Czego nie może zająć komornik
Postępowanie komornicze jest ostatnim etapem dochodzenia należności pieniężnych od dłużnika. Zwykle przeprowadza się go w sytuacji, gdy dotychczasowe postępowanie windykacyjne nie przyniosło oczekiwanych efektów.
W przeciwieństwie do windykatora komornik ma dużo większe możliwości odzyskania długu, ponieważ może z mocy prawa zająć środki z wynagrodzenia dłużnika, a także majątek zarówno ten ruchomy, jak i nieruchomości. Na szczęście niecały majątek podlega egzekucji, ponieważ komornika obowiązują określone w przepisach ograniczenia i wyłączenia przedmiotowe.
Ograniczenia przedmiotowe egzekucji wymienia art. 829 kodeksu postępowania cywilnego. Warto znać swoje prawa w tym zakresie, aby rozpoznać nieprawidłowo przeprowadzone czynności przez komornika, które można zaskarżyć, składając odpowiednie pismo do sądu.
Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, których komornikowi nie wolno zająć podczas postępowania egzekucyjnego oraz inne ograniczenia np. kwoty wolne od egzekucji.
Przedmioty wyłączone z egzekucji komorniczej
- Urządzenia domowe, bielizna, ubranie codzienne oraz pościel, które są niezbędne dla dłużnika i jego rodziny, a także ubranie potrzebne dłużnikowi do wykonywania zawodu (np. ubranie robocze).Zakwalifikowanie domowych sprzętów do „niezbędnych przedmiotów urządzenia domowego” należy do komornika. W praktyce nie są zajmowane: lodówka, kuchenka oraz pralka, ale bywają przypadki, że przy braku innych wartościowych przedmiotów także te podstawowe urządzenia zostają objęte egzekucją. Zwykle zajmowane są telewizory, kino domowe, DVD i inny sprzęt RTV, wartościowe meble itp.
- Zapasy żywności oraz opału, które są niezbędne dłużnikowi i jego rodzinie na okres 1 miesiąca.
- Jedna krowa albo 2 kozy albo 3 owce niezbędne dłużnikowi do utrzymania siebie i rodziny wraz z zapasem paszy do kolejnych zbiorów.
- Narzędzia i inne przedmioty konieczne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika, a także surowce do produkcji wystarczające na okres 1 tygodnia z wyłączeniem pojazdów mechanicznych.Innymi słowy, komornik nie może zająć np. narzędzi hydraulika czy maszyny do szycia krawcowej. Z przepisów jednak wynika, że zajęciu podlega samochód wykorzystywany do pracy zarobkowej. W tej kwestii jednak każda sprawa traktowana jest jednak indywidualnie. Niestety czasami wymaga złożenia skargi na czynności komornika oraz udowodnienia przed sądem, że pojazd mechaniczny jest rzeczywiście niezbędny do wykonywania pracy zarobkowej.
- Przedmioty niezbędne do nauki (np. podręczniki), osobiste dokumenty i papiery, odznaczenia, przedmioty niezbędne do praktyk religijnych, a także rzeczy codziennego użytku, które mają dla dłużnika wysoką wartość użytkową, ale mogłoby być sprzedane wyłącznie poniżej ich wartości.
- Produkty lecznicze oraz sprzęty potrzebne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy