Depozyt bankowy – wyjaśniamy o co w tym chodzi

Depozyt bankowy – wyjaśniamy o co w tym chodzi

Zaktualizowano 11-12-2023 Autor: Marta Wycisło

Depozytem bankowym nazywamy sumę pieniędzy, którą lokujemy w banku na pewien czas lub bezterminowo. W tym pierwszym przypadku mówimy o bardzo powszechnym produkcie, jakim są lokaty terminowe. Ale jakie jeszcze rodzaje depozytów mamy do wyboru jako klienci banków i które z nich są najbardziej opłacalne? Zobacz, czym dokładnie jest to narzędzie finansowe, ile kosztuje i jakie korzyści przynosi.

Czym jest depozyt bankowy?

Depozyt bankowy można zdefiniować jako inwestycję finansową, polegającą na umieszczeniu pewnych aktywów (najczęściej pieniężnych) w instytucji finansowej, która w takim układzie staje się depozytariuszem. Pieniądze deponuje się na podstawie umowy i takie działanie bardzo często pozwala na uzyskanie z tego tytułu odsetek od przekazanej na określony czas kwoty.

Bankowe depozyty to najczęściej kwoty „lądujące” na lokatach terminowych i kontach oszczędnościowych, jednak to nie jedyne rodzaje tego instrumentu finansowego.

Jakie są rodzaje depozytów bankowych?

Dwie najważniejsze grupy depozytów bankowych, to:
  • Depozyty na żądanie  — inaczej depozyty avista, czyli rachunki w bankach — bieżące, osobiste czy oszczędnościowe. Z reguły nie są oprocentowane, choć te oszczędnościowe mogą oferować niewielki procent.
  • Depozyty terminowe  — inaczej lokaty, które można założyć najczęściej na 3 miesiące, 6 miesięcy, rok, 10 lat. Cechują się stałym oprocentowaniem, co daje deponentowi możliwość zarobku na zgromadzonym wcześniej kapitale.

Praktyczne przykłady depozytów bankowych:

  • Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – uniwersalne konto dla wszystkich osób fizycznych do codziennego zarządzania swoimi pieniędzmi;
  • Rachunek oszczędnościowy – proste narzędzie do gromadzenia oszczędności;
  • Terminowe lokaty oszczędnościowe – ich oferty potrafią się od siebie znacznie różnić, szczególnie dwoma parametrami: oprocentowaniem i czasem trwania umowy.
  • Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) – specyficzny rodzaj rachunku oszczędnościowego, na którym gromadzone są środki na poczet przyszłego zabezpieczenia emerytalnego.

Depozyt bankowy a lokata — poznaj różnice

Każda lokata jest depozytem, ale nie każdy depozyt jest lokatą. Depozyt to bowiem dużo szersze pojęcie, obejmujące także m.in. rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe czy emerytalne. Klienci banków często jednak stosują oba terminy zamiennie.

W jakim banku najlepiej skorzystać z usługi?

Depozyty bankowe są wykorzystywane do różnych celów i to właśnie od nich zależy oferta, na którą warto się zdecydować. Innymi kryteriami kierują się osoby, które poszukują wygodnego rachunku rozliczeniowego do wykonywania codziennych operacji, a innymi — osoby, które pragną na swoich aktywach zarobić. Inne produkty są też bardziej odpowiednie dla oszczędności na cele długoterminowe, inne, by zdeponować poduszkę finansową, a kolejne, by oszczędzać na emeryturę.

Jeśli szukasz depozytu bankowego, który pozwoli Ci zarobić jak najwięcej (choć przy dzisiejszej inflacji mowa o zaledwie częściowej ochronie kapitału przed utratą wartości) poszukaj lokaty, która jest wysoko oprocentowana. W tej chwili lokaty na wysoki procent ma w swojej ofercie np. Velo Bank — ich dodatkowym atutem jest to, że aby zdeponować pieniądze nie musisz być klientem Velo.

Jaki procent na depozycie bankowym?

Przyjrzyjmy się teraz oprocentowaniu trzech, najczęściej wybieranych produktów depozytowych, dostępnych w bankach:

  1. Rachunki osobiste — zwykle w ogóle nie są oprocentowane;
  2. Rachunki oszczędnościowe  — aktualnie możesz znaleźć oferty ze stopą procentową na poziomie około 1,5%-2%, jednak banki często stosują działania promocyjne oferujące nowym klientom wyższe oprocentowanie — np. 6,5%-7% – przez pierwsze 3 miesiące od otwarcia konta.
  3. Lokaty terminowe — ich oprocentowanie najczęściej waha się w tej chwili pomiędzy 7%, a 4%.
Warto wiedzieć!

Na tego typu produkty bezpośredni wpływ mają stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Obniżanie stóp przez NBP jest równoznaczne z obniżaniem oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych i lokatach.

Ile kosztuje depozyt bankowy?

Depozyty bankowe są w większości przypadków całkowicie darmowe. Banki mogą czasami naliczać niewielkie opłaty za użytkowanie kont osobistych. Na przykład, kiedy na rachunek nie wpływa co miesiąc minimalna kwota. To jednak koszty rzędu kilku złotych miesięcznie.

W przypadku lokat o jedynym koszcie możesz usłyszeć w kontekście wycofania środków przed terminem — najczęściej nic wtedy nie zapłacisz, ale stracisz wszystkie odsetki.

Na jaki okres można założyć depozyt bankowy?

Depozyty bankowe mogą być terminowe oraz bezterminowe. Te drugie zakładasz na czas nieokreślony. Czas trwania tych pierwszych, dobierasz natomiast do swoich celów oszczędnościowych czy inwestycyjnych.

Lokaty terminowe zakłada się najczęściej na 3 miesiące, pół roku, rok lub kilka lat, w zależności od tego, jak długo… nie będziesz potrzebował skorzystać z pieniędzy tworzących depozyt. Jeśli oszczędzasz na wkład własny, by móc kupić mieszkanie i planujesz zrobić to za rok, najprawdopodobniej nie zdeponujesz tych pieniędzy na 10-letniej lokacie. Odkładając na emeryturę i mając trzydzieści bądź czterdzieści lat, z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz chciał wycofywać zebranej gotówki w ciągu najbliższych 10 lat i taka lokata mogłaby stanowić interesującą ofertę.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy