Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Marta Wycisło

Czy wiesz jakiej awarii najczęściej ulegają smartfony? Bingo! Chodzi o uszkodzenie szybki. Pęknięty wyświetlacz telefonu przeszkadza nam najczęściej nie tylko przez względy estetyczne, ale powoduje, że nie możemy korzystać z naszego urządzenia.

W poniższym tekście opisujemy jak temu zaradzić i ile kosztuje wymiana szybki w telefonie. Sprawdź, gdzie najlepiej dokonać naprawy i czy możesz zrobić to samodzielnie.

Czym jest szybka w telefonie?

Wyświetlacz w naszym telefonie pełni dwie funkcje.

 1. Jak wskazuje jego nazwa – wyświetla, czyli emituje obraz wybranych przez nas aplikacji.
 2. Pozwala na komunikację ze smartfonem, czyli włączanie i użytkowanie poszczególnych programów i funkcji.

Z jednej strony sprawia to, że chcielibyśmy, aby tak kluczowy dla poprawnego działania urządzenia mechanizm był jak najbardziej wytrzymały, ale z drugiej – nie może być wykonany z innych, trwalszych materiałów, ponieważ musi być czuły na nasz dotyk.

To wszystko niestety sprawia, że bardzo często dochodzi do awarii szybki, a my zastanawiamy się, czy da się z tym cokolwiek zrobić i czy nasz telefon będzie jeszcze w pełni sprawny.

Czy można wymienić szybkę w telefonie? Kiedy to zrobić?

Wymiana szybki w telefonie w znacznej większości przypadków jest możliwa.

Naprawę stosuje się kiedy:

 • jest zarysowana;
 • jest pęknięta – w małym, średnim, lub nawet dużym stopniu (np. roztrzaskana na całej powierzchni);
 • została zawilgocona lub zalana.

Czy warto wymieniać szybkę w telefonie?

Wyświetlacz warto wymieniać nawet kiedy pojawi się niewielkie uszkodzenie – może ono prowadzić do dalszych pęknięć czy awarii innych podzespołów telefonu. W efekcie smartfon może wymagać dużo obszerniejszej naprawy, co tylko zwiększy poniesione koszty.

Wskazówka!

W serwisie możemy poprosić jedynie o wycenę naprawy, a jeśli koszty przewyższają wartość telefonu, zdecydować się na zakup nowego egzemplarza.

Od czego zależy koszt wymiany szybki w telefonie?

Czynniki, które wpływają na cenę wymiany wyświetlacza telefonu to:

 • model oraz marka smartfona (w tym również: wielkość ekranu i jego budowa)
 • rodzaj uszkodzenia,
 • dostępność części zamiennych,
 • koszt ewentualnego sprowadzenia i transportu potrzebnych elementów.

Ile kosztuje wymiana ekranu w telefonie?

Niestety widełki cenowe dotyczące naprawy uszkodzonego ekranu telefonu są dość szerokie. Może to być kwota z zakresu od nawet zaledwie 80 zł do 2 000 zł-3 000 zł.

W cennikach autoryzowanych serwisów możemy przeczytać, że najdroższa naprawa dotyczy najnowszych modeli iPhone, natomiast pozostałe marki jesteśmy w stanie zreperować za nieco mniejszą ilość gotówki.

Wymiana zbitej szybki — przykładowy cennik

Przykłady kosztów naprawy poszczególnych modeli telefonów wyglądają następująco:

 • Wymiana wyświetlacza w iPhone 13 Pro Max – ok. 2 000 zł;
 • Wymiana wyświetlacza w iPhone 13 Mini – ok. 1 400 zł;
 • Wymiana wyświetlacza w Samsung Galaxy S21 Ultra – ok. 1 300 zł;
 • Wymiana wyświetlacza w Huawei P30 – ok. 950 zł;
 • Wymiana wyświetlacza w Xiaomi Redmi Note 10 – ok. 400 zł.
Warto wiedzieć!

Jeżeli awarii ulegnie wyłącznie szybka, ceny będą nieco niższe.

Pamiętajmy natomiast, że na częściach zamiennych nie zawsze warto oszczędzać.

Gdzie wymiana ekranu w telefonie będzie najtańsza?

Autoryzowane serwisy naprawy telefonów, które używają wyłącznie oryginalnych części, cenią swoje usługi najwyżej, jednak w 99% przypadków przekłada się to na doskonałą jakość i gwarancję.

Usuwanie usterek w telefonach mniejszym kosztem, oferują:

 • Niewielkie, nieautoryzowane serwisy;
 • Stragany na targach;
 • Sklepy internetowe;
 • Osoby prywatne.

Powierzanie im bardzo drogiego urządzenia, by naprawić go niewielkim kosztem, może być jednak bardzo ryzykowne.

Problemy, z którymi możemy się spotkać, mogą dotyczyć:

 • Kiepskiej jakości części – jeśli użyte zamienniki nie będą spełniać standardów producenta, może na tym ucierpieć funkcjonalność telefonu, czułość na dotyk czy jakość obrazu.
 • Braku odpowiednich umiejętności, by naprawić smartfon – niewielkie doświadczenie i niskie kwalifikacje osoby zajmującej się wymianą komponentów, mogą sprawić, że naprawa przyniesie więcej szkody niż pożytku.
 • Braku gwarancji – tanie serwisowanie urządzenia przekłada się często na brak zapewnienia ponownej naprawy lub zwrotu pieniędzy w przypadku nieprofesjonalnie wykonanej usługi.

Jeśli zależy nam na długoterminowym efekcie i dobrej jakości powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług autoryzowanych punktów serwisowych, których podejście jest w pełni profesjonalne, a usługi objęte gwarancją.

Niestety ceny renomowanych serwisów sprawiają, że osoby borykające się z brakiem środków finansowych na taki cel, próbują przeprowadzić wymianę we własnym zakresie. Czy to w ogóle możliwe?

Samodzielna wymiana szybki w telefonie

Wymiana szybki w telefonie jest na pewno niezwykle czasochłonna, jednak jej poziom trudności nie jest przez fachowców oceniany jako bardzo wysoki. W serwisach typu YouTube znajduje się mnóstwo tutoriali, jak poprawnie przeprowadzić taką naprawę, jednak wiąże się to z naprawdę dużym ryzykiem, że telefon po całej operacji nadal nie będzie działał właściwie.

Z naprawą smartfonów na podstawie internetowego video radzą sobie wyłącznie bardzo zaawansowani technicznie posiadacze tych urządzeń.

Weźmy też pod uwagę fakt, że naprawa wykonana samodzielnie nie będzie całkowicie bezkosztowa. Będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia oraz części zamienne.

Ile kosztuje szybka do telefonu?

Koszt zapasowego wyświetlacza jest oczywiście zależny od modelu telefonu, z jakim mamy do czynienia. Jeśli to starszy egzemplarz, cena będzie wahała się od 100 do 300 zł, natomiast część zamienna tego typu np. do nowych iPhone-ów może kosztować ok. 1 000 zł.

Jeśli będziemy chcieli skorzystać z zamiennika, uzyskamy oszczędność na poziomie ok. 50%. Jakość tańszych wyświetlaczy jest jednak zawsze zauważalnie niższa.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy