Co z pieniędzmi w banku w razie wojny

Co z pieniędzmi w banku w razie wojny

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

W przypadku wojny priorytetem jest dla nas życie i zdrowie — nasze oraz bliskich — to oczywiste. Warto jednak w obliczu zagrożenia zadbać także o swoje pieniądze, które mogą pomóc w sfinansowaniu emigracji oraz będą niezbędne po zakończeniu konfliktu.

Poniżej odpowiadamy na pytania, co się dzieje z naszymi pieniędzmi w banku w razie wojny oraz co sami powinniśmy w takiej sytuacji zrobić ze swoimi oszczędnościami.

Jakie jest ryzyko wojny w Polsce?

Zgodnie z wypowiedziami liderów opinii, ryzyko, że w Polsce w najbliższym czasie wybuchnie wojna, jest naprawdę niewielkie, a wydatki ponoszone obecnie na poprawę dozbrojenia polskiej armii wynikają z działań zapobiegawczych.

Innymi słowy, aby prawdopodobieństwo najazdu agresora na Polskę nie wzrosło w ciągu kilku lub kilkunastu lat, rząd musiał podjąć pewne działania. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej chwili rządzący nie obawiają się żadnego konfliktu.

Oczywiście w związku z tym, że wojna toczy się tuż za naszą granicą, mają prawo targać nami wątpliwości. Wiele osób zastanawia się, jak dokładnie działają procedury państwowe w stosunku do banków i co o naszych pieniądzach w razie wojny mówi prawo.

Pieniądze w banku w czasie wojny

Błędem jest sądzić, że przez wzgląd na wojnę, bank może odebrać nam pieniądze. Nie ma do tego żadnych podstaw. Władze kraju również nie mogą zabezpieczyć w wyniku konfliktu zbrojnego oszczędności obywateli na poczet własnych wydatków.

Istnieje co prawda Bank Recovery and Resolution Directive (BRRD), dyrektywa, która zezwala na zajęcie środków klientów banków, aby przeciwdziałać bankructwu państwa, jednak można ją wprowadzić tylko w ściśle określonych okolicznościach i jest to bardzo czasochłonny proces, który nie dzieje się z dnia na dzień.

Ponadto wszystkie depozyty do 100 000 € są w pełni bezpieczne, ich gwarantem jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dopiero posiadając oszczędności powyżej tej kwoty, ulokowane w jednym banku, trzeba liczyć się z ryzykiem, że państwo może po nie sięgnąć.

Co zrobić z pieniędzmi w banku w razie wojny?

Oczywiście jeżeli uznasz, że przez wzgląd na wybuch wojny, jej charakter i przebieg, Twoje pieniądze będą bezpieczniejsze poza bankiem, masz kilka możliwości przechowywania ich.

Swoją gotówkę możesz:

  • ulokować w złocie i/lub srebrze,
  • przetransferować do banki w kraju, który nie znajduje się w zasięgu konfliktu zbrojnego,
  • wydać na zakup nieruchomości za granicą,
  • wypłacić z bankomatu i przechowywać w fizycznej formie.

Czy wypłacać pieniądze z banku jeśli nadejdzie wojna?

Wypłata oszczędności z banku i własnoręczne przetrzymywanie gotówki, może wydawać się bezpieczniejsze niż bankowy depozyt, ze względu na obawę, że wraz z toczącą się wojną stracimy dostęp do naszych pieniędzy.

W takich wypadkach ważna jest indywidualna ocena sytuacji. Czym innym jest bowiem wypłacenie części kapitału, która ma pomóc w awaryjnych sytuacjach, a czym innym trzymanie w domu kilkuset tysięcy.

Poradnik RCB „Bądź gotowy!”, a pieniądze


Zgodnie z poradnikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), na czas ucieczki z kraju, w bagażu podręcznym potrzebujemy jedynie gotówki w niskich nominałach, by kupić żywność i paliwo.

Biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie i bazując na jej przykładzie, bank może być najbezpieczniejszym miejscem do lokowania swoich oszczędności. Szczególnie w miejscach, gdzie nie doszło do zniszczeń sieci czy infrastruktury energetycznej.

Co sprawia, że banki są bezpieczne?

Za bezpieczeństwem banku przemawiają:

  • systemy informatyczne zabezpieczające nasze oszczędności,
  • nadzór instytucji państwowych,
  • możliwość przeniesienia aktywów na czas wojny do zagranicznych banków centralnych,
  • ubezpieczenia zabezpieczające środki przed negatywnymi skutkami wojny.

Większym od wojny ryzykiem niewypłacalności banku są jego ewentualne kłopoty finansowe, dlatego ważne jest, aby monitorować pod tym kątem stan instytucji, które przechowują nasz kapitał, bez względu na to czy trwa wojna, czy znajdujemy się w momencie, kiedy w naszym kraju panuje pokój.

To wszystko nie oznacza jednak, że w każdej sytuacji spowodowanej konfliktem zbrojnym to właśnie bank będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Wojny mogą toczyć się różnym scenariuszem i nawet najlepsze przygotowanie teoretyczne nie zastąpi bieżącej analizy sytuacji, kiedy faktycznie przyjdzie nam mierzyć się z tak krytycznymi decyzjami.

Czy wypłacać pieniądze z banku ze względu na wojnę w Ukrainie?

Choć pierwsza fala niepewności i strachu wśród Polaków w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wydaje się już należeć do przeszłości, wciąż dochodzą do nas, raz po raz, różnego rodzaju doniesienia, które mogą zasiać ziarno niepokoju.

Niemniej stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pozostaje już od ponad roku niezmienne — środki w Polskich bankach są bezpieczne i nie ma żadnych podstaw, aby obawiać się przerw w działaniu systemu, czy braku pieniędzy w bankomatach.

KNF oraz Narodowy Bank Polski nie zamierzają także wprowadzać żadnych limitów wypłat.

Kredyt a wojna — czy trzeba spłacać?

Kredyty nie są w wyniku wojny umarzane, istnieją jednak pewne oczywiste powody, dla których ich spłaty są okresowo wstrzymywane.

To oznacza, że choć w trakcie trwania konfliktu brak spłat nie wiąże się z reguły z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, po zakończeniu go, zobowiązanie nie zostaje anulowane.

Dokładne wytyczne i odgórne zasady stosowane względem kredytobiorców są najczęściej ustalane w momencie zmagania się z kryzysową sytuacją — ani instytucje bankowe, ani rządy, nie posiadają ścisłych wytycznych na tzw. zapas.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy