Karta ZEN –  sprawdziliśmy ofertę i opinie klientów

Karta ZEN –  sprawdziliśmy ofertę i opinie klientów

Zaktualizowano 28-12-2023 Autor: Marta Wycisło

Na rynku pozabankowych usług finansowych pojawił się stosunkowo nowy gracz — fintechowa firma oferująca kartę płatniczą ZEN. Zarejestrowany na Litwie podmiot, posiada polski kapitał i nazywany jest „polskim Revolutem”. Czy to marketingowe określenie na wyrost, czy ZEN faktycznie ma do zaoferowania coś rewolucyjnego? Poniżej analizujemy jego usługi i przyglądamy się opiniom klientów, którzy zdążyli już skorzystać z karty. Sprawdź, czy to produkt dla Ciebie.

Co oferuje ZEN?

Oferta ZEN składa się z aplikacji do zarządzania środkiem płatniczym oraz samej karty — wielowalutowego narzędzia z logo Mastercard, które może być zarówno wirtualne (za darmo), jak i fizyczne (opcja płatna). W udostępnianym przez ZEN serwisie możesz założyć 3 rodzaje konta. To, które z nich wybierzesz, będzie miało wpływ na ceny usług i możliwości zarządzania finansami.

Poniżej opisujemy wszystkie 3 plany:

 1. Free
 2. Gold
 3. Platinum

Każdy z planów pozwala na:

 • otrzymanie jednej, darmowej wirtualnej karty płatniczej;
 • założenie rachunku IBAN w euro, funtach, dolarach oraz 26 innych walutach;
 • doładowanie konta na wiele sposobów;
 • darmowe przelewy wewnętrzne;
 • wypłaty z bankomatów.

Plany Gold i Platinum dają Ci więcej korzyści:

 • Możliwość wyrobienia dodatkowych kart płatniczych do podstawowego, wirtualnego egzemplarza. W planie Gold mowa o karcie fizycznej, natomiast w planie Platinum — o 2 kartach fizycznych i 2 wirtualnych.
 • Niższą lub zerową opłatę za wymianę walut (zamiast 0,5%, w planie Gold – 0,2% i 0,0% w planie Platinum);
 • Darmowe przelewy lokalne;
 • Niższe koszty przy przelewach SEPA i SWIFT;
 • Niższe koszty wypłat z bankomatów (w planie Gold wypłata do kwoty 900 zł jest za darmo, w planie Platinum darmowy limit to 3 800 zł).

Na uwagę zasługują też 3 dodatkowe funkcjonalności:

 1. Pomoc przy nieudanych transakcjach w postaci „ochrony zakupów”;
 2. Wydłużenie gwarancji na sprzęty elektroniczne, jeśli zostały zakupione za pomocą karty;
 3. Usługę cashback — nawet 15% podczas płatności w sklepach partnerujących ZEN.

Warunki usług dodatkowych różnią się w zależności od planu. Największą różnicą w opcjach do wyboru jest jednak oczywiście cena.

Ile to kosztuje?

Ceny poszczególnych planów prezentują się następująco:

 1. Free – 0,00 zł za miesiąc;
 2. Gold – 4,00 zł za miesiąc;
 3. Platinum – 30,00 zł za miesiąc.

Każdy plan możesz przetestować przez miesiąc za darmo.

Warto wiedzieć!

Płatności za ZEN nie odbywają się na podstawie podpisanej umowy subskrypcyjnej. Do ZEN nie musisz podpinać żadnej karty, z której opłata zostanie pobrana automatycznie. Koszty są rozliczane ze środków dostępnych na wirtualnej karcie.

Czym dokładnie jest karta ZEN?

ZEN oferuje wirtualną kartę, którą możesz płacić za zakupy internetowe lub połączyć z portfelem typu Google Pay czy Apple Pay i wykorzystywać do regulowania płatności stacjonarnie. Może Ci przypominać znane już na pozabankowym rynku wirtualne karty kredytowe, jednak środki, które z jej pomocą wydajesz, nie będą pochodziły z kredytu. Na ZEN znajdą się Twoje własne pieniądze, którymi na wiele sposobów możesz ją uprzednio zasilić.

Jeśli korzystasz z planu ZEN Gold lub Platinum, możesz zamówić także plastikowy, fizyczny środek płatniczy i włożyć kartę do portfela — będzie działała wtedy dokładnie tak samo, jak wszystkie standardowe karty debetowe. Karta Mastercard od ZEN w zasadzie niczym się od nich nie różni, poza tym, że nie udostępnia jej bank. To po co ją w takim razie zakładać? Jest świetną opcją dla każdego, kto potrzebuje karty wielowalutowej, ponieważ płatności w obcych walutach odbywają się z jej użyciem po bardzo korzystnym kursie.

Jak skorzystać z karty ZEN?

Aby zostać użytkownikiem ZEN, wystarczy pobrać aplikację i utworzyć swoje indywidualne konto.

Polecamy to wszystkim osobom, które:

 • Preferują zakupy internetowe — ZEN ma świetną ochronę kupujących oraz wysoki cashback, kiedy kupujesz w sklepach partnerujących firmie. To oznacza, że za każdy zakup otrzymujesz kilku- lub nawet kilkunastoprocentowy zwrot na kartę. Pozwala to obniżyć lub nawet wyzerować koszty użytkowania planów Gold czy Platinum;
 • Podróżują i dokonują zagranicznych płatności w obcej walucie;
 • Pracują za granicą i wielowalutowe rozwiązania są im niezbędne;
 • Szukają alternatywy dla Revoluta — szczególnie z uwagi na ostatnią falę zmian jeśli chodzi o taryfę opłat czy blokady kont.

Jakie opinie o karcie mają klienci?

O ZEN przeczytasz dużo pochlebnych komentarzy. Konsumenci korzystający z karty chwalą głównie:

 • Połączenie konta w złotówkach z możliwościami walutowymi porównywalnymi do Revoluta;
 • Łatwość i szybkość zakładania konta — zarówno kiedy korzystasz z automatycznej weryfikacji zdjęcia twarzy, jak i ręcznego potwierdzenia tożsamości, które odbywa się nawet w niedziele i święta i to nawet w kilka minut;
 • Błyskawiczne dostarczenie karty fizycznej — zwykle w około 48 godzin roboczych od zamówienia;
 • Ultraprostą w obsłudze aplikację (oczywiście w języku polskim);
 • Uczestnictwo w programie lojalnościowym Bezcenne Chwile — w końcu karta ZEN to przecież Mastercard.
 • Łatwość  jeśli chodzi o przelewanie pieniędzy na kartę.

Jak przesłać pieniądze na kartę ZEN?

Metod doładowania konta jest w ZEN naprawdę sporo.

Najpopularniejsze z nich, to przelewy:

 • z karty Mastercard;
 • z karty VISA;
 • BLIK-iem;
 • Apple Pay;
 • Google Pay.

Na koniec zostawiliśmy kwestię, która może być nieco kontrowersyjna, jednak warto wiedzieć, czy środki na karcie ZEN mogą podlegać egzekucji komorniczej.

Karta zen a komornik

Posiadając na swoim dotychczasowym rachunku bankowym blokadę komorniczą, możesz próbować założyć konto bez  komornika w innym banku, jednak dzięki bazie danych o wszystkich rachunkach w Polsce — systemie OGNIVO, urzędnik dowie się o nim bardzo szybko. Pod tym kątem karta ZEN i środki, które się na niej znajdują, wymykają się systemowi i egzekucji komorniczej. Czy jest to jednak skuteczne, zgodne z prawem i w pełni legalne rozwiązanie finansowe w obliczu egzekucji długu?

Odpowiedzią jest znane i popularne w prawniczym środowisku „to zależy”. Przede wszystkim celowe ukrywanie majątku przed komornikiem jest karalne (zgodnie z przepisami mówimy w tym przypadku o pozbawieniu wolności na czas od 3 miesięcy do 5 lat).

Dodatkowo, komornicy mają do dyspozycji wiele narzędzi egzekwowania wierzytelności, nie tylko zajęcie konta. Najczęściej blokują też inne składniki majątku oraz zwracają się do pracodawcy z wytycznymi obejmującymi działania mające na celu zajęcie wypłaty. Jeśli Twój plan obejmowałby więc zmianę konta, na które wpływa Twoja wypłata, na rachunek ZEN, komornik najprawdopodobniej i tak wystosowałby pismo, do Twojego przełożonego, który odprowadzi środki z Twojego wynagrodzenia na poczet spłaty długu.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy