Ile kosztuje ślub cywilny a ile kościelny?

Ile kosztuje ślub cywilny a ile kościelny?

Zaktualizowano 02-08-2023 Autor: Marta Wycisło

Ślub to ważne wydarzenie w życiu osób, które się na niego decydują. Nic dziwnego, że chcą się jak najlepiej przygotować. Jednym z praktycznych elementów takiego przygotowania jest oczywiście oszacowanie i zabezpieczenie odpowiedniego budżetu.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakimi finansami powinniśmy dysponować, zawierając ślub cywilny, a jakimi w przypadku ślubu kościelnego. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Jakie elementy wpływają na koszt ślubu?

Koszt ślubu w dużej mierze determinuje wybrany rodzaj ceremonii. Inną część budżetu ślubno-weselnego pochłonie uroczystość w kościele, a inną – w Urzędzie Stanu Cywilnego.

W obu przypadkach należy jednak dokonać opłaty na rzecz instytucji, która przeprowadzi nas przez proces zawarcia związku małżeńskiego. Może być ona zwyczajowa (tak, jak w przypadku ślubu kościelnego), bądź obligatoryjna, jeśli decydujemy się na ślub cywilny.

Oprócz kosztów obowiązkowych, jeśli zażyczymy sobie, aby uroczystości towarzyszyły pewne nadprogramowe elementy, oczywiście poniesiemy także dodatkowe wydatki.

Koszt ślubu cywilnego

Podstawowym kosztem ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego jest opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Wynosi 84 zł i dokonuje się jej w kasie USC lub przelewem na konto urzędu.

Wszystkie pozostałe formalności o charakterze podstawowym i samo udzielenie ślubu są bezpłatne (z jednym wyjątkiem, który omawiamy w kolejnym akapicie).

Do wydatków dodatkowych możemy z kolei zaliczyć:

 • Strój ślubny panny młodej,
 • Garnitur pana młodego,
 • Kwiaty lub inne dekoracje,
 • Uwiecznienie zaślubin korzystając z usług kamerzysty i/lub fotografa.

Ceny każdego z powyższych elementów mogą być symboliczne lub wynosić wiele tysięcy złotych. Ich finalny koszt jest kwestią indywidualną każdej pary.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Oprócz opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa, za ślub w plenerze, zapłacimy dodatkowo 1 000 zł. Za tę kwotę Urzędnik może przeprowadzić zaślubiny, na plaży, w wynajętej przez nas przestrzeni czy innym, symbolicznym dla nas miejscu.

Warto wiedzieć!

Z powyższej opłaty zwolnione są osoby, które biorą ślub poza USC, ponieważ:

 • przebywają w szpitalu,
 • przebywają w więzieniu.

Do jakiego urzędu powinniśmy się jednak zgłosić, jeśli bierzemy ślub daleko od własnego domu?

Do placówki najbliżej miejsca, w którym odbędzie się uroczystość. Dowolne pary mogą wstępować na małżeńską drogę w dowolnych USC – w tym zakresie nie istnieje żadna rejonizacja.

Czy koszt ślubu cywilnego jest taki sam w różnych urzędach?

Koszt ślubu cywilnego w ogóle nie różni się w zależności od urzędu, w którym zostanie przeprowadzony. Każda gmina, miasto czy powiat musi stosować się do z góry ustalonej opłaty. To oznacza, że cena ślubu cywilnego nie jest determinowana przez lokalne przepisy lub to, czy mamy do czynienia z obszarem wiejskim, czy miejskim.

Koszt ślubu kościelnego

Katolickie świątynie nie posiadają cenników. Księża za udzielenie ślubu „biorą co łaska”. To potoczne wyrażenie obrazujące dużą dowolność par młodych w kwestii tego, jaką kwotę przekażą kapłanowi. Nowożeńcy powinni mieć jednak na uwadze, że jest on gospodarzem całej parafii i to m.in. z takich datków finansuje jej działalność.

Choć „co łaska” oznacza dobrowolną ofiarę, większość małżeństw, które zalegalizowały związek w ostatnich latach, podpowiada, że ślub kościelny kosztował je od około 800 zł do 3 500 zł.

Nie jest to oczywiście wyłącznie „wynagrodzenie” księdza, który prowadzi godzinną mszę. Na cenę ślubu kościelnego w większości przypadków składa się:

 • opłata za udzielenie ślubu,
 • opłata za przystrojenie kościoła,
 • wynagrodzenie organisty,
 • wynagrodzenie kościelnego,
 • opłata za „zapowiedzi”,
 • koszt nauk przedmałżeńskich.

Do tego mogą dojść koszty dodatkowe – takie same jak w przypadku ślubu cywilnego oraz ewentualna oprawa muzyczna.

Ważne!

Sam ślub kościelny nie sprawia, że w świetle polskiego prawa również stajemy się małżeństwem, a więc by faktycznie zalegalizować związek – zarówno w kościele, jak i w oczach państwa – pary najczęściej wybierają ślub konkordatowy, który poza religijną przysięgą ma element cywilny i uzyskujemy po nim akt małżeństwa. Pod kątem kosztów ślub konkordatowy to suma opłat związanych z formalnościami w USC oraz opłat dla księdza.

Porównanie kosztów ślubu cywilnego i kościelnego

Koszty ślubu cywilnego są zdecydowanie niższe niż cena, jaką najprawdopodobniej zapłacimy za ślub kościelny. Jeśli jednak jesteśmy wierzącymi katolikami, a nasz budżet na zawarcie związku małżeńskiego jest bardzo niski, zawsze możemy spróbować dogadać się z księdzem, by udzielił sakramentu za darmo. Zgodnie z prawem kanonicznym nie powinien nam odmówić.

 Jak zaoszczędzić na koszcie ślubu?

Jeśli nasz ciasny budżet sprawia, że chcemy zapłacić za uroczystość jak najmniej, skupmy się wyłącznie na obligatoryjnych opłatach, pomijając te dodatkowe. Jeżeli wystrój sali, strój czy posiadanie fotografii z ceremonii nie są dla nas istotne – rezygnacja z tych wydatków pozwoli nam zachować w kieszeni nawet kilka tysięcy złotych.

4 (Ilość ocen: 7)

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy