprzedamy go do 1 stycznia kolejnego roku. Jeżeli sprzedamy go w lutym, to podatkiem nie będziemy musieli się już martwić.

podatek-od-sprzedazy-samochodu

O jaki podatek od sprzedaży auta chodzi?

Każdy, kto sprzeda samochód przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu, musi rozliczyć podatek dochodowy w swoim rocznym PIT. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.

Deklaracją podatkową właściwą do rozliczenia jest PIT-36. Jeśli w poprzednich latach rozliczaliśmy się za pomocą innego formularza np. PIT-37, to rozliczając rok podatkowy, w którym sprzedaliśmy auto, musimy wybrać PIT-36 i za jego pomocą rozliczyć wszystkie dochody.

PIT roczny należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia w roku następującym po roku, który rozliczamy. Jeśli więc do transakcji doszło o w roku 2018, to będziemy musieli odprowadzić podatek od sprzedaży samochodu w 2019 roku.

Jeśli chodzi o rozliczenie sprzedaży auta, dochodem jest tutaj różnica między ceną sprzedaży auta a ceną jego zakupu. Podstawę opodatkowania należy pomniejszyć również o wydatki związane z modernizacją auta np. koszt założenia instalacji gazowej, koszt części zamiennych, czy nawet koszt tuningu. Sprzedaż samochodu należy rozliczyć także w przypadku, jeśli w wyniku tych kalkulacji podstawa opodatkowania wyniesie 0 zł lub mniej (co będzie oznaczało brak dochodu z tytułu transakcji sprzedaży lub nawet stratę).

Podsumowując, sprzedającego nie obowiązuje podatek od sprzedaży samochodu po upływie 6 miesięcy od jego zakupu. Przed upływem pół roku owszem, a rozliczenie z fiskusem wiąże się po prostu z uwzględnieniem dochodu z tego tytułu w rocznej deklaracji PIT. W każdym przypadku urząd skarbowy musi odwiedzić osoba, która kupiła samochód, by rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy