Jak dorobić do pensji — pomysły na dodatkowy zarobek

Jak dorobić do pensji — pomysły na dodatkowy zarobek

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Od wysokiej inflacji, przez brak podwyżek w pracy aż po chęć oszczędzenia na konkretny cel lub stworzenie poduszki finansowej – to wszystko powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na podjęcie działań mających przynieść im dodatkowy zarobek.

Nie każdy jest bowiem w stanie (lub chce) szukać lepiej wynagradzane pracy — niektórzy wolą znaleźć dodatkowe, płatne zajęcie. I tu z pomocą przychodzi nasz artykuł, który prezentuje kilkanaście pomysłów jak można dorobić do pensji.

15 pomysłów jak dorobić

Dla osób, które w sieci czują się jak ryby w wodzie oraz dla tych, którzy nie chcą, by dodatkowe zajęcie odbywało się przez internet – poniżej przeczytasz o działaniach online i offline, których podjęcie może przynieść Ci dodatkowy zarobek. Rodzice na urlopach związanych z pojawieniem się dziecka, również znajdą w tekście coś dla siebie.

Wyjaśniamy m.in.:

  • co to jest dropshipping
  • jak postawić swoje pierwsze kroki w copywritingu
  • iloma godzinami musisz dysponować, by zostać wirtualnym asystentem
  • jakie umiejętności związane z prowadzeniem domu, możesz zamienić w dodatkowe pieniądze.

Jak dorobić do pensji przez Internet?

Internet daje nam bardzo dużą przestrzeń do zarabiania pieniędzy. Wystarczy odpowiedni, dopasowany do naszych możliwości pomysł i przekucie go w działanie.

Dropshipping

Prowadzenie sklepu internetowego — nawet niewielkiego — to często zajęcie na cały etat. Chyba że zdecydujemy się na model dropshippingowy, który polega na współpracy z hurtownią — obejmującej z jej strony pakowanie, wysyłkę oraz przyjmowanie zwrotów i reklamacji. Dzięki temu nie musimy zaprzątać swojej głowy kwestiami logistycznymi i zajmujemy się wyłącznie sprzedażą, komunikacją i marketingiem.

Samo postawienie własnego serwisu www w formie sklepu również nie musi być dużym przedsięwzięciem. Istnieje wiele platform oferujących gotowe szablony stron i pełne wsparcie techniczno-informatyczne.

E-commerce na platformach sprzedażowych

Aż 77% internautów z Polski dokonuje zakupów w sieci. Sprzedaż online może być więc sposobem na intratny biznes — nawet jeśli będziemy zajmować się nim z tzw. doskoku, czyli dorywczo.

Prowadzenie sprzedaży na małą skalę z wyłączeniem wszelkich aspektów technicznych, związanych z własną stroną www umożliwiają serwisy typu Allegro czy Empik Marketplace. By sprzedawać (czyli – zarabiać!) wystarczy jedynie założyć konto.

Korepetycje online

Jeżeli znamy języki obce lub mamy wystarczającą wiedzę, by pomagać uczniom w zrozumieniu matematyki, fizyki czy dowolnego przedmiotu, z którym mogą mieć problem w szkole, jesteśmy w stanie udzielać korepetycji online.

W przeciwieństwie do zajmowania się handlem, uczenie innych, wiąże się ze stałym, przewidywalnym, miesięcznym zarobkiem oraz możliwością dokładnego zaplanowania godzin pracy.

Własne produkty cyfrowe

Swoich kursantów nie musimy uczyć w czasie rzeczywistym. Szkolenia możemy zarejestrować w formie video i sprzedawać jako kursy cyfrowe lub spisać i wydać w postaci e-booka.

Sprzedaż plików cyfrowych to sposób na zarobek dla każdego, kto posiada ekspercką wiedzę w dowolnym temacie.

Copywriting

Copywriting to inaczej pisanie tekstów do publikacji. Mowa o treściach najróżniejszego rodzaju – postach na social media, opisach produktów do sklepów internetowych czy artykułach na najróżniejsze portale i blogi. To zajęcie dla każdego, kto dysponuje tzw. lekkim piórem i dobrze zna zasady gramatyki, ortografii i interpunkcji.

Pamiętajmy jednak, że pisanie w celach pozycjonujących czy sprzedażowych ma się nijak do tego, czego uczono nas w szkole, na języku polskim. By nasze teksty miały dla potencjalnego klienta większą wartość niż to, co można w kilka chwil wygenerować przy pomocy narzędzi wykorzystujących AI (sztuczną inteligencję), warto wcześniej zainwestować w dobre kursy i szkolenia.

Korekta tekstów lub tłumaczenia

Poza copywritingiem nasz wkład w tworzenie tekstów może polegać także na ich korekcie lub tłumaczeniu – by jednak zająć się przekładem, musimy na wysokim poziomie znać choć jeden język obcy.

Fotografowanie i sprzedaż zdjęć

Jeżeli znamy się na fotografii lub po prostu lubimy robić zdjęcia, możemy sprzedawać je w sieci na stronach ze stockami, czyli inaczej w tzw. bankach zdjęć. Jedną z największych zalet dorywczego zarabiania w ten sposób, jest możliwość umieszczenia fotografii na platformie jeden raz i czerpania z tego korzyści przez długi czas, za każdym razem, kiedy dany plik zostanie pobrany.

Obsługa mediów społecznościowych

Jeżeli świetnie znamy się na obsłudze social mediów i potrafimy tworzyć angażujące treści, możemy spróbować swoich sił w prowadzeniu kont dla zewnętrznych podmiotów. Kwota, którą jesteśmy w stanie dorobić w ten sposób do pensji przy małym nakładzie czasu, może nas naprawdę zaskoczyć.

Wirtualna asysta

Wirtualna asystentka lub asystent to ktoś w rodzaju sekretarki/pracownika biurowego, który pracuje dla swojego klienta zdalnie. Zadania, które przedsiębiorcy powierzają tego typu osobom, mogą być bardzo zróżnicowane – odpisywanie na e-maile, wprowadzanie faktur do systemu, umawianie spotkań, obsługa kalendarza. Czas pracy asystenta zależy od jego możliwości i potrzeb, więc z łatwością dostosujemy go do swojego obecnego grafiku.

Pomysły jak dorobić w domu

Nie każdy chce dorabiać online – niektóre osoby szukające sposobów na dodatkowy przychód, posiadają talenty lub umiejętności, które lepiej zmonetyzować w tradycyjnej formie – offline.

Tworzenie rękodzieła

Portrety na zamówienie, ręcznie wykonane meble, makramy, ceramika – tworzenie i sprzedaż własnego rękodzieła to świetny sposób na zarabianie na swojej pasji. Poza zdolnościami manualnymi potrzebujemy jeszcze odrobinę tych sprzedażowych i możemy odcinać kupony finansowe od swojego hobby.

Pieczenie ciast

Jeśli mamy cukierniczą żyłkę – wykorzystajmy to. Największy dochód osiągniemy, tworząc na zamówienie artystyczne torty, jednak nawet pieczenie domowych placków i ciast na imprezy okolicznościowe czy święta dla osób, które nie potrafią lub nie mają czasu tego robić, może w zadowalający sposób zwiększyć nasz domowy budżet.

Gotowanie domowych obiadów

Bardzo wiele osób nie ma czasu na gotowanie w domu, a zamiast dietetycznego cateringu i tzw. diet pudełkowych szuka miejsc, gdzie może zamówić domowe posiłki. Jeśli gotowanie to nasz żywioł, możemy spróbować swoich sił w przygotowywaniu posiłków na wynos. Na początek wystarczy, że zamieścimy stosowne ogłoszenie np. na lokalnej stronie internetowej czy grupie na Facebooku.

Przeróbki krawieckie

Coraz mniej kobiet potrafi szyć, więc dobrej krawcowej szuka się w dzisiejszych czasach z przysłowiową świecą. Jeżeli potrafimy dokonywać poprawek czy przeróbek krawieckich, na pewno nie będziemy narzekać na brak zleceń. Możemy również wykorzystać swoje umiejętności do szycia drobnych akcesoriów na zamówienie.

Pomysły jak dorobić na macierzyńskim

Choć każda mama i każdy tata wie, że urlop macierzyński nie ma nic wspólnego z wakacjami, w niektórych przypadkach, kiedy na przeszkodzie nie staje temperament lub stan zdrowia dziecka i można liczyć na dodatkową pomoc przy maluchu (na przykład dziadków, babć czy cioć) – rodzic jest w stanie zorganizować sobie dodatkowe zajęcie pozwalające mu na podreperowanie stanu konta.

Warto przeanalizować wszystkie wymienione wyżej propozycje, a jeśli poszukujemy czegoś, co oscyluje wokół świata dziecka, poniżej znajdziemy jeszcze dwie, dodatkowe propozycje.

Blog parentingowy

Współczesne mamy i ojcowie często radzą się innych, bardziej doświadczonych rodziców i szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania w sieci. Jeśli masz ochotę dzielić się swoimi sprawdzonymi rozwiązaniami w Internecie, możesz na tym zarobić.

Bycie influencerem wymaga jednak systematyczności i umiejętności budowania wokół siebie społeczności. Po zdobyciu grona czytelników możemy jednak zarabiać na współpracy z markami lub dodawaniu linków odsyłających na strony sponsorów.

Opieka nad dziećmi

Jeżeli swój urlop macierzyński postanowiliśmy spędzić, w pełni poświęcając się opiece nad naszym dzieckiem, a mimo wszystko przydałaby nam się dodatkowa gotówka, możemy rozważyć zostanie opiekunem dla dodatkowego malucha. Opiekę możemy świadczyć we własnym domu, zajmując się również własną pociechą.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy