Sprzątanie mieszkań prywatnie – firma sprzątająca cennik 2023

Sprzątanie mieszkań prywatnie – firma sprzątająca cennik 2023

Zaktualizowano 26-05-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Zapotrzebowanie na usługi sprzątające rośnie z roku na rok. Korzystają z nich już nie tylko firmy i instytucje, ale także osoby prywatne, którym brakuje czasu na utrzymanie porządku w domu.

Znalezienie pracy w tej branży jest więc dzisiaj dość łatwe, jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pod względem finansowym opłaca się wykonywać ten zawód? Sprawdź, ile zarabia sprzątaczka lub sprzątacz, ile za godzinę sprzątania płacą firmy, a ile klienci indywidualni oraz od czego zależą stawki.

Ile może zarobić sprzątaczka?

Na początku warto sobie uświadomić, że usługa sprzątania to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące bardzo szeroki zakres różnych prac.

Osoba pracująca jako sprzątaczka lub sprzątacz zazwyczaj wykonuje jedynie ich wycinek, co wpływa bezpośrednio na formę zatrudnienia oraz zarobki.

Nawet oficjalna klasyfikacja zawodu wymienia co najmniej kilka różnych jego wariantów m.in.:

 • pomoc domową,
 • sprzątaczkę domową,
 • sprzątaczkę biurową,
 • sprzątaczkę hotelową (nazywa się ją pokojówką),
 • sprzątaczkę szpitalną (czyli salową).

Żeńskie nazwy zawodów nie powinny dziwić – statystycznie ponad 80% osób wykonujących usługi sprzątające to właśnie kobiety.

Panowie częściej zatrudniani są do określonych prac związanych z utrzymaniem porządku np. mycia okien na wysokości, sprzątania posesji i ogrodów, czy wykonywania robót konserwatorskich i naprawczych (tzw. złote rączki).

Średnie zarobki sprzątaczki na etacie i za godzinę

Wszystkie wyżej wymienione osoby wykonują tzw. prace proste, czyli niewymagające specjalnych kwalifikacji. To przekłada się na ich zarobki, które wynoszą średnio od 2800 do 3200 zł brutto przy pracy na etacie. Często jest to płaca minimalna, która z czasem wzrasta w zależności od stażu.

Można więc ogólnie powiedzieć, że sprzątaczki zatrudnione w jednej firmie otrzymują płacę minimalną, która od 1 stycznia 2021 roku wynosi właśnie 2800 zł. Jest to jednak jedynie fragment rzeczywistości, ponieważ są osoby, które na sprzątaniu zarabiają o wiele więcej – nawet do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Dotyczy to jednak głównie osób zdobywających zlecenia we własnym zakresie i rozliczających się za godzinę pracy lub za wykonanie konkretnej usługi.

Stawka za godzinę sprzątania zależy od umowy i zakresu usług

Stawka godzinowa sprzątaczki wynosi od około 20 do nawet 50 zł. Jej wysokość zależy od wielu czynników, ale głównie od formy zatrudnienia i umowy, a także zakresu wykonywanych usług.

Osoby zatrudnione w firmach sprzątających na podstawie umów cywilnoprawnych zarabiają najmniej, ponieważ najczęściej proponowane są im stawki minimalne lub niewiele wyższe. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2021 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł.

Na większe stawki mogą liczyć osoby pracujące jako „wolni strzelcy”, czyli samodzielnie zdobywający zlecenia i samodzielnie wyceniający swoje usługi. W ich przypadku nierzadko konieczne jest założenie działalności gospodarczej, co wiąże się z kosztami i przekłada na ceny usług.

Stawka godzinowa wynosi tutaj zazwyczaj minimum 25 zł i dotyczy podstawowego zakresu usług np. odkurzania i mycia podłóg. Więcej trzeba zapłacić za mycie okien (około 35 zł za godzinę), czy sprzątanie po remoncie (40-50 zł za godzinę).

Ile kosztuje sprzątanie całego mieszkania?

Mówiąc o stawkach za sprzątanie, warto wspomnieć, że często są one określane za wykonanie kompleksowej usługi w całym mieszkaniu lub domu. Tutaj ceny zależą głównie od metrażu lokalu.

Jeśli chodzi o standardowe mieszkanie o powierzchni około 40 m2, jego wysprzątanie kosztuje około 200 zł i zajmuje średnio 2-3 godziny pracy. Za sprzątanie większych mieszkań do 100 m2 cena wynosi już około 300-350 zł.

Duże domy o metrażu powyżej 100 m2 wymagają pracy nawet przez 6-7 godzin, dlatego w ich przypadku cena usługi może wynieść nawet powyżej 500 zł.

Warto jednak podkreślić, że są to stawki oferowane przez firmy sprzątające. Sprzątaczki świadczące indywidualne usługi rozliczają się częściej według stawki godzinowej.

ile kosztuje posprzątanie całego mieszkania

Sprzątaczka w firmie usługowej czy praca dorywcza?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bardziej opłaca się zdobywanie zleceń na własną rękę i praca dorywcza niż stałe zatrudnienie w firmie sprzątającej.

Warto jednak zauważyć, że pracująca dorywczo sprzątaczka, choć może mieć większe stawki, musi ponosić większe koszty – na przykład związane z zakupem środków czystości.

Przy własnej działalności gospodarczej dochodzą także stałe obciążenia wobec urzędu skarbowego i ZUS.

Sprzątaczka zatrudniona w firmie sprzątającej, nieważne czy na etacie, czy na umowie cywilnoprawnej, nie musi się o takie wydatki martwić. Może także liczyć na wynagrodzenie w stałej wysokości co miesiąc. Przy pracy dorywczej nigdy nie można być pewnym, ile się zarobi w danym miesiącu.

Stawka za godzinę sprzątania zależy od regionu

Zarobki sprzątaczki mogą się różnić w zależności od regionu. Na najwyższe stawki godzinowe mogą liczyć osoby pracujące w największych miastach w Polsce, czyli np. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Szczecinie i Poznaniu, bo od 20 do 50 zł. W Łodzi, Rzeszowie i Kielcach, a także w mniejszych miejscowościach najczęściej proponowane są stawki minimalne (18,30 zł).

zarobki - sprzątaczka

Gdzie można znaleźć pracę jako sprzątaczka?

Jeżeli interesuje Cię praca sprzątaczki lub sprzątacza, masz bardzo wiele możliwości zatrudnienia. Oto przykładowe miejsca, gdzie poszukiwana jest kadra sprzątająca:

 • firmy świadczące usługi sprzątające,
 • biurowce,
 • urzędy,
 • szpitale,
 • hotele, pensjonaty, hostele,
 • apartamentowce,
 • spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe,
 • firmy transportowe i komunikacyjne (sprzątanie autobusów, pociągów itp.),
 • klienci indywidualni – do sprzątania mieszkań i domów.

Warto też wiedzieć, gdzie w Polsce jest największe zapotrzebowanie na kadrę sprzątającą. Informacji na ten temat dostarcza strona Barometr Zawodów przygotowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wynika z niego, że znalezienie zatrudnienia w charakterze sprzątaczki najłatwiejsze jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku, a także Poznaniu, Krakowie oraz w wielu powiatach w zachodniej części Polski.

Wynika to z deficytu pracowników występujący w tych regionach, który, jak zauważają autorzy raportu, często jest pokrywany poprzez zatrudnianie do sprzątania cudzoziemców, głównie osób z Ukrainy.

A może otworzyć własną firmę świadczącą usługi sprzątania?

Zamiast szukać zatrudnienia w charakterze sprzątaczki lub sprzątacza, można pomyśleć o założeniu własnej firmy sprzątającej. I w tym przypadku jest wiele możliwości, jeśli chodzi o formę prawną przedsiębiorstwa oraz profil działalności.

Najprościej zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w rejestrze CEIDG, ponieważ wymaga to najmniej formalności i można to zrobić nawet drogą elektroniczną. W formularzu zgłoszeniowym należy wpisać PKD 81.21.Z – „niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych”.

Jeśli chodzi o profil działalności, można świadczyć usługi kompleksowe dla wszystkich lub zaproponować usługi specjalistyczne, bądź wyłącznie dla określonej grupy klientów np.:

 • usługi sprzątania biur,
 • sprzątanie mieszkań,
 • utrzymanie porządku w obiektach produkcyjnych i przemysłowych,
 • mycie okien,
 • sprzątanie mieszkań po remontach,
 • porządkowanie mieszkań po osobach zmarłych itp.

ile zarabia sprzątaczka - własna firma

Osoby początkujące mogą najpierw prowadzić działalność nierejestrowaną, której nie trzeba zgłaszać do CEIDG, a w trakcie jej prowadzenia płacić składek do ZUS i zaliczek na podatek dochodowy.

Warunkiem jednak jest pilnowanie, by nie przekroczyć określonej kwoty przychodów – miesięcznie można zarobić nie więcej niż 50% płacy minimalnej brutto, a więc w 2021 r. 1400 zł.

Własna firma sprzątająca to konieczność samodzielnego zdobywania zleceń. Najprościej umieścić reklamę usług w lokalnych mediach np. gazecie wydawanej w danym regionie, miejscowym portalu informacyjnym, a także lokalnym profilu miejskim na Facebooku typu Spotted.

Warto także zaproponować swoje usługi na popularnych portalach ogłoszeniowych w Internecie np. OLX. Dobrym sposobem na poinformowanie klientów o możliwości skorzystania z usług firmy są tradycyjne ulotki, które można roznieść np. po miejscowych biurowcach, blokach oraz domach na osiedlach mieszkaniowych.

3.5 (Ilość ocen: 67)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

12 komentarzy

 1. Agasia
  31.01.2023, 6:24 pm Odpowiedz
  Jestem bd poważnie chora, i koniecznością było zatrudnienie p.sprzątające. Zatrudnialiśmy i firmę (3.lata) i „wolnego strzelca”; p.sprzątającą (Ukrainkę; nic do nich nie mam) pani sprzątała około 2.lat. Najpierw płaciliśmy 25zł/H, od połowy 2022r 30/H. Często było tak, że wpuszczałem p.sprzątającà i szlam spać. I … niestety; „Pańskie oko konia tuczy” … Szukamy teraz nowej p.sprzątające i dla nas bez znaczenia czy przez formę, czy „wolny strzelec”; potrzebuje zwyczajnie mieć posprzątane mieszkania, żadnych udziwnień 5-6H/ 1X w tygodniu !
  • Malgorzata
   01.05.2023, 12:57 pm Odpowiedz
   A w jakim miescie Pani mieszka ?
 2. Monika
  15.11.2022, 10:48 pm Odpowiedz
  Ja sprzątam u takiego starego niby bogacza ,za 16 w Szczytnie ,chatę ma 300 metrów ,prasuje ,zmywam myje okna ,robię przetwory ,a nawet jednego jabłka nie da ,a najlepiej jakbym mi zrobiła jeszcze obierki w occie ,bo mu szkoda odpadów ,masakra
  • Iza
   15.12.2022, 10:55 pm Odpowiedz
   A to takich znamy najwięcej, czasami aż takich ludzi szkoda.
 3. Mateusz
  13.08.2022, 1:19 pm Odpowiedz
  Ludzie chcieliby miliony A na czystość i schludnosc nie chcą nic wydawać taka prawda
 4. Iwona
  22.05.2022, 12:25 pm Odpowiedz
  Haha skąd rzęs ie wzięli te Wypłaty Firmy sprzątające dają 15.16 XL na godzinę masz 400 m do zrobienia w 4 h padasz na pysk. Księciunio za Obiekt bierze 50 tys 3 sprzątaczki na które wydaje 6 plus jedna Z gruba która nic nie robi. A firma na nią dostaje 2tys. I pełno Nowowobagackich właścicieli Firm sprzątających kilka obiektów. Ma 100 tys na miesiąc na sprzątaczki wyda 10. Tyrasz za grosze. 16 zł na godzinę razy 8 godzin 5 dni w tygodniu to ile wychodzi na rękę 2.100 W większości Firm Chytry wlasciel chce by 400 m zrobić w 3.4 h by dać jak najmniej kasy.
  • Pipi
   01.07.2022, 12:01 pm Odpowiedz
   400 m na 4 h? Chciałabym tyle.W pewnej wielkiej dobrze znanej firmie za 2000 m pełny etat z najniższą krajowa.
  • Sara
   25.10.2022, 5:04 pm Odpowiedz
   Masz rację wyzysk w biały dzień więc moja dobra rada j...ij mu szmatą niech dz..d sam sprząta i szukaj takiego pracodawcy co dobrze zapłaci i będzie Cię szanował
   • Monika
    15.11.2022, 10:47 pm Odpowiedz
    Ja sprzątam u takiego starego niby bogacza ,za 16 w Szczytnie ,chatę ma 300 metrów ,prasuje ,zmywam myje okna ,robię przetwory ,a nawet jednego jabłka nie da ,a najlepiej jakbym mi zrobiła jeszcze obierki w occie ,bo mu szkoda odpadów ,masakra
 5. Mateo
  22.07.2021, 9:53 pm Odpowiedz
  W punkcie o maksymalnych PRZYCHODACH 1400 miesięcznie na działalności rejestrowanej. Słowo "DOCHODY" powinny być zmienione na "PRZYCHODY". Przychód jest to łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (czyli bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym. Po odjęciu od przychodu kosztów jego uzyskania otrzymujemy dochód.
  • Katarzyna
   11.11.2021, 7:20 pm Odpowiedz
   Właśnie chodzi o to , że to 1400 zł przychodu nie dochodu. Jest dobrze napisane.
   • John Malkovich
    30.11.2021, 11:41 am Odpowiedz
    Czyli innymi słowy płać składki i nie stękaj. Ten próg mozna przekroczyc w jeden dzien.