Ile można wypłacić z bankomatu? Poznaj limit wypłaty 2023

Ile można wypłacić z bankomatu? Poznaj limit wypłaty 2023

Zaktualizowano 26-05-2023 Autor: Arkadiusz Stal

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej korzystamy z gotówki. Wszystko dzięki pędzącej do przodu technologii, która umożliwia nam wygodne płatności za pomocą karty, telefonu, a nawet zegarka. Zdarzają się jednak sytuacje, w których fizyczna gotówka w postaci banknotów jest niezbędna.

W przypadku nadchodzącej płatności, którą musisz wykonać gotówką pierwszym pytaniem, które sobie zadasz jest, ile można wypłacić z bankomatu. Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź po przeczytaniu tego artykułu.

Ile pieniędzy jest w bankomacie?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na to, ile pieniędzy jest w bankomacie, ma wpływ wiele czynników takich jak:

 • częstotliwość wypłacania pieniędzy,
 • lokalizacja bankomatu,
 • oraz to jak często dokładana jest do niego gotówka.

Informacje tego typu nie są udostępniane przez banki ze względu na bezpieczeństwo oraz ochronę przed potencjalnymi złodziejami.

Tego typu poufne dane mają jedynie banki, do których należą bankomaty. Jest to konieczne do monitorowania tego, kiedy należy uzupełnić urządzenie. Powiedzieć tutaj możemy jedynie o kwocie zbliżonej do tej znajdującej się w bankomacie. Zazwyczaj oscyluje ona w granicach kilkuset tysięcy.

Ile można wypłacić z bankomatu jednorazowo?

O tym,  ile można wypłacić z bankomatu jednorazowo decyduje wiele zależności. Generalnie kwotę uzależniają dwa najważniejsze czynniki:

 • limit wypłaty jednorazowej, który został ustalony na naszej karcie kredytowej bądź debetowej,
 • wystawca karty bankomatowej, przykładowo w jednym banku na karcie Visa będziesz miał limit 5000 zł, a na Master Card już 10 000zł.

Wiele bankomatów, w zależności od tego, do jakiego banku należą ma również złożone limity wypłacanych banknotów. Na ogół jest to 30, a czasami nawet 40 banknotów.

Przykładowo:
Jeśli bank ma limit wypłacania banknotów do 40 sztuk, to możemy wypłacić maksymalnie 40 x 200, 40 x 500 lub 40 x 100 co oznacza, że uzyskamy kwotę w wysokości 8 000, 20 000 lub 4 000  złotych.

Ile najmniej można wypłacić z bankomatu?

Czasami zdarza się sytuacja, w której transakcja może zostać wykonana jedynie przy pomocy gotówki, natomiast sprzedawca nie będzie miał jak wydać nam reszty z wysokich nominałów.

W tej sytuacji uratować nas może jedynie wypłata banknotu o mniejszej wartości, np. 10 czy 20 złotych. Warto pamiętać jednak, że mimo iż niektóre bankomaty mają opcje wypłaty takich kwot, to nasz bank może ją zablokować – upewnij się zatem, że transakcja ta jest akceptowana przez Twoją placówkę bankową.

Konieczne należy również zwrócić uwagę na to, że podczas wielu tego typu transakcji banki pobierają dodatkową prowizję za wypłacanie małych kwot  w postaci 10 czy 20 złotych.

Często zatem jest to po prostu operacja nieopłacalna. Może zdarzyć się również, że w bankomacie zabraknie potrzebnego akurat nominału – o takiej sytuacji poinformuje Cię bankomat, wyświetlając odpowiedni komunikat.

Kwotę 10 i 20 zł możesz wypłacić z następujących bankomatów:

 • Santander Bank Polska – minimum 10 zł
 • PKO BP – minimum 20 zł
 • Euronet – 10 zł lub 20 zł w zależność od lokalizacji bankomatu
 • Bank Ochrony Środowiska – 10 zł lub 20 zł
 • ING Bank Śląski – 10 zł lub 20 zł

Ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu?

Maksymalny limit dzienny wypłaty gotówki zależy tak jak w przypadku jednorazowej wypłaty od limitów nałożonych na kartę przez bank lub przez nas samych. Ustalić go możemy poprzez bankowość elektroniczną, a także w placówce stacjonarnej z pomocą konsultanta.

To ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu zależy tylko i wyłącznie od dwóch elementów:

 • od banku, w którym masz konto bankowe
 • od bankomatu, w którym masz zamiar wypłacić środki

Zdecydowanie większą sumę pieniędzy wypłacimy w przypadku, gdy skorzystamy z bankomatu macierzystego, który należy do naszej placówki bankowej. Maksymalna kwota, jaką możemy wypłacić z urządzenia, oscyluje w granicach od 1000 do nawet 20 000 złotych. Jeśli zależy nam natomiast na większej kwocie, warto udać się do kasy bankowej i wypłacić pieniądze w danej placówce.

Warto wiedzieć

Z bankomatu nie wypłacisz banknotu 500 zł.

Ile można wypłacić blikiem z bankomatu?

Wypłata z bankomatu za pomocą BLIK-a to niezwykle ciekawa i praktyczna technologia, dzięki której nie musimy mieć przy sobie karty debetowej. Całej transakcji można dokonać za pomocą telefonu, w którym znajduje się aplikacja bankowa. Warto wiedzieć również, że limit dla tego rodzaju transakcji jest niezależny od limitów dla kart bankowych.

Maksymalna kwota, jaką można wypłacić za pomocą BLIK-a w z bankomatu oscyluje w granicach od 3 do nawet 20 000 złotych. W dużej mierze zależy od tego, z jaką placówką bankową współpracujemy, oraz jakie są limity na naszym koncie. Możemy zmienić je za pomocą bankowości elektronicznej lub w placówce stacjonarnej.

Jakie są limity w bankomatach?

W przypadku chęci wypłaty większej ilości gotówki z bankomatu często natrafić możemy na wszelkiego rodzaju limity, które uniemożliwiają przeprowadzenia owej transakcji.

Są to między innymi:

 • popyt na gotówkę – nie jest to standardowy limit, jednak może on utrudnić uzyskanie większej kwoty z bankomatu. Jeśli planujesz wypłacić większą sumę pieniędzy, warto udać się do bankomatu, który znajduje się w mniej popularnym miejscu.
 • limit techniczny – każdy bankomat w zależności od tego, do jakiego banku należy ma konkretny limit techniczny, który dotyczy ilości wypłaconych banknotów. Zazwyczaj oscyluje on w granicach od 30 do 40 banknotów.
 • limit dobowy (transakcji na 24 h) – limit ten ustanowiony został z kilki niezwykle istotnych powodów. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo środków, które znajdują się na skradzionej karcie. Dzięki temu złodziej nie będzie mógł wyczyścić do cna Twojego konta w szybkim czasie. Kolejnym powodem jest uchronienie przed wypłaceniem całkowitej kwoty znajdującej się w bankomacie przez jedną osobę.
 • limit kwotowy – limit kwotowy również ustanowiony został, aby zachować bezpieczeństwo w przypadku kradzieży karty. Oprócz tego mamy tutaj także kwestię czysto techniczną. Bankomat nie jest w stanie wypłacić więcej niż 30-40 banknotów na raz, czyli kwotę nie większą niż ok. 8000 zł (biorąc pod uwagę banknoty 200 zł), ponieważ grubszy plik pieniędzy nie zmieści się w szczelinie do wydawania.

Jak podnieść limit wypłat z bankomatu?

Jeśli chcesz zmienić limit wypłat z bankomatu, możesz zrobić to na trzy sposoby.

 1. Pierwszym z nich jest skorzystanie z aplikacji bankowej na telefonie lub strony internetowej banku. Udaj się do zakładki dotyczącej posiadanych kart, a następnie zmień limit i zatwierdź zmianę za pomocą ustawionego wcześniej kodu zabezpieczającego.
 2. Drugą opcją, która pozwoli nam uniknąć wychodzenia z domu, jest połączenie telefoniczne z konsultantem naszego banku i prośba o zmianę limitu. Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań konsultant  może poprosić nas o potwierdzenie tożsamości.
 3. Ostatni najmniej popularny sposób to wizyta w placówce banku z którym aktualnie współpracujesz.

 Jakie są limity wypłat w bankach?

Najpopularniejszym sposobem na wypłacenie gotówki jest skorzystanie z bankomatu. Co jednak w przypadku gdy zależy nam na większej kwocie? W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta w najbliższym oddziale naszej placówki bankowej. Niestety może wiązać się to z uciążliwymi procedurami kontrolnymi, które mogą potrwać nawet do kilku dni.

Jeśli zechcesz wypłacić więcej niż 20 000 od ręki w kasie bankowej, zazwyczaj konieczne będzie zgłoszenie takiego zamiaru wypłaty gotówki telefonicznie lub przez bankowość elektroniczną. Większość banków ma stosuje procedurę awizowania większych wypłat. Najczęściej pieniądze trafiają do rąk właściciela w ciągu 3 dni roboczych.

Ile można wypłacić z bankomatu – jakie są limity?

Na pytanie ile można wypłacić z bankomatu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wpływ na to mają różne czynniki. Pierwszym z nich jest bank, z którego usług korzystamy.

Warto pamiętać, że każdy bank narzuca nam inne limity. Oczywiście możemy je zmienić, jednak tylko do pewnego pułapu. Niezwykle istotną kwestią jest również to, ile pieniędzy znajduje się w urządzeniu.

Najważniejszym czynnikiem, od którego w większości sytuacji zależy suma, jaką możemy wypłacić z bankomatu, są nasze prywatne ustawienia dotyczące karty i limitów. Bez problemu można zmienić je od ręki za pomocą bankowości elektronicznej czy aplikacji telefonicznej.

Limity wypłat z bankomatów dla poszczególnych banków

Limity wypłat z bankomatów wygląda inaczej w każdym banku. Możemy zmienić maksymalną kwotę wypłat na wiele różnych sposobów, jednak każda z instytucji ma swoją granicę – maksymalny limit wypłaty.

Oto informacje o najpopularniejszych bankach:

Ile można wypłacić z bankomatu Pekao?

Dzienny limit wypłaty z bankomatu Pekao domyślnie wynosi jedynie 1000 złotych, natomiast miesięczny 5000 złotych. Możemy jednak zwiększyć go do 3 tysięcy złotych.

Ile można wypłacić z bankomatu PKO BP?

Limit wypłaty z bankomatu PKO BP za pomocą kart kredytowych wynosi od 600 do 15 tysięcy złotych, jednak domyślny limit ustawiony przez bank to tylko 5 tysięcy. Użytkownicy wypłacający za pomocą BLIK-a mogą wypłacić od 3 do 20 tysięcy złotych po zwiększeniu limitu.

Ile można wypłacić z bankomatu Mbank?

Limit wypłaty gotówki z bankomatu Mbank wynosi 10 tysięcy złotych. Jest to maksymalna granica, której nie da się zwiększyć. W trakcie jednej transakcji kwota ta będzie o wiele mniejsza – 4000 złotych.

Ile można wypłacić z bankomatu Euronet?

Jedynie 1000 złotych – tyle wynosi dzienny limit wypłaty gotówki z bankomatu Euronet. Jest to mała kwota w porównaniu do pozostałych, dostępnych bankomatów.

Ile można wypłacić z bankomatu Millenium?

Dzienny limit wypłaty gotówki z bankomatu Millenium to od 2 do nawet 20 tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że podczas ustawiania tego limitu konieczne jest również wybranie dziennego limitu transakcji.

Ile można wypłacić z bankomatu Santander?

Dzienny limit wypłat z bankomatu Santander opiera się nie tylko na konkretnej kwocie, która wynosi od 2 do 15 tysięcy złotych. Dotyczy on również ilości transakcji, która wynosi max. 10 dziennie.

Ile można wypłacić z bankomatu Alior Bank?

W Alior banku limit wypłat z bankomatu Alior jest jedny, z największych, bo wynosi nawet do 25 tysięcy po wcześniejszej zmianie limitu. Dla posiadaczy karty World Elite jest to nawet 50 tysięcy złotych.

Ile można wypłacić z bankomatu Credit Agricole?

Jeśli chodzi o limit wypłat z bankomatu Credit Agricole, bank nie narzuca limitu odgórnego. To klient sam ustala limit miesięczny i dzienny. Wypłata BLIK-iem natomiast jest możliwa w przypadku kwoty nie większej niż 5 tysięcy złotych.

Ile można wypłacić z bankomatu ING?

Limit wypłat z bankomatu ING to jedynie 10 tysięcy złotych. Niestety klient nie może go już zwiększyć.

Limity w bankomatach 2022 – czy coś się zmieniło?

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę w 2022 sprawiła, że Polacy tłumnie ruszyli do bankomatów, aby z obawy przed niepewnym jutrem zgromadzić jak najwięcej gotówki. Działania takie był zupełnie nieuzasadnione, gdyż Polsce nie groziło żadne niebezpieczeństwo.

Większość banków zdecydowała się znacznie obniżyć dzienne limity wypłat, aby walczyć ze zjawiskiem bezcelowych wypłat z bankomatów.

Przykładowo w wielu bankach można było wypłacić maksymalną kwotę 1000 zł i to wyłącznie na dobę. Dochodziło również do sytuacji, gdzie bank odmawiał wypłaty większej ilości gotówki w placówce.

Aktualnie sytuacja wróciła do stany pierwotnego i ponownie obowiązują limity, które ustaliłeś na swoim koncie.

ile można wypłacić z bankomatu - wykres

Skok ilości zapytań na hasło „ile można wypłacić z bankomatu” w dniu wybuchu wojny na Ukrainie.

4.2 (Ilość ocen: 31)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

6 komentarzy

 1. Informator bankowy
  20.05.2023, 10:29 am Odpowiedz
  Informuję, że na pewno od 1 maja 2023 r. bank Santander nie pozwala na wypłatę ze swoich bankomatów gotówki mniejszej jak 50 zł. Jest to zmiana szczególnie zła dla osób młodych jakie mogą posiadać mniejsze środki na koncie. Zmiana bardzo zła. Proszę pisać do banku Santander i wnioskować o zmianę tej sytuacji by przywrócono wypłaty nominałów 10 zł i 20 zł. W artykule jest źle napisane, bo nie da się już wypłacić z bankomatu Santander kwoty mniejszej jak 50 zł co potwierdza na infolinii sam bank Santander.
 2. Anna
  25.10.2022, 3:15 pm Odpowiedz
  Pekao s.a. - 100 zł! Potrzebowałam 1000 zł więc zrobiła się kolejka i chciano mnie wyrzucić z budki!
 3. Andreas
  29.09.2022, 9:54 pm Odpowiedz
  Euronet ograniczył jednorazową wypłatę do 800 zł i więcej nie wypłacisz. Ale możesz ponawiać transakcje tyle razy ile chcesz aż do wyczerpania limitu karty ustalonego przez Bank. W takim mBanku może to być nawet 50000 zł. MBank nie ma swoich bankomatów i korzysta z Euronetów i Planet Cash. W Planet Cash nie wypłacisz 4000 zł a jedynie 2000 zł i raz lecą setki a raz 50-tki. Ale możesz powtarzać czynność aż do wyczerpania limitu na karcie. Czyli 25x2000 zł :) Po północy limit się zeruje więc w godzinę można wypłacić 100 tysięcy złotych. W bankomatach PKO BP wypłacisz 40 banknotów ale na próżno szukać 200 złotowych więc więcej jak 4000 zł nie przejdzie. Niektóre bankomaty dają 38 setek i dwie 50-tki więc wypłacisz Max. 3900 zł. Czasami może zdarzyć się tak, że braknie jakichś nominałów i wtedy wypłacisz np. 800 zł nominałami 20 zł.
 4. Rafał
  15.09.2022, 7:54 am Odpowiedz
  od pewnego czasu w wielu bankomatach euronet blikiem można wypłacić jedynie 800 zł...
  • Andreas
   29.09.2022, 9:55 pm Odpowiedz
   Ale te 800 zł może brać nawet i 60 razy (jak starczy Ci cierpliwości) :)
 5. zdrowy 83-u latek
  03.09.2022, 3:24 pm Odpowiedz
  Myslę ze Bank bezprawnie ogranicza mi podjęcie sumy wiekszej niż np. 1000 zł ( EMRYTURA) Stało sie tak od chwili napaści na Ukraine. Bank zaczyna rozporzadzać moimi prywatnymi zasobami , to jest stresujące.