PKO przelewy przychodzące – o której księgowanie?

PKO przelewy przychodzące – o której księgowanie?

Zaktualizowano 06-10-2023 Autor: Magdalena Godzieba Banki

PKO BP to jeden z większych banków w Polsce. Jeżeli jesteś jego klientem, z pewnością interesują Cię informacje związane z księgowaniem przelewów.

Czekasz na środki, które są Ci niezbędne, albo wysłałeś ważną płatność i chcesz wiedzieć kiedy zostanie zasilony rachunek odbiorcy? Sprawdź w jakich godzinach się to odbędzie.

Czym są sesje PKO?

Sesje PKO to po prostu ściśle określone przez bank godziny, w których deklaruje on księgowanie przelewów na kontach klientów.

Jeśli zlecasz przelew zewnętrzny ze swojego konta PKO BP i chcesz zorientować się kiedy pieniądze opuszczą Twój rachunek to powinieneś skupić się na godzinach sesji wychodzących.

Z drugiej strony, jeśli jesteś beneficjentem przelewu i to na Twoim koncie mają zaksięgować się środki, wówczas mowa o sesjach przychodzących.

Wiedza na temat sesji bankowych jest znacznym ułatwieniem w planowaniu wydatków w domowym budżecie.

Sesje przychodzące PKO – godziny

Sesje przychodzące to godziny, w których możesz spodziewać się zaksięgowania środków na swoim rachunku. Mają miejsce 3 razy w ciągu dnia:

Przychodzące

11:30 – I sesja przychodząca Elixir

15:10 – II sesja przychodząca Elixir

17:30 – III sesja przychodząca Elixir

Sesje wychodzące PKO – godziny

Sesje wychodzące to godziny, w których bank prześle zlecone płatności od Ciebie do banku odbiorcy. Mają miejsce 3 razy w ciągu dnia:

Wychodzące

8:00 – I sesja wychodząca Elixir

11:45 – II sesja wychodząca Elixir

14:30 – III sesja wychodząca Elixir

Godziny sesji dla przelewów zagranicznych w PKO

Sesje Elixir związane są z przelewami wykonywanymi w polskiej walucie. Przelewy zagraniczne, czyli w obcej walucie, mogą być przekazywane na konta poza granicami naszego kraju. Zlecając przelew zagraniczny, mamy do wyboru następujące waluty:

  • EUR – przelew SEPA do banku zagranicznego, działającego na terenie Unii Europejskiej;
  • AUD, BGN, CAD, CHF, GBP, HUF, CNY, CZK, DKK, HKD, JPY, NOK, NZD, RON, SEK, SGD, TRY, USD i ZAR;
  • PLN do banku zagranicznego, który obsługuje polską walutę.

Zlecając przelew zagraniczny, trzeba podać numer IBAN oraz SWIFT. Jeśli dyspozycja przelewu zostanie złożona do godziny 23:59, beneficjent otrzyma środki maksymalnie w drugim dniu roboczym (D+2). Odbiorca otrzyma ponadto pełną kwotę przelewu, gdyż bank pośredniczący nie pobiera opłat transakcyjnych.

Przelew zagraniczny w banku PKO, można wykonać także w trybie przyspieszonym – Overnight (D+0). W tym przypadku pieniądze trafią do odbiorcy w przeciągu tego samego dnia roboczego, w którym nastąpiła dyspozycja przelewu, ale pod warunkiem że nie zostanie przekroczona godzina 14:15. Jeśli nadanie środków odbędzie się później, bank zaksięguje przelew w najbliższym dniu roboczym.

Aby uniknąć niespodziewanego obciążenia rachunku z powodu opłat transakcyjnych, należy wiedzieć, że w banku PKO, możliwe są różne warianty podziału kosztów – opłata dzielona pomiędzy nadawcę a odbiorcę, opłata obciążająca tylko nadawcę lub tylko odbiorcę.

Jak działa przelew natychmiastowy w PKO?

Przelew natychmiastowy lub inaczej ekspresowy, to dodatkowa usługa, z której mogą skorzystać klienci banku PKO. Odbywają się one w systemie Express Elixir, a ich operatorem jest KIR – Krajowa Izba Rozliczeniowa. Szybkie przelewy można wykonywać zarówno z poziomu bankowości mobilnej, jak i serwisu internetowego. Uprawnieni są do nich klienci indywidualni i firmowi.

Podczas wykonywania przelewu wystarczy za pomocą suwaka zmienić opcję z przelewu standardowego na przelew ekspresowy. Spowoduje to natychmiastowe dotarcie środków do odbiorcy, jednak może wiązać się z naliczeniem niewielkiej opłaty.

Uwaga!

Zarówno wysyłanie, jak i odbieranie przelewów natychmiastowych, odbywa się poza systemem Elixir – 24 godziny na dobę, także w weekendy, święta i dni ustawowo wolne od pracy.

Godziny księgowania w PKO – od czego zależą?

Godziny księgowania przelewów w banku PKO, zależą od sesji Elixir. Każdy wysłany przelew ma do przejścia aż 3 etapy – musi zaczekać na sesję wychodzącą w banku nadawcy, później odbyć weryfikację w KIR, a na końcu zostanie zaksięgowany w banku odbiorcy zgodnie z godzinami sesji przelewów przychodzących.

Szybkość dotarcia płatności zależy w największej mierze od godziny wykonania przelewu i od tego na jakie sesje trafi. Chcąc mieć pewność, że odbiorca otrzyma środki tego samego dnia, najbezpieczniej jest wykonać płatność wcześnie rano.

Jak działa system elixir w PKO?

Elixir to inaczej system elektronicznych rozliczeń międzybankowych, który został stworzony w celu realizacji przelewów, czeków oraz poleceń zapłaty. System ten został wprowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 roku.

Aby możliwe było zrealizowanie płatności w systemie Elixir, zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy musi do niego należeć. Ponadto transakcja musi dotyczyć polskiej waluty. Bank PKO, jest oczywiście jednym z członków systemu Elixir.

Pytania klientów

W jakich godzinach PKO wykonuje przelewy Elixir?

Bank PKO wykonuje przelewy w systemie Elixir w godzinach sesji wychodzących (8:00, 11:45 i 14:30) i przychodzących (11:30, 15:10 i 17:30). Poza systemem elixir odbywają się przelewy wewnętrzne oraz natychmiastowe.

Czy mogę otrzymać przelew od PKO w weekend i święta?

Bank PKO wykonuje przelewy w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. Chcąc otrzymać przelew w weekend lub święta, należy zasugerować nadawcy, aby wykonał przelew natychmiastowy. Przelew ten może być dodatkowo objęty opłatą, która różni się w zależności od banku i od wybranego rodzaju rachunku.

Czy można przyspieszyć przelew PKO?

Jedyną opcją przyspieszenia przelewu jest wybranie polecenia ”przelew natychmiastowy”, który zostanie wysłany automatycznie i niezależnie od dnia tygodnia lub wybranie opcji ”SORBNET”. Jeśli przelew SORBNET w banku PKO zostanie zlecony do godziny 15:00, odbiorca otrzyma go w ciągu kilku minut, jednak wyłącznie w dni robocze.

Jak szybko idzie przelew wewnętrzny w PKO?

Przelew wewnętrzny to taki, gdzie obie strony transakcji (nadawca i odbiorca) mają konto w tym samym banku. Jeśli zatem wysyłasz pieniądze z banku PKO do odbiorcy w banku PKO, przelew dotrze natychmiastowo.

Jaka jest maksymalna kwota przelewu w PKO?

Każdy użytkownik może dostosować limity transakcji do swoich potrzeb, jednak bank określa kwoty maksymalne, jakie można przelewać. W banku PKO BP maksymalnie można wysłać kwotę 300 000 zł. Górny limit przelewu na numer telefonu to 3000 zł, a płatności internetowych – 20 000 zł.

Czy można zweryfikować nadanie przelewu w banku PKO?

Niestety na ten moment nie ma możliwości zweryfikowania, czy przelew rzeczywiście został nadany. Możemy natomiast poprosić nadawcę o pobranie i przesłanie nam potwierdzenia transakcji w formie PDF. Jeśli wykonaliśmy przelew do nadawcy, to sami również możemy pobrać taki dokument na naszym koncie i przekazać go w celu potwierdzenia płatności.

Jakie dane do przelewu w PKO?

Wykonując każdy przelew bankowy, należy podać parametry transakcji oraz szczegółowe dane odnośnie odbiorcy. W banku PKO obowiązują standardowo:

  • imię i nazwisko lub nazwa firmy;
  • 26-cyfrowy numer konta bankowego;
  • kwota przelewu;
  • tytuł przelewu, czyli z jakiego tytułu przesyła się pieniądze.
Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy