Karta Curve –  sprawdziliśmy ofertę i opinie klientów

Karta Curve –  sprawdziliśmy ofertę i opinie klientów

Zaktualizowano 23-12-2023 Autor: Marta Wycisło

Karta Curve to rozwiązanie głównie dla osób, które lubią porządek w swoich finansach, ale także dla tych, którzy podróżują po świecie oraz użytkują wiele narzędzi płatniczych jednocześnie. Plastik od Curve pozwala bowiem na zarządzanie wszystkimi kartami za pomocą jednej – „nadrzędnej”, umożliwia tanią wymianę walut za granicą oraz jest niemal bezobsługowy.

Dowiedz się, jak dokładnie działa to narzędzie i jakie korzyści daje konsumentom. Opisane przez nas wady i zalety Curve, wraz z opiniami klientów, pozwolą Ci uzyskać szeroką perspektywę w drodze do Twojej własnej oceny tego produktu finansowego.

Co to jest karta Curve?

Karta Curve to system zarządzania wszystkimi kartami płatniczymi przy pomocy pojedynczego plastiku oraz aplikacji. Wyobraź sobie, że wszystkie karty z Twojego portfela — debetowe, kredytowe czy pozabankowe, takie jak Revolut — łączą się w jedną, którą nosisz zawsze przy sobie i dokonujesz nią płatności, na bieżąco wybierając, z którego konta mają zostać pobrane środki.

Tak właśnie działa Curve — to karta przypominająca wirtualny portfel, ale środkiem płatniczym nie jest w jej przypadku telefon, tylko plastikowy prostokąt z logo Mastercard.

W praktyce oznacza to, że wszystkie karty, które posiadasz, możesz zostawić w domu, a w portfelu nosić tylko tę nadrzędną — Curve, pod którą podpięta jest reszta. Dla jednych to wielka wygoda, inni — wolą podpiąć karty do telefonu i korzystać z aplikacji do dokonywania płatności (takich jak m.in. Apple Pay czy Google Pay).

Karta Curve zasługuje na dodatkową uwagę również ze względu na ciekawe (i tanie!) rozwiązania dla podróżujących oraz możliwość „cofania Cię w czasie”. Brzmi tajemniczo? Chodzi o funkcję pozwalającą na cofanie transakcji np. z błędnie użytej karty i przerzucanie jej na inną. Cały mechanizm opisujemy dokładniej w jednym z poniższych akapitów.

Jak założyć kartę w Curve?

Curve została stworzona, by ułatwiać użytkowanie usług finansowych, a więc nie tylko korzystanie z niej, ale także założenie, jest proste i szybkie.

Wystarczy:

 1. Zainstalować aplikację Curve;
 2. Założyć konto podając swój adres e-mail oraz numer telefonu;
 3. Ustawić PIN do aplikacji;
 4. Uzupełnić profil swoimi danymi — imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia oraz adresem;
 5. Zweryfikować swoją tożsamość przy pomocy zdjęcia dowodu tożsamości oraz selfie;
 6. Podpiąć pierwszą kartę — potrzebny będzie numer środka płatniczego, jego data ważności oraz kod CVV. Na podpinanej karcie zostanie zablokowana kilkunasto-/kilkudziesięciogroszowa kwota, a nazwa transakcji będzie posiadała specjalny kod, który trzeba wprowadzić do aplikacji.
 7. Zamówić kartę fizyczną.

Jak korzystać z karty Curve?

Curve to bardzo prosta w obsłudze karta. Wystarczy podpiąć do niej swoje poszczególne „plastiki płatnicze” i od razu z niej korzystać. Aplikacja nie wymaga, żadnego doładowania środków, ponieważ są one pobierane bezpośrednio z kont obsługiwanych kartami podpiętymi do Curve. Każdy, komu zdarzyło się zapomnieć doładować wirtualny portfel (np. swojego Revoluta) na pewno to doceni.

Curve to także idealne narzędzie pomagające w prowadzeniu budżetu domowego — wszystkie transakcje zapisują się bowiem w jednej aplikacji, a dodatkowo można je łatwo wyeksportować do pliku CSV i umieścić w dokumencie Excel. Podliczając miesięczne wydatki, nie trzeba podliczać kwot operacji na kilku różnych kontach.

Na koniec jedna z ulubionych funkcji większości użytkowników — Curve może zmienić każdą kartę płatniczą w kartę wielowalutową.

Przydatność karty Curve za granicą

Kiedy przeprowadzasz transakcje w walutach zagranicznych przy pomocy Curve, pobiera ona z Twojego (dowolnego, wybranego przez Ciebie) konta odpowiednią kwotę w złotówkach, a następnie przewalutowuje je po kursie międzybankowym nie nakładając żadnej dodatkowej prowizji. Innymi słowy, unikasz wszelkich opłat za przewalutowanie.

Warto wiedzieć!

Kurs międzybankowy jest naprawdę korzystny, a brak kosztów wynikających z prowizji to nieczęsty bonus jeśli chodzi o karty!

Jedyne opłaty, z którymi możesz się spotkać, to zabezpieczenie na wypadek zmiany kursu podczas weekendowego zamknięcia rynków walutowych. To oznacza, że płatność w EUR, USD i GBP w sobotę i niedzielę zostanie obciążona dodatkowym 0,5%, a płatność w te dni w pozostałych walutach – 1,5%.

Poznaj dodatkowe funkcje karty Curve

Jeżeli jesteś osobą, której zdarza się czasem pomylić swoje karty, zapłacić tą firmową za prywatne zakupy lub prywatną za produkty do przedsiębiorstwa, docenisz tę funkcję Curve. Z poziomu aplikacji możesz zmienić kartę/konto, z którego zostaną pobrane środki, nawet po miesiącu od wykonania danej płatności.

Zobacz przykład:

 1. Posiadasz kartę, którą musisz wydać w danym miesiącu 500 zł, by była darmowa.
 2. Orientujesz się, że nie dokonałeś nią wystarczającej liczby transakcji, by uniknąć opłaty.
 3. Wchodzisz na aplikację Curve i zmieniasz źródło środków w transakcjach, w taki sposób, aby finalnie koszty za brak spełnienia warunku płatności na poziomie 500 zł nie zostały naliczone.
Warto wiedzieć!

Oprócz ograniczenia czasowego będziesz miał także do czynienia z ograniczeniem kwotowym — możesz cofać transakcje o wartości niższej, niż równowartość 5 000 funtów (to około 25 000 zł).

Kolejnymi funkcjami, o których warto wspomnieć, są:

 • Cashback w wysokości 1% przez pierwsze 30 dni użytkowania karty (w wersji Blue, czyli darmowej).
 • Możliwość opisywania transakcji własnymi notatkami oraz załączania zdjęć, np. paragonów.

Ile to kosztuje?

W Polsce Curve występuje w 3 wariantach:

 1. Blue – wydanie, dostawa i prowadzenie karty jest zupełnie darmowe;
 2. Black – jego koszt to 9,99 euro, a korzyści wynikające z tej płatności to bezterminowy, 1% cashback w 3 wybranych sklepach, wyższy limit przewalutowania i ubezpieczenie dla podróżujących;
 3. Metal — kosztuje 14,99 euro. Za tę kwotę kupujesz darmowe wypłaty w bankomatach do kwoty 600 euro miesięcznie, bezterminowy cashback – 1% w 6 wybranych sklepach, ubezpieczenie telefonu oraz podróżne, a także Worldwide Airport LoungeKey Access – dostęp do saloników lotniskowych na całym świecie.

Koszt wypłaty z bankomatu

Curve nie nalicza opłat za wybieranie gotówki z bankomatu przy zachowaniu dwóch limitów:

 1. 200 GBP dziennie;
 2. 3 500 GBP miesięcznie.
Ważne!

Nigdy nie zgadzaj się na przeliczenie transakcji po własnym kursie funta. Zaoszczędzisz tym samym na prowizji bankomatu.

Uważaj jednak na bankomaty Euronet, które liczą sobie 13 zł od transakcji wykonanej kartą Curve.

Wady i zalety karty Curve

By ocenić czy Curve to coś dla Ciebie, warto byś znał zarówno plusy, jak i minusy karty i aplikacji. Zebraliśmy je na podstawie opinii wystawianych w sieci przez konsumentów korzystających z Curve.

Największe zalety:

 • Zerowe koszty karty po wybraniu wariantu Blue;
 • Możliwość podpięcia wszystkich swoich kart debetowych i kredytowych do jednego „plastiku”;
 • Cashback 1% przez pierwszy miesiąc użytkowania;
 • Możliwość zmiany karty do wykonania płatności nawet po fakcie;
 • Brak prowizji za przewalutowanie.

Curve posiada jednak również kilka wad:

 • Brak możliwości sprawdzenia i zmiany kodu PIN w aplikacji (można to zrobić wyłącznie w bankomacie);
 • Aplikacja dostępna wyłącznie w języku angielskim;
 • Nieobsługiwanie każdego rodzaju kart przedpłaconych;
 • Brak 3-D Secure, czyli zabezpieczenia transakcji przez potwierdzenie kodem SMS lub autoryzacją w aplikacji.

Jak wygląda bezpieczeństwo karty?

Choć Curve nie obsługuje 3-D Secure, po każdej płatności wysyła powiadomienie na Twój telefon lub e-mail. Nieautoryzowane przez Ciebie transakcje podlegają ponadto procedurze chargeback, co oznacza, że jeśli padniesz ofiarą oszustwa, odzyskasz swoje środki.

W kwestii bezpieczeństwa wiele osób decyduje się na kartę Curve, aby dodatkowo chronić swoje pieniądze. W przypadku kradzieży portfela wystarczy bowiem odpiąć karty od utraconego Curve. Nie trzeba wchodzić do bankowości elektronicznej wszystkich posiadanych kart czy dzwonić na infolinię wszystkich banków.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy