Sprawdź dowód – jak zweryfikować czy dokument jest gotowy do odbioru?

Sprawdź dowód – jak zweryfikować czy dokument jest gotowy do odbioru?

Zaktualizowano 13-07-2022 Autor: Arkadiusz Stal

Nowy dowód osobisty trzeba wyrobić w kilku sytuacjach, między innymi wtedy, gdy stary dokument traci ważność. Złożenie wniosku o dowód tożsamości jest proste, bo póki co można to zrobić przez Internet (od sierpnia 2021 roku nie będzie już to możliwe).

A jak wygląda odbiór gotowego dokumentu? Dowiedz się, kiedy i gdzie odebrać dowód osobisty, a także jak długo trzeba czekać na jego wyrobienie.

Złożyłeś wniosek o dowód osobisty i nadal czekasz?

Na naszym portalu wyjaśniliśmy już, jak i gdzie można złożyć wniosek o dowód osobisty. Najwygodniej zrobić to online, ale równie dobrze można w tym celu udać się do dowolnego urzędu gminy na terenie Polski. Gotowy dokument należy odebrać osobiście – nie jest on bowiem przesyłany pocztą, czy kurierem.

Składając wniosek o jego wyrobienie online, trzeba wskazać adres urzędu, w którym chce się go odebrać. Z kolei w przypadku wnioskowania o nowy dowód osobisty metodą tradycyjną miejscem jego odbioru będzie ten sam urząd, w którym składało się wniosek.

Jeśli już dopełniłeś formalności i czekasz na nowy dokument, musisz uzbroić się w cierpliwość. Twój dowód musi zostać bowiem najpierw wyprodukowany i odpowiednio zabezpieczony – zajmuje się tym Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, która potem rozsyła dokumenty do poszczególnych urzędów gmin.

Z pewnością więc nie spodziewaj się, że odbierzesz swój plastikowy dowód tożsamości np. na drugi dzień od złożenia wniosku.

Po jakim czasie dowód może być gotowy do odbioru?

Oficjalny czas oczekiwania na dowód osobisty jest określany jako do 30 dni od dnia złożenia wniosku. W praktyce jednak w wielu urzędach można go odebrać dużo wcześniej np. już po około 2 tygodniach.

Musisz także mieć świadomość, że w wyjątkowych sytuacjach na nowy dokument możesz czekać dłużej niż miesiąc – wówczas jednak o takim wydłużonym okresie oczekiwania powinien poinformować Cię urzędnik.

Gdzie sprawdzić czy dowód jest do odbioru?

Urzędnicy niestety nie informują petentów o tym, że gotowy dowód osobisty jest już do odebrania. Oczywiście możesz zadzwonić do urzędu i się o to zapytać, ale znacznie prościej sprawdzić status sprawy przez Internet.

Będzie Ci do tego potrzebny numer swojego wniosku o nowy dowód tożsamości, który znajdziesz na potwierdzeniu jego złożenia. Takie potwierdzenie powinieneś dostać na skrzynkę ePUAP oraz adres e-mail, który podałeś w formularzu.

Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru? Wystarczy odwiedzić stronę rządową i tutaj w odpowiedniej rubryce wpisać numer swojego wniosku. Informację zwrotną otrzymasz od razu. Możesz ją wygenerować w formie pliku PDF i wydrukować. Nie jest to jednak konieczne do odbioru dokumentu.

Gdzie sprawdzić czy dowód jest do odbioru

 Tutaj wpisz numer wniosku

Jak i gdzie odebrać dowód osobisty? Dowód osobisty odbierzesz w urzędzie miasta lub gminy:

  • w którym złożyłeś wniosek o jego wyrobienie,
  • lub który wskazałeś we wniosku online jako miejsce odbioru dokumentu.

Po dowód trzeba się udać do Referatu Dowodów Osobistych i Referatu Ewidencji Ludności w godzinach pracy urzędu. Należy ze sobą zabrać stary dowód osobisty bądź paszport.

Ważne!
W czasie pandemii koronawirusa wiele urzędów w Polsce wprowadziło specjalne zasady przyjmowania wniosków o dowody osobiste oraz wydawania gotowych dokumentów. W niektórych z nich można załatwić sprawę dopiero po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie na konkretny termin. Jeśli więc masz potwierdzenie, że Twój dowód osobisty jest gotowy do odbioru, sprawdź na stronie urzędu, czy możesz po dokument iść o dowolnej porze w czasie godzin pracy urzędników, czy niezbędne będzie wcześniejsze ustalenie terminu wizyty.

Kto może odebrać dowód osobisty?

Dowód osobisty może odebrać tylko osoba, dla której został wydany ten dokument. Musisz zatem udać się po jego odbiór osobiście do urzędu. Jeśli akurat przebywasz na wakacjach, możesz odwiedzić urząd po powrocie, ponieważ nie ma ściśle określonego terminu na jego odebranie.

W wyjątkowych sytuacjach dowód osobisty może być odebrany przez inną osobę:

  • przez pełnomocnika – jeśli np. jesteś chory, niepełnosprawny lub pojawiła się inna przeszkoda uniemożliwiająca Ci osobiste stawiennictwo w urzędzie; taki pełnomocnik musi się jednak wylegitymować pisemnym pełnomocnictwem,
  • przez opiekuna prawnego – jeśli np. wyrabiasz dowód osobisty dla dziecka, możesz jako rodzic odebrać dokument w jego imieniu, jeśli pociecha ma mniej niż 5 lat; jeśli jest starsza, powinna Ci towarzyszyć w urzędzie.

Pamiętaj, że od marca 2019 roku wydawane są wyłącznie e-dowody osobiste, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną. Podczas odbierania takiego dowodu w urzędzie możesz ustalić PIN-1 i PIN-2 służące m.in. do logowania się do serwisu obywatel.gov.pl i składania podpisu elektronicznego.

Urzędnik poda Ci także kod PUK, który przyda Ci się do odblokowania funkcjonalności e-dowodu w przypadku zablokowania kodów PIN-1 lub PIN-2.

Co zrobić ze starym dowodem osobistym?

Z chwilą odebrania nowego dowodu osobistego stary dokument traci ważność (chyba że stał się nieważny wcześniej z powodu upływu terminu jego ważności). Od tego momentu możesz zatem używać wyłącznie nowego dokumentu, ponieważ poprzedni będzie bezużyteczny, a posługiwanie się nim będzie wręcz nielegalne (możesz za to dostać karę grzywny lub pozbawienia wolności).

Właśnie dlatego stary dowód tożsamości należy pokazać urzędnikowi podczas odbierania nowego dokumentu. Urzędnik musi go zniszczyć poprzez odcięcie jednego z rogów. Może Ci go potem oddać, jeśli chcesz sobie zachować go na pamiątkę, albo może go zabrać i przekazać do archiwum państwowego, gdzie będzie przechowywany do 10 lat od dnia Twojej śmierci. Dopiero potem zostanie całkowicie zniszczony i usunięty z archiwum.

przecięty dowód osobisty

Stary dowód osobisty powinien zostać przecięty

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy