Lombard online – jak działa? Który najlepszy?

Lombard online – jak działa? Który najlepszy?

Zaktualizowano 18-09-2023 Autor: Magdalena Godzieba Lombardy

Lombardy to miejsca, które dostrzec możemy praktycznie w każdym mieście. Często widzimy ich reklamy na billboardach, czy w internecie. Wiele osób nie wie jednak na jakiej zasadzie działa pożyczka lombardowa i jakie warunki trzeba spełniać, aby z niej skorzystać. Dziś przyjrzymy się bliżej lombardom, jednak nie tradycyjnym, a tym działającym online.

Co to jest lombard?

Lombard to z założenia instytucja pożyczkowa. Z założenia, gdyż można w niej nie tylko pożyczyć pieniądze poprzez dokonanie tak zwanego zastawu, ale także otrzymać gotówkę poprzez sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Pozyskanie gotówki w lombardzie nie jest skomplikowane. Wystarczy posiadać przedmiot, który da się łatwo wycenić i który posiada wartość nieco większą niż kwota, jaką chcemy uzyskać.

Lombard wyróżnia się na rynku pożyczkowym tym, że w żadnym wypadku nie sprawdza historii kredytowej, nie weryfikuje zatrudnienia, ani nie wymaga wielu dokumentów (poza dowodem osobistym).

Pożyczkę otrzymuje się w kilka minut i zawsze wypłacana jest w gotówce – w przypadku lombardów stacjonarnych oraz na konto – w przypadku lombardów online. Aby być klientem lombardu, należy mieć ukończone 18 lat.

Warto wiedzieć!

W lombardzie dokonać można także zakupu różnych przedmiotów w cenie znacznie niższej niż w standardowym sklepie.

Co można sprzedać w lombardzie?

W lombardzie można dokonać sprzedaży lub zastawu rzeczy ruchomych, które posiadają określoną wartość rynkową. Instytucja, która przejmuje nasz przedmiot w zastaw, musi mieć gwarancję, że będzie mogła łatwo go spieniężyć w razie, gdybyśmy nie zwrócili pożyczki w terminie.

Mogą to być na przykład:

  • biżuteria (złoto, srebro, zegarki);
  • elektronika (komputery, laptopy, tablety, telefony, konsole do gier);
  • sprzęty RTV (telewizory, radioodbiorniki);
  • sprzęty AGD (roboty kuchenne, ekspresy, odkurzacze, mikrofalówki, a także pralka, czy lodówka);
  • rzeczy kolekcjonerskie (kolekcja starych monet);
  • dzieła sztuki (obrazy);
  • markowa galanteria (torebki, portfele ze skóry);
  • akcesoria hobbystyczne (sprzęt wędkarski, maszyna do szycia);
  • akcesoria sportowe (narty, rowery, deskorolki);
  • elektronarzędzia (wiertarki, wkrętarki);
  • porcelana;
  • motocykle i samochody (w wybranych lombardach).

Tak na prawdę nie ma żadnych ograniczeń, co do przedmiotów, jakie można przynieść do lombardu. To czy dana rzecz zostanie w lombardzie przyjęta jako zastaw, będący zabezpieczeniem spłaty pożyczki, zależy zawsze od regulaminu wybranego punktu i od decyzji jego właściciela.

Pamiętać należy, że rzeczy uszkodzone, zniszczone, czy nie do końca działające, znacznie zaniżą wysokość pożyczki, o jaką będziemy mogli się ubiegać. Częstym powodem odmowy mogą być także zbyt duże gabaryty przedmiotu, jaki chcemy zastawić. Nie każdy lombard dysponuje odpowiednio dużym zapleczem magazynowym.

Jak działa lombard online?

Działanie lombardu online, niewiele różni się od stacjonarnej formy prowadzenia działalności. Różnica ta dotyczy głownie samego procesu przekazania przedmiotu pod zastaw oraz wypłaty środków. Poniżej opisujemy poszczególne aspekty.

Proces wnioskowania i wyceny

Składanie wniosku w lombardzie online, odbywa się zdalnie. Oznacza to, że należy założyć swój prywatny profil na stronie wybranego lombardu i uzupełnić wymagane dane osobowe. Lombard online poprosi nas także o przesłanie zdjęcia dowodu osobistego – służy to potwierdzeniu naszej pełnoletności. Do wniosku należy dołączyć wyraźne zdjęcia przedmiotu, który ma stanowić zastaw, opisać jego cechy i parametry, a także uwzględnić informacje o oczekiwanej kwocie pożyczki.

Przechowywanie i zabezpieczenie przedmiotów

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług lombardu online, nie będziemy musieli osobiście udawać się do punktu. Oznacza to, że po nasz przedmiot zgłosi się pracownik lombardu lub firma kurierska, która owy przedmiot dostarczy.

Jeśli lombard zdecyduje się na zaakceptowanie zastawu, jest wówczas zobowiązany do sprawowania nad nim należytej pieczy – to jest zabezpieczenia go poprzez użycie odpowiedniego opakowania oraz usytuowania go w bezpiecznym miejscu w magazynie.

Lombard dysponuje dodatkowo ubezpieczeniem od odpowiedzialności za przechowywane przedmioty. Gdyby z winy lombardu uległ on uszkodzeniu, instytuacja pokrywa koszty jego naprawy ze swojego ubezpieczenia.

Zasady spłaty pożyczki

Zasady spłaty pożyczki określone są zawsze w umowie. Jako klienci możemy zawsze ustalić z lombardem czas, na jaki chcemy pożyczyć środki. Minimalny okres wynosi zazwyczaj 7 dni, a maksymalny 30. W im krótszym czasie oddamy pieniądze, tym mniejsze koszty zostaną naliczone. W przypadku trudności ze spłatą, warto jest zatem wcześniej skontaktować się z lombardem i dokonać spłaty samych kosztów (przedłużyć umowę na kolejny okres).

Lombardy nie są typową firmą pożyczkową. Ciężko w ich przypadku mówić o naliczaniu odsetek i kar za zwłokę w spłacie. Jeśli doszłoby do przekroczenia terminu spłaty, zgodnie z umową lombard może po prostu zacząć dowolnie dysponować naszym przedmiotem zastawu – może wystawić go na sprzedaż. W końcu to właśnie ten przedmiot stanowił zabezpieczenie umowy pożyczki.

Od razu po rozliczeniu się z lombardem, zastawiony przedmiot wróci w nasze ręce. W lombardach online, spłata następuje zawsze w formie zdalnej (na konto bankowe), a więc gdy środki zaksięgują się na koncie, należy znów oczekiwać na przybycie kuriera, który dostarczy nasz przedmiot.

Największe zalety lombardów online

Poniżej 3 kluczowe zalety, które charakteryzują lombardy online:

  • Całodobowa dostępność
    Możesz w każdej chwili zarejestrować się i dodać zdjęcia swojego przedmiotu. Po akceptacji warunków umowy, pieniądze również stosunkowo szybko znajdą się na Twoim rachunku.
  • Dostępność w małych miastach
    Lombard online to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które mieszkają w bardzo małych miejscowościach, gdzie nie ma zbyt dużego dostępu do stacjonarnych placówek.
  • Prosty proces
    Sam proces składania wniosku i przekazywania przedmiotów zabezpieczających jest niezwykle wygodny. Nie musimy nawet wychodzić z domu, gdyż wszystko odbywa się za pośrednictwem kuriera.

Najpopularniejsze lombardy online

Poniżej prezentujemy 3 najpopularniejsze lombardy online.

  • Lombard66
    jest to miejsce, które prowadzi zarówno skup, jak i sprzedaż używanych przedmiotów. Lombard ten posiada bardzo wiele placówek stacjonarnych na terenie całego kraju. Dodatkową usługą dostępną w tym lombardzie online, jest możliwość wyceny produktów, które zamierzamy zastawić. W szybki i prosty sposób, nie wychodząc z domu możemy dowiedzieć się jaka jest wartość przedmiotu.
  • loombard.pl
    loombard to bardzo popularna sieć, a jej punkty możemy spotkać zarówno w dużych, jak i małych miastach w ilości ponad 760! Loombard charakteryzuje się bardzo szerokim wachlarzem akceptowalnych przedmiotów zastawu i stosunkowo satysfakcjonującą ich wyceną. Poza drobnymi rzeczami ruchomymi, możliwe jest tu także zastawienie samochodu.
  • lombardexpres.pl
    jest to stosunkowo nowa marka w branży lombardów. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo czytelną i intuicyjną stroną internetową. Posiada swoje oddziały w Warszawie i Poznaniu, jednak obsługuje także swoich klientów całkowicie zdalnie. Lombard reklamuje się hasłem, w którym mówi, że pomógł setkom osób. znajdującym się w trudniej sytuacji finansowej, które pilnie potrzebują gotówki, a nie chcą angażować w pomoc swoich bliskich.

Lombard otwarty 24h na dobę – jak to działa?

Lombard otwarty 24 h na dobę to miejsce, gdzie możemy pożyczyć środki niezależnie od pory dnia. Transakcję przeprowadzimy tam zarówno w tygodniu, jak i w weekend.

W większych miastach można bez problemu spotkać się z całodobowymi lombardami stacjonarnymi. W systemie 24/7 działają również lombardy online. Jest to jedna z najszybszych form szybkiego pozyskania gotówki bez posiadania zdolności kredytowej.

Ryzyko wyceny i spłaty

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług lombardu działającego online, musimy liczyć się z utrudnieniami dotyczącymi wyceny. Jeśli rzecz, którą chcemy zastawić jest ciężka do wycenienia, lombard może asekuracyjnie zaniżyć jej wartość. W konsekwencji nie otrzymamy pożyczki w wysokości, która jest dla nas satysfakcjonująca.

Odzyskanie przez lombard pożyczki udzielonej zdalnie, również rodzi pewne trudności. Nie każdy klient podchodzi rzetelnie do swoich zobowiązań, jednak ryzyko lombardu w porównaniu do standardowej firmy pożyczkowej jest zdecydowanie mniejsze – dysponuje on przedmiotem zastawu, który może spieniężyć po przekroczeniu umówionego terminu spłaty.

Koszty pożyczki w lombardzie online

Koszty pożyczki w lombardzie online regulowane są przez przepisy prawa. Ich wysokość zawarta jest zawsze w umowie i zależy od czasu, na jaki pożyczamy pieniądze.

Od czerwca 2023 roku, Sejm uchwalił ustawę, która obejmuje lombardy większym nadzorem, niż miało to miejsce do tej pory. Zmiany te dotyczą kosztów pożyczek oraz publicznych licytacji zastawianych rzeczy.

Ustawa wskazuje, że wysokość maksymalnych pozaodsetkowych kosztów pożyczki lombardowej nie mogą przekroczyć 20 proc. kwoty udzielonej pożyczki w pierwszym roku, powiększonej o 10 pkt procentowych w każdym następnym (przy czym w żadnym wypadku koszty te nie mogą być wyższe niż 45 proc. kwoty konsumenckiej pożyczki lombardowej).

Warto wiedzieć!

Ważna zmiana dotyczy także lombardów działających online – w umowach zawieranych na odległość przysługiwać będzie prawo do odstąpienia od umowy w terminie 7 dni. Klient będzie zobowiązany wówczas jedynie do zwrotu kosztów określonych w ustawie.

Lombard online czy pożyczka online – co lepsze?

Zarówno zwykła pożyczka online, jak i pożyczka lombardowa, ma swoje wady i zalety. Pożyczka w parabanku to dobre rozwiązanie, gdy jesteśmy w podbramkowej sytuacji. Złożenie wniosku w większości firm działających online jest proste – wystarczy się zarejestrować, uzupełnić dane i dokonać weryfikacji. Gotówka znajdzie się na naszym koncie zazwyczaj w ciągu tego samego dnia, a w wielu przypadkach nawet w kilkanaście minut.

Łatwość złożenia wniosku niestety nie idzie w parze z wysoką przyznawalnością. Firmy pozabankowe weryfikują swoich klientów w bazach dłużników – BIK, BIG oraz KRD, jednak część klientów może skorzystać z pożyczki dla zadłużonych. Niewielkie opóźnienia w wpłacie są zazwyczaj akeptowane.

Ważną cechą pożyczki online jest to, że zawsze bezwzględnie należy ją spłacić. Brak spłaty będzie wiązał się z licznymi konsekwencjami – wpis do rejestrów dłużników, naliczanie odsetek, proces windykacyjny, a w efekcie egzekucja komornicza.

Alternatywą dla tradycyjnej pożyczki online, jest pożyczka lombardowa. Jest to świetne rozwiązanie dla dłużników, którzy nie posiadają zdolności kredytowej oraz dla osób, które mają komornika. Pożyczka lombardowa wymaga jednak posiadania cennego przedmiotu, który będzie stanowił zastaw. 

Jeśli korzystamy z lombardu online, niestety czas od złożenia wniosku do uzyskania środków, nieco się wydłuży. Musimy poczekać na przybycie kuriera, który zabierze nasz przedmiot oraz dostarczy go do lombardu. Dopiero wówczas, gdy pracownik dokona wyceny, będziemy mogli zaakceptować warunki umowy i oczekiwać na wypłatę środków.

Plusem pożyczki lombardowej jest to, że nie jest ona obarczona ryzykiem windykacji, czy egzekucji komorniczej. Minusem jednak to, że jeśli nie spłacimy jej w terminie, nasz zastawiony przedmiot przejdzie na własność lombardu i będzie on mógł go spieniężyć.

Z punktu widzenia wygody, pożyczka online jest lepsza – nie wymaga wizyt kuriera, czy pracownika, ani posiadania rzeczy pod zastaw. Nie istnieje zatem niebezpieczeństwo utraty cennego przedmiotu w razie spóźnienia się nawet o 1 dzień. Firma pożyczkowa może nam w takim przypadku jedynie doliczyć niewielkie odsetki.

 

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy