Santander Consumer Bank – opinie klientów i informacje o banku

Santander Consumer Bank – opinie klientów i informacje o banku

Zaktualizowano 21-04-2024 Autor: Marta Wycisło Banki

W tym artykule bierzemy na tapet samozwańczy bank od kredytów — Santander Consumer Bank. Czy to instytucja, na której można polegać i faktycznie warto ubiegać się o kredyt właśnie tam? Przyjrzyjmy się ofercie tego podmiotu i zobaczmy, jakie są opinie klientów na jego temat.

Historia banku Santander Consumer Bank

W 2002 roku hiszpańska Grupa Santander została właścicielem Bank of America Polska SA. Siedzibą banku był w tym czasie Madryt, jednak rok później instytucja zmieniła nazwę na CC-Bank SA i została zarejestrowana w Poznaniu, a w 2004 roku, po wykupieniu Polskiego Towarzystwa Finansowego przeniosła się do Wrocławia pod nazwą PTF-Bank SA.

Nazwa, pod którą znamy tę markę dzisiaj — Santander Consumer Bank, została wprowadzona w 2006 roku.

Bank początkowo skupiał się na obsłudze przedsiębiorstw, ale z czasem oferta ewoluowała w stronę kredytów konsumenckich. Jak wygląda obecnie? O tym poniżej.

Co znajduje się w ofercie Santander Consumer Bank?

Oferta Santander Consumer Banku może zaskoczyć, ponieważ instytucja nie posiada wśród swoich propozycji żadnych rachunków osobistych.

Składa się z:

  1. Kredytów gotówkowych z RRSO (czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania) od ok. 10,4% do 16,79%. Środki można wydać na dowolny cel, a zobowiązanie jest w większości przypadków wolne od prowizji bankowej;
  2. Kredytów samochodowych na pojazdy nowe i używane;
  3. Kart kredytowych — Turbo, Comfort, Comfort Plus czy Castorama. Z RRSO od 21,40% do 30,35%. Większość kart można zamówić bez wychodzenia z domu, przez internet;
  4. Rachunki oszczędnościowe i lokaty;
  5. Kredyty celowe i raty w sklepach stacjonarnych oraz internetowych;
  6. Ubezpieczenia — zarówno do kredytów, jak i zdrowotne czy wypadkowe. 

Nasza opinia o Banku Santander

Opisywany tu bank nie jest wszechstronnym podmiotem z kompleksową ofertą. Nie znajdziemy w nim rozwiązań, które pomogą nam zarządzać naszym budżetem operacyjnym, czyli finansami, którymi „obracamy na co dzień”. Nie podpiszemy w nim umowy na konto osobiste, na które co miesiąc będzie wpływać nasza wypłata. Nie otrzymamy karty debetowej, która pozwoli na regulowanie należności za codzienne zakupy.

Dla kogo jest więc oferta Santander Consumer Banku?

W naszej ocenie:

  • Dla osób, które szukają rozwiązań kredytowych, ponieważ oferta w banku, w którym prowadzą swój osobisty rachunek, nie do końca ich zadowala;
  • Dla konsumentów robiących zakupy z płatnością rozłożoną na raty (np. w sklepach meblowych, RTV czy AGD).

Dzięki skoncentrowaniu się na wąskim zakresie działalności bankowej SCB może pochwalić się konkurencyjną ofertą i innowacyjnymi rozwiązaniami.

O to pytają klienci

Poniżej odpowiadamy na 3 najczęściej zadawane przez czytelników pytania.

Czy Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank to ten sam podmiot?

Santander Consumer Bank (SCB) i Santander Bank Polska (SBP) to dwa różne podmioty, o dwóch różnych licencjach na wykonywaną działalność i różnym logotypie, który w teorii ma pomagać nie mylić ich ze sobą, jednak w praktyce i jeden i drugi zawiera białą oraz czerwoną barwę, co bywa zwodnicze. SCB zajmuje się przede wszystkim kredytami konsumenckimi, natomiast SBP ma bardziej tradycyjną, znaną nam z innych banków komercyjnych ofertę. Jest bankiem uniwersalnym. Obie instytucje funkcjonują jednak w ramach jednej, hiszpańskiej Grupy Santander.

Czy Santander Consumer Bank to Polski bank?

70% udziałów w kapitale Santander Consumer Banku jest w posiadaniu hiszpańskiej grupy Banco Santander SA. Nie można więc powiedzieć, że jest to polski podmiot, choć z powodzeniem funkcjonuje na polskim rynku.

Czy Santander Consumer Bank przejął Bank Zachodni WBK S.A.?

Nie, był to Santander Bank Polska, który działa niezależnie od Santander Consumer Banku, jednak oba podmioty należą do Grupy Santander.

Opinie o Santander Consumer Banku

Oczywiście to, czy warto skorzystać z oferty Santander Consumer Banku, zależy od potrzeb danego konsumenta. Większość komentujących swoją współpracę z tą instytucją, jest jednak zadowolona z idealnie dopasowanej oferty kredytowej. Jako plus wymieniana jest także dostępność kredytów dla osób o różnych źródłach dochodu czy obcokrajowców.

Nieusatysfakcjonowani narzekają na warunki, które trzeba spełnić, by skorzystać z finansowania SCB. Mogą być one odbierane jako wygórowane, choć są raczej standardowe jeśli chodzi o banki. Osoby zadłużone lub posiadające negatywne wpisy w bazach, większe szanse na zdobycie finansowania będą miały oczywiście w sektorze pozabankowym, który specjalizuje się m.in. w pożyczkach dla zadłużonych.

Zalety i wady banku Santander Consumer Bank

Plusami Santander Consumer Banku, które zdecydowaliśmy się wyróżnić, są:

  • Obszerna oferta kredytowa;
  • Łatwy proces dokumentowania swoich dochodów;
  • Akceptacja różnych źródeł dochodu;
  • Wygodne zarządzanie zobowiązaniem online przez bankowość elektroniczną i aplikację mobilną;
  • Ciekawa oferta ubezpieczeń — również zdrowotnych czy samochodowych.

Minusy, na które zwróciliśmy uwagę, to:

  • Niemal zerowa ilość propozycji dla biznesów;
  • Całkowity brak kredytów hipotecznych.

Santander Consumer Bank na pewno nie jest instytucją dla osób, które wszystkie sprawy związane z budżetem — prowadzenie rachunku, przelewy, oszczędności, inwestycje czy kredyty — chcą powierzyć jednej marce.

Dane banku i dane kontaktowe

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy