mBank sesje przychodzące – o której księgowanie?

mBank sesje przychodzące – o której księgowanie?

Zaktualizowano 29-09-2023 Autor: Magdalena Godzieba Banki

Jesteś klientem mBanku i planujesz wykonać przelew? A może oczekujesz na zaksięgowanie przelewu na swoim koncie i nie wiesz kiedy się go spodziewać? Dzięki temu, że godziny księgowania środków w mBanku są dokładnie zadeklarowane, możesz mieć większą kontrolę nad swoimi środkami.

Sesje mBank – czym są?

Sesje w mBanku to system umożliwiający przekazywanie środków między poszczególnymi rachunkami. Od ustalonego harmonogramu sesji zależy to, czy pieniądze trafią na konto tego samego dnia, czy w kolejnym dniu roboczym.

Sesje mBanku dzielimy na wychodzące i przychodzące. Oba ich rodzaje realizowane są od poniedziałku do piątku. W weekendy natomiast odbywają się zlecenia natychmiastowe oraz wewnętrzne, czyli pomiędzy dwoma klientami mBanku.

mBank sesje przychodzące – godziny

Sesje przychodzące to ustalone pory w ciągu dnia, w których należy spodziewać się, że spodziewane środki zosraną zaksięgowane na naszym rachunku. W mBanku sesje przychodzące odbywają się w następujących godzinach:

Przychodzące

11:15 – I sesja przychodząca Elixir

15:00 – II sesja przychodząca Elixir

18:15 – III sesja przychodząca Elixir

mBank sesje wychodzące – godziny

Sesje wychodzące to z kolei godziny, w których zlecone przez nas przelewy zostaną odjęte od salda konta i wysłane do banku odbiorcy. W mBanku sesje wychodzące odbywają się w następujących godzinach:

Wychodzące

5:55 – I sesja wychodząca Elixir

9:55 – II sesja wychodząca Elixir

13:25 – III sesja wychodząca Elixir

Sesje dla przelewów zagranicznych w mBank

Wnioski o przelew zagraniczny lub walutowy w mBanku, można składać przez całą dobę. Jeśli poprawnie wypełnimy wszystkie dane do wykonania przelewu zagranicznego w godzinach od 8:00 do 13:00, mamy pewność że przelew zostanie nadany jeszcze w tym samym dniu roboczym. Jeśli wniosek zostanie wypełniony po godzinie 13:00, mBank zrealizuje transfer w następnym dniu roboczym.

Przelewy walutowe i zagraniczne przychodzące na rachunki klientów mBanku, są księgowane w dni robocze, w godzinach od 08:00 do 14:00. Przelewy otrzymane po godzinie 14:00 są natomiast księgowane następnego dnia roboczego.

Aby przelew mógł zostać zrealizowany, poza standardowymi danymi odbiorcy, należy wprowadzić także kod BIC

Jak działa przelew natychmiastowy w mBank?

Posiadacze konta w mBanku mają do dyspozycji możliwość skorzystania z przelewów natychmiastowych. Oznacza to, że zaksięgowanie środków na rachunku odbiorcy odbędzie się automatycznie, nawet jeśli posiada on konto w innym banku niż mBank. Przelewy natychmiastowe w mBanku, realizowane są przez 7 dni w tygodniu i w godzinach od 8:00 do 20:00.

Aby mieć pewność, że środki rzeczywiście dotrą do odbiorcy w ciągu kilku sekund, jego bank musi należeć do Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Przelew natychmiastowy możemy wykonać zarówno z poziomu bankowości elektronicznej, jak i aplikacji mobilnej. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych danych, przed kliknięciem przycisku ”wyślij” należy zmienić polecenie ”standardowy” na ”ekspresowy”.

Uwaga!

Usługa przelewu ekspresowego może być obciążona dodatkowym kosztem, w zależności od rodzaju rachunku jaki posiadamy. Zazwyczaj jest to 5zł.

Od czego zależą godziny księgowania w mBanku?

Godziny księgowania przelewów w mBanku zależą przede wszystkim od tego, z jakiego banku został nadany przelew i o jakiej godzinie bank nadawcy zrealizował przelew wychodzący. 

Przelewy niezależnie od banku, działają na takiej samej zasadzie – najpierw przelew nadany z jednego konta, musi zaczekać na sesję wychodzącą, a następnie płatność weryfikowana jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Ostatecznie przelew księgowany jest w banku odbiorcy w godzinach najbliższej sesji przychodzącej.

Ominięcie standardowych godzin księgowania według sesji, możliwe jest tylko wówczas, gdy zdecydujemy się na wykonanie przelewu ekspresowego. Jeśli przelew został już wykonany jako zwykły, nie możemy zmienić jego priorytetu.

Jak działa system elixir w mBanku?

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który umożliwia przekazywanie środków w polskiej walucie. Służy także do wystawiania poleceń zapłaty i czeków. Opracowany został przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 roku.

Aby przelew został objęty systemem elixir, muszą zaistnieć następujące warunki:

  • bank nadawcy i odbiorcy musi należeć do Elixir;
  • kwota przelewu nie może przekroczyć 1 mln zł;
  • przelew musi być wykonany w polskiej walucie.

Pytania klientów

W jakich godzinach mBank realizuje przelew elixir?

mBank realizuje przelew elixir w godzinach sesji wychodzących. Oznacza to, że jak zlecimy wykonanie przelewu, musimy zaczekać na najbliższą godzinę deklarowanej przez bank sesji. Będzie to: 5:55, 9:55 i 13:25.

Czy mogę otrzymać przelew w mBanku w weekend?

Standardowe przelewy w systemie Elixir realizowane są wyłącznie w dni robocze (od poniedziałku do piątku). Otrzymanie przelewu w weekend możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez wykonanie przelewu ekspresowego. Pieniądze dotrą natychmiast także w przypadku, gdy jest to przelew wewnętrzny.

Jak przyspieszyć przelew w mBank?

Jedyną opcją wykonania przelewu w mBanku poza standardowymi godzinami księgowania jest skorzystanie z dodatkowo płatnej usługi Express Elixir. Drugi przypadek, w którym pieniądze od razu trafia na konto odbiorcy, będzie miał miejsce wówczas, gdy również posiada on konto w mBanku.

Kiedy dotrze przelew wewnętrzny mBank?

Przelew wewnętrzny to przelew pomiędzy osobami, które posiadają rachunki w mBanku. Taka transakcja księgowana jest automatycznie, poza godzinami sesji. Pieniądze trafią zatem na rachunek dosłownie w kilka sekund.

Ile mogę przesłać maksymalnie w mBanku?

Maksymalna kwota, jaką możemy przelać w mBanku to 1 mln zł. Nie wiąże się to z ograniczeniem ilościowym. Jeśli chodzi o przelew natychmiastowy, maksymalna kwota to 10 tys. zł i ograniczona jest ilością do 3 transferów z jednego rachunku dziennie.

Jak sprawdzić czy przelew został nadany?

Jedyną opcją na sprawdzenie, czy przelew został nadany, jest zwrócenie się z prośbą do nadawcy o przesłanie potwierdzenia wykonania przelewu w pdf. Większość banków, podobnie jak mBank, umożliwia pobranie takiego potwierdzenia dopiero po realizacji sesji wychodzącej.

Sesja przychodząca a wychodząca - czym się różnią?

Sesja przychodząca to czas, w którym możemy spodziewać się zaksięgowania na środków na naszym rachunku, a wychodząca to czas wysyłki pieniędzy z rachunku nadawcy na rachunek odbiorcy.

Jakie dane do przelewu mBank?

Aby mieć pewność, że środki które chcemy wysłać, z powodzeniem trafią na konto odbiorcy, należy uzupełnić rubryki z następującymi danymi:

  • imię i nazwisko osoby prywatnej lub nazwa firmy;
  • adres odbiorcy (opcjonalnie)
  • 26-cyfrowy numer konta bankowego;
  • kwota przelewu;
  • tytuł przelewu.
Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy