Czy można płacić BLIK-iem za granicą?

Czy można płacić BLIK-iem za granicą?

Zaktualizowano 21-10-2023 Autor: Marta Wycisło

BLIK to polskie dobro narodowe, którego zazdroszczą nam obcokrajowcy. Jest popularną metodą płatności, z której korzysta co trzeci Polak. Pozwala m.in. na błyskawiczne uregulowanie należności za pomocą smartfona oraz szybkie przelewy na numer telefonu. A czy można płacić BLIK-iem za granicą?

Tak! Od niedawna jedna z funkcjonalności BLIK-a dostępna jest także poza granicami RP, a już wkrótce mają dojść do niej kolejne. Zobacz, w jaki sposób zapłacić za zakupy systemem BLIK po wyjeździe z kraju.

Czym jest BLIK i jak się nim płaci?

BLIK to narzędzie działające w ramach aplikacji bankowej, umożliwiające przeprowadzanie różnorodnych transakcji za pośrednictwem telefonu.

Możesz go używać do:

  • opłacania zakupów bez konieczności korzystania z karty płatniczej;
  • przesyłania środków na numer telefonu, unikając konieczności wprowadzania numeru rachunku bankowego odbiorcy;
  • wypłacania gotówki z bankomatu niemal całkowicie bezdotykowo.

We wszystkich przypadkach, wystarczy wygenerowany w telefonie numer BLIK (to specjalny, sześciocyfrowy kod), aby dokonać płatności czy wypłaty. Dzięki temu regulowanie należności w sklepach stacjonarnych i online, rozliczenia z bliskimi i przyjaciółmi oraz obsługa bankomatów stają się łatwe i szybkie. BLIK pozwala także uniknąć konieczności logowania się do bankowości internetowej podczas przeprowadzania transakcji online.

Kilka lat temu, BLIK ogłosił plany rozszerzenia swojego zasięgu poza granice kraju. Dotychczas udało mu się to w niewielkiej części.

Czy można płacić BLIK-iem za granicą?

Dzięki współpracy BLIK-a i Mastercard każdy zbliżeniowy terminal płatniczy z logo tej firmy kartowej obsługuje płatności zbliżeniowe BLIK. Jednocześnie musisz pamiętać, że za granicą nie działają jeszcze kody BLIK.

  • Nie zapłacisz kodem w zagranicznych sklepach stacjonarnych i online;
  • Nie wypłacisz pieniędzy z zagranicznych bankomatów;
  • Jeśli odbiorca nie ma polskiego numeru telefonu, nie wyślesz mu także przelewu BLIK.

Płatność zbliżeniowa BLIK za granicą

Płatności zbliżeniowe przy pomocy BLIK są dostępne bez konieczności łączenia się z siecią www. Wystarczy technologia NFC, czyli Near Field Communication, która umożliwia wymianę danych między urządzeniami, znajdującymi się w niewielkiej odległości od siebie.

Aby uregulować należność BLIK-iem za granicą, wystarczy więc:

  1. Ustawić aplikację wybranego banku (połączonego z BLIK-iem) jako domyślną płatność;
  2. Upewnić się, że terminal płatniczy posiada logo Mastercard;
  3. Włączyć w smartfonie NFC;
  4. Poinformować sprzedawcę o chęci zbliżeniowej płatności;
  5. Włączyć telefon i zbliżyć do terminala.

To wszystko!

Wypłata z bankomatu BLIKIEM za granicą

Jeśli na zagranicznym wyjeździe potrzebujesz wypłaty gotówki z bankomatu, BLIK Ci nie pomoże. O ile w Polsce jest to powszechny i ogólnodostępny sposób, o tyle za granicą musisz na tę funkcję, jeszcze trochę poczekać. Osoby odpowiedzialne za ekspansję BLIK-a na zagraniczne rynki donoszą jednak w oficjalnych komunikatach, że to wyłącznie kwestia czasu.

Pamiętaj! Jeśli użyjesz do wybrania pieniędzy z urządzenia standardowej karty płatniczej, lub co gorsza – karty kredytowej, koszty takiej operacji mogą być bardzo duże.

Najbardziej opłacalnym sposobem na wypłatę środków jest karta wielowalutowa pozwalająca uniknąć kosztów przewalutowania.

Koszt płatności BLIK-iem za granicą

Samo użytkowanie BLIK-a zarówno w kraju jak i za granica jest całkowicie darmowe.

Musisz jednak brać pod uwagę, że wydatkowane za jego pośrednictwem środki pochodzą z polskiego konta bankowego, na którym znajdują się złotówki, natomiast płatności odbywają się w walucie obcej. To oznacza, że za granicą ponosisz opłaty wynikające z przewalutowania transakcji.

Warto wiedzieć! Większość banków do ustalenia płatności za przewalutowanie używa kursu obowiązującego w Mastercard.

Czy warto korzystać z BLIK poza Polską?

BLIK to świetny i prosty w obsłudze system płatności. Na tyle, na ile pozwala na to obecna ilość funkcji, warto z niego korzystać także za granicą, jednak nie będzie to kompleksowe narzędzie.

Jeśli szukasz czegoś, co pozwoli Ci po wyjeździe z kraju zarówno na bezgotówkowe transakcje w sklepach, jak i wypłaty z bankomatów, rozważ kartę wielowalutową.

W codziennym użytkowaniu stanowi ona standardową kartę płatniczą, a kiedy korzystasz z niej za granicą, system automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie odbywa się transakcja, pobiera odpowiednią kwotę i eliminuje potrzebę fizycznej wymiany waluty w kantorze. Działa w taki sam sposób również w przypadku pobierania pieniędzy z bankomatu.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy