Ile kosztuje operacja nosa?

Ile kosztuje operacja nosa?

Zaktualizowano 26-09-2023 Autor: Magdalena Godzieba

Operacja nosa – inaczej rynoplastyka – to częsty zabieg, na jaki decydują się pacjenci gabinetów chirurgii estetycznej. Nos zajmuje w końcu centralną część twarzy i jest znaczącym elementem jej budowy.

Szacuje się że w ciągu roku w Polsce przeprowadza się taki zabieg nawet kilkanaście tysięcy razy. Skąd wynika jego popularność i jaka jest cena?

Dlaczego warto zrobić operację nosa?

Nos to bardzo ważna część ciała. Nie jest on tylko elementem wizualnym, ale pełni też ważne funkcje – oddychanie i odczuwanie zapachów. Wady wynikające z nieprawidłowej budowy nosa mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym nasilać schorzenia o charakterze laryngologicznym.

Na naturalny wygląd swojego nosa nie mamy do końca wpływu – rodzimy się z określonym jego kształtem i wielkością. Niestety czasem bywa on źródłem kompleksów. Jeśli jest zbyt długi, zadarty lub posiada charakterystyczny garb, tracimy pewność siebie i nie czujemy się do końca atrakcyjni.

Zasadniczą przesłanką do wykonania zabiegu rynoplastyki jest także zmiana wyglądu nosa na skutek wypadku zakończonego na przykład niefortunnym złamaniem. Takie wtórne zniekształcenie może dodatkowo doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania nosa, a więc konieczność wykonania rynoplastyki będzie tu niezbędna.

Jakie są rodzaje operacji nosa?

Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej, mamy dostęp zarówno do typowo chirurgicznych form zmiany wyglądu nosa, ale także do procedur małoinwazyjnych (bezoperacyjnych). Do tych mało skomplikowanych i jednocześnie stosunkowo niedrogich, zaliczyć możemy:

  • formowanie przy użyciu kwasu hialuronowego;
  • przeszczep własnej tkanki tłuszczowej poprzez wcześniejsze jej odwirowanie;
  • iniekcja związków wapnia.

Efekty przeprowadzonego zabiegu widoczne są od razu, jednak nie są permanentne – wymagają okresowego powtarzania.

Poniżej omawiamy najbardziej rozpowszechnione formy metod operacyjnych.

Rhinoplastyka estetyczna oraz funkcjonalna

Jest to forma, która wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta oraz dokładnego poznania jego oczekiwań. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Sama korekta odbywa się w formie otwartej lub zamkniętej. W metodzie otwartej wszelkie nacięcia wykonuje się w obrębie kolumienki nosa, zaś w zamkniętej wewnątrz jamy nosowej. Zabieg można wykonać zarówno ze względów kosmetycznych oraz tych związanych ze zdrowiem (funkcjonalnością nosa).

Korekcja nosa

W ramach korekcji nosa możemy całkowicie zmodyfikować jego kształt, aby nadać bardziej zrównoważonego wyglądu twarzy. Mowa tu o zmianie rozmiaru, na przykład ze zbyt dużego na mniejszy, wyprostowaniu krzywej przegrody nosowej, zwężeniu nozdrzy, zmianie kształtu czubka nosa, czy też zwężeniu zbyt szerokiego nosa.

Zabiegi komplementarne – septynoplastyka i endoskopia

Prawidłowa przegroda nosowa przebiega pionowo przez środek nosa i dzieli go na dwie części (komory). Niekiedy zdarza się, że przegroda nie jest prawidłowo zbudowana i jest to wskazanie do zabiegu septynoplastyki. Oczekiwanym efektem jest poszerzenie jam nosowych i ułatwienie przepływu powietrza.

Ciekawym i małoinwazyjnym sposobem na zabieg jest endoskopia, która odbywa się również w znieczuleniu, jednak lekarz całą procedurę wykonuje przez dziurki nosa, bez konieczności nacinania zewnętrznych tkanek.

Czynniki wpływające na cenę operacji nosa

Przed podjęciem decyzji o operacji nosa ze względów estetycznych, należy porównać oferty dostępnych klinik, a także opinie innych pacjentów. Dobrze jeśli klinika dysponuje zdjęciami przed i po zabiegu, które pozwolą ocenić nam jakość przeprowadzonych zabiegów. Powinno być to dla nas decydujące kryterium. Oto czynniki, które będą miały najważniejszy wpływ na cenę.

Lokalizacja kliniki i standardy regionalne

Niebagatelny wpływ na cenę zabiegu korekty nosa będzie miała lokalizacja kliniki oraz ceny oferowane przez konkurencję znajdującą się w bliskiej odległości. Kliniki w dużych miastach, na przykład w stolicy, zazwyczaj dyktują wyższe ceny rynkowe za usługę.

Powszechną praktyką w celu zaoszczędzenia środków jest wyjazd za granicę – do Turcji lub Czech, gdzie ceny rynoplastyki są znacznie niższe niż w Polsce, a w dodatku obejmują często pobyt w hotelu i wyżywienie. Transportem do obcego kraju zajmują się również wyspecjalizowane firmy.

Doświadczenie i renoma chirurga

Operacja nosa to nie tylko medycyna estetyczna, ale przede wszystkim chirurgia funkcjonalna. Jeśli zabieg nie dotyczy drobnego obszaru (na przykład czubka nosa), a wiąże się z ingerencją w przegrodę, zazwyczaj angażuje się do niego chirurga-laryngologa. Wynika to z faktu, że nos nie jest obojętny dla naszego zdrowia – ma być nie tylko atrakcyjny, ale także drożny. Kwestia doboru odpowiedniego specjalisty może znacznie wpłynąć na cenę zabiegu, ale jednocześnie jest niezbędna, aby operacja przyniosła oczekiwane efekty.

Złożoność zabiegu

To co ma największy wpływ na cenę rynoplastyki, to rozległość zabiegu. Najtańsze będą operacje związane z przegrodą oraz korektą czubka nosa. Bardziej skomplikowane są te związane ze zmniejszeniem nosa i pełną jego korektą z wykorzystaniem chrząstek, na przykład z ucha. Najdroższe z kolei są zabiegi wtórne, które wykonuje się w następstwie nieprawidłowo przeprowadzonych operacji w przeszłości.

Używane technologie i sprzęt

Jednym z decydujących kryteriów kosztu rynoplastyki jest wybrana, a raczej zasugerowana przez lekarza metoda. Różnice pomiędzy procedurą operacyjną, a nieoperacyjną będą bardzo duże. W przypadku tych pierwszych, wszystko zależy od rodzaju użytego preparatu – należy przy tym pamiętać, że tylko certyfikowane środki zapewniają pełne bezpieczeństwo.

W przypadku operacyjnej korekty nosa, należy liczyć się z kilkukrotnie wyższymi kosztami. Wynika to z większych nakładów, jakie musi ponieść centrum medyczne. Zabieg wiąże się z koniecznością zaangażowania personelu, użycia zaawansowanych sprzętów. Dodatkowo, konieczne może być pozostanie pacjenta w placówce przez dobę lub dwie.

Koszty dodatkowe

Chirurgiczna korekta nosa wymaga znieczulenia ogólnego, czyli narkozy, a to z kolei niesie za sobą konieczność zaangażowania anestezjologa. W operacji bierze udział lekarz prowadzący oraz pielęgniarka. Dodatkowo, konieczne może być pozostanie pacjenta w placówce przez dobę lub dwie. W tym czasie poddawany jest badaniom, obserwacjom, a także otrzymuje leki przeciwbólowe. To wszystko przekłada się na dodatkowe koszty.

Operacja nosa – jaka cena w 2023 roku?

Korekta nosa przeprowadzona z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub innego rodzaju wypełniaczy to koszt zaczynający się od 1500 zł, a sięgający maksymalnie 5000 zł. Na cenę składa się przede wszystkim ilość preparatu, jaką będzie trzeba zużyć.

W przypadku chirurgicznej korekty nosa, należy liczyć się z kwotą nawet wielokrotnie wyższą. Najniższy próg kosztów to operacje związane z prostowaniem przegrody nosowej. Zabieg przegrody nosowej to cena zaczynająca się od 3000 zł. Operacje związane ze zmniejszaniem nosa i pełną jego korektą to koszt średnio 9500 zł (zmiana kształtu czubka nosa).

Pełna korekcja z przeszczepem własnych chrząstek mieści się natomiast w przedziale 15-18 tys. zł. 

W ostatnim czasie, na rynku usług rynoplastycznych, można spotkać się z laserową korektą przegrody nosowej. Jej cena waha się w przedziale 6000-10000 zł.

Ceny usług korekty nosa za granicą, na przykład w Turcji oscylują w okolicach 500-1500 euro, co daje zdecydowanie niższy koszt zabiegu, niż w Polsce.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej kliniki, warto rozejrzeć się nad promocjami, rabatami oraz pakietami zniżkowymi. Czasem z ulgi takiej można skorzystać na przykład wówczas, gdy pacjentem danej kliniki był inny członek naszej rodziny.

Przeczytaj także

W innym artykule wskazujemy ile kosztuje powiększenie ust.

Jak sfinansować operację nosa?

Operacja nosa może stanowić dla niektórych znaczne obciążenie domowego budżetu. Z tego względu warto rozważyć wszelkie za i przeciw i podjąć racjonalną decyzję co do zasadności samego zabiegu, jak i jego formy. Jeśli jesteśmy w stanie odłożyć zabieg w czasie, możemy zdecydować się na systematyczne oszczędzanie i wykonanie korekty dopiero wówczas, gdy uzbieramy potrzebną kwotę.

Jeśli jednak wygląd nosa uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie i nie chcemy odwlekać w czasie wizyty w gabinecie, możemy rozważyć opcję wykonania zabiegu na raty. Obecnie wiele gabinetów oferuje usługę kredytów medycznych. Odbywa się to na zasadzie współpracy z pośrednikiem, na przykład MediRaty. Aby móc skorzystać z opcji odroczonej płatności lub rozłożenia kwoty na kilka transzy, należy posiadać zdolność kredytową.

Warto wiedzieć

W przypadku niskiej zdolności kredytowej, największe szansę za pożyczenie pieniędzy daje pożyczka ratalna w sektorze pozabankowym

Ubezpieczenie zdrowotne a pokrycie kosztów operacji

W niektórych przypadkach, operacja nosa może być w pełni refundowana przez NFZ. Aby tak się stało, należy uzyskać skierowanie wystawione przez lekarza laryngologa. Zabiegi refundowane mogą jednak być przeprowadzane tylko w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ (zazwyczaj szpitale), nie można zatem wybrać sobie prywatnej kliniki. Oto przypadki, w jakich możemy ubiegać się o refundację:

  • gdy krzywa przegroda jest wadą wrodzoną i utrudnia oddychanie;
  • gdy deformacja powstała w wyniku źle przeprowadzonego innego zabiegu;
  • gdy deformacja nastąpiła w wyniku urazu.
Uwaga!

Nie można mówić o możliwości wykonania rynoplastyki na NFZ, wówczas gdy jest ona podyktowana wyłącznie względami estetycznymi.

Inwestycja własnych środków a zaciągnięcie kredytu – co daje lepsze korzyści?

Jeśli nasza decyzja o korekcie nosa, nie ma podłoża w czynnikach zdrowotnych, pozostaje nam wykonanie zabiegu na własną rękę. Wykorzystanie własnych środków w celu pokrycia kosztów, zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż nie wiąże się z koniecznością wypełniania wniosków i oczekiwania na decyzję.

Nie każdy jednak dysponuje wystarczającą sumą. Wówczas kredyt lub raty medyczne mogą okazać się kołem ratunkowym. Niestety obciążone są one dodatkowym oprocentowaniem, które zwiększą finalny koszt zabiegu.

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy