Czy w kantorze można płacić kartą?

Czy w kantorze można płacić kartą?

Zaktualizowano 04-10-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Chcesz kupić walutę obcą i zastanawiasz się, czy w kantorze można płacić kartą? Wydaje się, że powinno być to możliwe, skoro płatności kartą są dzisiaj dostępne w większości sklepów i punktów usługowych. Jak się jednak okazuje, tylko w niektórych kantorach są terminale i poniżej wyjaśniamy, o które kantory chodzi.

Płatność kartą w kantorze stacjonarnym – czy to możliwe?

Teoretycznie jest to możliwe, ponieważ używając w tym przypadku karty płatniczej, płacimy również złotówkami, tyle że w formie elektronicznej. W praktyce jednak większość kantorów stacjonarnych w Polsce preferuje wymianę gotówkową. Jest to zrozumiałe, ponieważ gotówka w PLN jest im potrzebna do wykupu walut obcych przynoszonych przez klientów. Poza tym żadne przepisy nie narzucają kantorom obowiązku udostępniania klientom terminala.

To, czy w kantorze można płacić kartą, zależy więc wyłącznie od właściciela danej placówki. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce są kantory, w których można płacić zarówno gotówką, jak i kartą, i na końcu artykułu wyjaśnimy, gdzie się one znajdują. Są to głównie popularne sieci kantorów zlokalizowane w większych miastach. Można zatem w nich kupić walutę obcą w gotówce, płacąc za nią kartą debetową lub kredytową.

Płatność kartą w kantorze internetowym

W większości kantorów internetowych jest to możliwe i odbywa się podobnie jak płatność kartą za zakupy w sklepie internetowym. Najpierw więc należy zasilić swoje wirtualne konto w kantorze walutowym odpowiednią kwotą środków za pomocą karty, a potem wymienić je na wybraną walutę.

Poza tym w kantorze online można też płacić przelewem, za pomocą bramki płatniczej, a nawet BLIK-iem, czy Google Pay. Z oczywistych względów nie zapłacisz natomiast w kantorze online gotówką.

Czy kantor pobierze prowizję za płatność kartą?

W kantorach, w których można płacić kartą, zazwyczaj taka forma płatności wiąże się z dodatkową prowizją. Dotyczy to zarówno kantorów stacjonarnych, jak i internetowych. Co więcej, każdy kantor płatność kartą wycenia nieco inaczej, jednak zwykle taka prowizja wynosi od około 0,5 do 3 proc. wartości transakcji.

Te najwyższe prowizje dotyczą jednak płatności kartą zagraniczną, zwłaszcza wydaną poza obszarem Europejskim Obszarem Gospodarczym. Natomiast za płatność kartą debetową wydaną przez polski bank, prowizja wynosi zwykle nie więcej niż 1%.

Czy warto płacić kartą w kantorze?

W przypadku kantoru stacjonarnego na pewno jest to wygodne rozwiązanie. Choćby dlatego, że zazwyczaj mamy przy sobie kartę, natomiast niekoniecznie posiadamy odpowiednią ilość gotówki. Nie zawsze też mamy blisko do bankomatu, aby taką gotówkę wypłacić.

Warto jednak pamiętać, że płatność kartą w kantorze podwyższy ogólny koszt wymiany walut. Przykładowo, jeśli prowizja za taką transakcję wynosi 1%, to za zakup walut za kwotę 2000 zł trzeba będzie zapłacić aż 20 zł. W tym przypadku bardziej zatem opłaca się przed wizytą w kantorze stacjonarnym jednak wypłacić gotówkę z bankomatu.

Prowizje za płatności kartą w kantorach internetowych są z reguły niższe. Warto jednak zwrócić uwagę, że alternatywne metody płatności w takich kantorach mogą być znacznie korzystniejsze. Zazwyczaj bowiem np. zapłata za pomocą przelewu internetowego jest całkowicie darmowa, o ile jest to przelew standardowy, a nie ekspresowy.

Płatność kartą może jednak okazać się korzystniejsza, gdy chcemy zapłacić środkami z zagranicznego konta bankowego. W takim przypadku bowiem przelew do kantoru online może być droższy niż właśnie opłacenie zakupu waluty za pomocą karty.

Korzyści przy płaceniu kartą w kantorze

Płacenie kartą w kantorze może przynieść też pewne korzyści. W przypadku korzystania z usług kantoru stacjonarnego do zalet płatności kartą należy zaliczyć:

  • większe bezpieczeństwo niż przy płatności gotówką – zwłaszcza jeśli transakcja opiewa na wysoką kwotę;
  • wygoda i oszczędność czasu – nie trzeba szukać w okolicy bankomatu;
  • możliwość zbierania punktów lojalnościowych – za płatność kartą w kantorze można dostać dodatkowe punkty np. w ramach programu Bezcenne Chwile Mastercard lub Visa Benefit.

Korzyści z płacenia kartą w kantorze internetowym są natomiast następujące:

  • szybkość – użycie karty należy do natychmiastowych metod płatności, dlatego skutkuje także błyskawiczną realizacją zamówienia na zakup waluty obcej,
  • możliwość zaoszczędzenia na prowizji – dotyczy to jednak głównie realizowania płatności z konta zagranicznego.

Co zamiast kantoru?

Płacenie w kantorze kartą za waluty obce choć jest wygodne, nie zawsze jest możliwe, albo może generować dodatkowe koszty transakcji. Warto więc wiedzieć, że takich problemów można całkowicie uniknąć, korzystając z karty wielowalutowej.

Taka karta wielowalutowa może być podpięta do konta osobistego w złotówkach oraz nawet kilku kont walutowych. Można nią zatem płacić bez kosztów przewalutowania np. podczas wakacji za granicą lub w zagranicznych sklepach internetowych. Wcześniej wystarczy założyć konto walutowe w określonej walucie i podpiąć je pod kartę, co zwykle możliwe jest w bankowości internetowej.

Karty wielowalutowe oferuje coraz więcej banków m.in. Pekao, PKO BP, Alior Bank, Santander Bank Polska, czy też mBank. Alternatywą może być też karta wielowalutowa wydana przez instytucję pozabankową np. Revolut lub Wise. Pod tymi nazwami kryją się także nowoczesne aplikacje, w których można łatwo wymieniać waluty i realizować przelewy walutowe po bardzo korzystnych kursach wymiany.

Jakie kantory akceptują płatność kartą?

Jak już wspomnieliśmy, płatności kartą akceptują przede wszystkim kantory internetowe. Należą do nich m.in. Cinkciarz, InternetowyKantor oraz Walutomat. Jeśli natomiast potrzebny Ci stacjonarny kantor gdzie można płacić kartą, poniżej prezentujemy listę wybranych placówek, gdzie dokonasz takiej płatności:

  • Kantor Baksy, Kraków ul. Królewska 82,
  • Kantor 1913, Kraków ul. Długa 16,
  • Kantor 1913, Wrocław ul. Oławska 24,
  • Kantor 1913, Gdańsk ul. Podwale Staromiejskie 94/95,
  • Kantor 1913, Warszawa Aleje Jerozolimskie 42,
  • Kantor 1913, Łódź ul. Piotrkowska 97 L,
  • Kantor 1913, Poznań ul. Głogowska 51/2,
  • Kantor Redar, Warszawa ul. Marszałkowska 99A,
  • Kantor Redar, Warszawa przejście podziemne obok Rotundy PKO,
  • Kantor Redar, Warszawa Rondo Dmowskiego Przejście Podziemne,
  • Kantor Promes, Łódź, al Piłsudskiego 94, Centrum Handlowe Tulipan,
  • Kantor Promes, Gdańsk ul. Targ Sienny 7,
  • Kantor Promes, Gdynia ul. Kazimierza Górskiego 2.

Kartą zapłacisz także w 94 kantorach oznaczonych logo Exchange Group, które znajdują się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Katowicach, Kielcach, Radomiu, Legnicy, Kutnie, Olkuszu oraz Toruniu.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy