Ile daje się na komunię? Ile dać w 2023?

Ile daje się na komunię? Ile dać w 2023?

Zaktualizowano 29-05-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Reguły dotyczące tego, jaką wartość powinien mieć prezent na komunię, nie są nigdzie spisane. I choć większość osób radzi, by po prostu kierować się możliwościami własnego portfela, trudno podjąć jakąkolwiek decyzję bez żadnego punktu odniesienia.

Napływające z każdej strony informacje na temat tego, jak wiele funduszy pochłania w dzisiejszych czasach organizacja opisywanej uroczystości, również nie pomagają.

Ile pieniędzy w 2023 roku wkładają do koperty komunijni goście i czy gotówka to na pewno dobry prezent? Sprawdźmy.

Czy można podarować pieniądze na komunię?

Kiedy rozmyślamy nad prezentem na pierwszą komunię, najczęściej bierzemy pod uwagę jedną z trzech opcji:

 1. Pieniądze
 2. Przedmioty
 3. Doświadczenia

Pieniądze to w wielu sytuacjach dobry pomysł na upominek – obdarowany może dzięki nim uzbierać większą kwotę na wymarzony, kosztowny przedmiot. Wiele młodych osób w tym wieku zbiera na swój pierwszy komputer, smartfon czy konsolę.

Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci, które nastoletnie lata mają jeszcze przed sobą, wciąż lubią się bawić i cieszą je „fizyczne”, namacalne podarunki. Zaletą przedmiotów jest to, że mogą stać się piękną pamiątką i pokazać dziecku, że naprawdę o nim myślimy i znamy jego upodobania.

Oprócz przedmiotów i pieniędzy istnieje jeszcze trzecia kategoria prezentów – doświadczenia. Mowa o wycieczkach czy wejściówkach na koncert ukochanego artysty. To nieco nietuzinkowe podejście, ale warte zastanowienia.

Niemniej jeżeli wiemy, że młody chrześcijanin oszczędza, by spełnić swoje wielkie marzenie, koperta na pewno niezmiernie go ucieszy. Jeśli zaś zupełnie nie mamy pewności, w jaki typ podarku celować – po prostu zapytajmy.

Od czego zależy ile dać na komunię?

Zdążyliśmy już ustalić, że chcemy podarować przyjmującemu sakrament pieniądze. Nadal nie wiemy jednak, jaka kwota będzie odpowiednia i jest to coś, o co raczej nie zapytamy. Możemy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

 1. Przede wszystkim ustalmy swoje możliwości finansowe.Nie powinniśmy dawać więcej, niż jesteśmy w stanie. Choć historia zna przypadki zapożyczania się, by darowana kwota była „odpowiednia” – to nie powinno mieć miejsca.
 2. Zapoznajmy się z danymi dotyczącymi średnich kwot wkładanych do kopert przez poszczególnych członków rodziny, by zorientować się, jak mniej więcej wyglądają współczesne ramy.

Ile dają na komunię goście?

Zgodnie z krążącymi w sieci informacjami popartymi zwykle badaniami opinii publicznej, rodzina i przyjaciele decydują się na zróżnicowane kwoty.

 • Bliscy krewni
  najbliższa część rodziny na prezent komunijny przeznacza między 400 zł, a 800 zł.
 • Dalsi krewni
  dalsza rodzina decyduje się na podarowanie na pierwszą komunię od 200 zł do 500 zł.

W internetowych kuluarach mówi się, że zamiast niższej kwoty w lepszym tonie jest zdecydować się na prezent. Jeśli więc mamy skromny budżet, nie decydujmy się na gotówkę, tylko dokonajmy odpowiedniego zakupu w sklepie.

Pewnego rodzaju „osobną kategorię” gości stanowią chrzestni i dziadkowie dziecka przyjmującego swoją pierwszą komunię.

Ile daje chrzestny na komunię?

Większość chrzestnych, którzy podzielili się w jednym z internetowych badań informacją na temat prezentów komunijnych, zadeklarowała, że na ten cel przeznaczy od 500 zł do 1 500 zł.

Inne badanie mówi, że wkładana do koperty od chrzestnego średnia kwota to w 2023 roku 1 000 zł.

Oczywiście w sieci czy wśród swoich znajomych znajdziemy najprawdopodobniej zarówno osoby, które podarują świętującemu dużą mniejszą ilość pieniędzy, jak i takie, które przekażą mu w tym ważnym dniu wielokrotność opisywanej tu średniej.

Ile na komunię od dziadków?

Jeżeli chodzi o prezenty od dziadka i babci, dane dostępne w sieci wskazują na kwoty od 300 do 1 000 zł.

To bardzo duży przedział, który świetnie pokazuje, jak różna może być zasobność portfela seniorów rodu i jak odmienne obyczaje mogą panować w poszczególnych rodzinach.

To właśnie dlatego opinia innych musi być kwestią drugorzędną. W pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę to, w jaki sposób świętujemy z bliskimi podczas innych okazji i – oczywiście – na jaki prezent nas stać.

Czy warto sprawdzać na forum ile dać na komunię?

Jeżeli chcemy posiłkować się zewnętrznymi opiniami na temat tego, ile dać na pierwszą komunię, potraktujmy internetowe forum wyłącznie jako pewną dodatkową pomoc w ustaleniu, czy określona przez nas kwota jest odpowiednia.

Z reguły znajdziemy tam podpowiedź, by w naszych szacunkach na temat tego, ile powinien wynosić komunijny prezent, kierować się zasadą tzw. talerzyka, czyli ocenić, jaki jest mniej więcej koszt organizacji imprezy w przeliczeniu na jedną osobę, a później pomnożyć tę kwotę przez ilość członków rodziny uczestniczących w przyjęciu.

Zakładając, że rodzice przyjmującego sakrament organizują przyjęcie w restauracji i koszt za osobę wynosi 250 zł, dwuosobowa rodzina powinna umieścić w kopercie 500 zł. Krytycy tej metody określają jednak takie podejście jako „wykupywanie biletu wstępu”.

Jak wręczyć pieniądze na komunię?

Na koniec ważna wskazówka – nawet jeżeli na ręce dziecka idącego do pierwszej komunii chcemy złożyć pieniądze, dodajmy do nich kartkę z ręcznie wypisanymi życzeniami, a jeśli możemy – również drobny upominek, na przykład książkę (niekoniecznie Biblię), która będzie stanowiła wspaniałą pamiątkę.

Umiar to podstawa

Wszystkie powyższe rady można podsumować słowem: umiar.

Ilość gotówki, która trafi do koperty i powędruje do dziecka przyjmującego sakrament pierwszej komunii, nie jest podczas całej uroczystości i towarzyszącego jej świętowania najistotniejsza.

Powinna wynikać wyłącznie ze stanu naszego konta i naszych chęci. Poruszane tu aspekty takie jak pokrewieństwo, średnie kwoty dawane przez innych czy „zasada talerzyka” powinny być drugorzędne.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy