Pożyczka leasingowa – na czym polega i gdzie ją dostać?
Pożyczka leasingowa łączy w sobie cechy kredytu i leasingu, co sprawia, że budzi wiele wątpliwości. Gdzie się o nią ubiegać? Jak ją rozliczać? Co dokładnie można nią sfinansować? Wszystkie istotne kwestie poruszamy w poniższym artykule. Przeczytaj, by podjąć świadomą decyzję, która może być kluczowa dla Twojego biznesu.
Czym są pożyczki leasingowe?
Pożyczka leasingowa to dodatkowy zastrzyk gotówki na zakup środków trwałych. Zobowiązania tego typu są najczęściej zawierane na czas od 12 miesięcy do 6 lat.
Spłata następuje w miesięcznych ratach. Koszty takich pożyczek są bardzo podobne do opłat, na które należy się przygotować w przypadku większości kredytów inwestycyjnych, co oznacza, że mają dość korzystne oprocentowanie.
Dodatkowym atutem jest minimum formalności – pożyczki leasingowe są proste do uzyskania, ponieważ udzielają ich firmy leasingowe, a nie banki.
Skąd wzięły się te hybrydy kredytów bankowych i leasingu?
Historia tego produktu jest połączona z dotacjami unijnymi, których przyznanie wiązało się niegdyś ze skomplikowaną dokumentacją dotyczącą leasingu. Firmy będące beneficjentami unijnych programów wolały zatem zawierać umowy kredytowe, których rozliczenie było dużo łatwiejsze.
Firmy leasingowe zaczęły tracić klientów na rzecz banków. Właśnie wtedy wprowadzono nowy produkt – pożyczkę leasingową, która miała być prosta do udokumentowania we wniosku o dotację, a jednocześnie udzielana przez firmę leasingową. Okazała się jednak produktem, po który chętnie sięgały zarówno biznesy, które chciały pozyskać dofinansowania z UE, jak i te, które po prostu potrzebowały środków na rozwój swojej działalności.
Dla kogo jest pożyczka leasingowa?
Pożyczki leasingowe to oferty skierowane do podmiotów gospodarczych i przedsiębiorców.
Szczególnie upodobały je sobie osoby pracujące w przemyśle oraz branżach:
- Medycznej;
- Transportowej;
- Rolniczej;
- Budowlanej.
Pożyczka leasingowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdej firmy, dla której korzystne jest jednorazowe odliczenie VAT oraz duże koszty. Rozliczenie takiego zobowiązania jest bliźniaczo podobne do rozliczeń kredytów bankowych. Na fakturze zakupu widnieje Twoja firma i to ona może amortyzować zakupiony środek trwały. W koszty firmy można także zaliczyć odsetki od pożyczki.
Co można sfinansować?
Fundusze z pożyczki leasingowej można wydać wyłącznie na środki trwałe. To kredyt celowy i brak tu dowolności towarzyszącej standardowym kredytom bankowym.
Co można sfinansować pożyczką leasingową – przykłady:
- Samochód;
- Maszyny produkcyjne;
- Urządzenia medyczne;
- Sprzęt IT;
- Maszyny budowlane.
Niemożliwe jest wykorzystanie finansowania m.in. do przeprowadzenia remontu w siedzibie, jako kapitału obrotowego lub do zakupu materiałów.
Różnice między pożyczką leasingową a leasingiem
Największą różnicą między tymi dwoma pokrewnymi produktami finansowymi jest brak VAT-u doliczonego do rat pożyczki. Dzięki temu to właśnie pożyczka leasingowa jest korzystniejsze dla przedsiębiorców, którzy nie są tzw. VAT-owcami.
Druga bardzo istotna różnica dotyczy własności sfinansowanego środka trwałego. W przypadku pożyczki leasingowej to pożyczkobiorca jest właścicielem zakupionego sprzętu, w przypadku leasingu – firma leasingowa.
Zalety i wady pożyczki leasingowej
Raty zwolnione z podatku VAT to niewątpliwie duża zaleta pożyczki leasingowej.
Pozostałe plusy takiego rozwiązania, to:
- Okres spłaty pożyczki, który może wynosić tylko rok, podczas gdy leasing trwa zwykle nieco dłużej;
- Brak konieczności przenoszenia własności po zakończonej spłacie (z firmy leasingowej na pożyczkobiorcę), ponieważ przedsiębiorca od razu staje się właścicielem zakupionego środka;
- Rozliczanie pożyczki leasingowej wygląda niemal tak samo jak rozliczanie kredytu, dzięki czemu w niektórych przypadkach łatwiej pozyskać dotacje unijne;
- Pożyczka leasingowa jest prostsza do uzyskania niż kredyt i dostępna dla szerszego grona odbiorców, ponieważ firmy leasingowe mają zasadniczo mniej wygórowane wymagania niż banki.
Pomimo wielu zalet, pożyczka leasingowa ma także wady – jak każdy produkt finansowy.
Oto one:
- Obniżenie zdolności kredytowej – fakt zaciągnięcia pożyczki kredytowej jest odnotowywany w BIK;
- Kryterium wysokiego wkładu własnego – bardzo wiele firm leasingowych wymaga wyższych (od leasingowych) wkładów własnych przed udzieleniem tego typu finansowania;
- Trudności w pozyskaniu środków na maszyny innowacyjne, używane czy niestandardowe.
Gdzie i jak znaleźć pożyczki leasingowe?
Jak zdążyłeś już przeczytać, pożyczki leasingowe oferują firmy zajmujące się leasingiem, nie – banki. Należy więc porównać oferty właśnie takich podmiotów. Jest ich na rynku całkiem sporo, a więc nie powinieneś mieć żadnych trudności, żeby odnaleźć finansowanie dopasowane do swoich potrzeb. Niezależnie jaki biznes prowadzisz i na jaką skalę działasz.
Firmy leasingowe bardzo często przyjmują wnioski online, choć bez problemu znajdziesz również stacjonarne placówki. Pamiętaj, że to instytucje finansowe, a więc zanim będziesz w stanie podpisać umowę, pożyczkodawca na pewno zweryfikuje Twoją zdolność kredytową. Będzie to jednak łagodniejsza analiza, niż ta, z którą spotkałbyś się w banku.
Jakie są alternatywne formy finansowania?
Rynek finansowy jest obficie zagospodarowany – prowadząc firmę, masz możliwość skorzystać z wielu rodzajów kredytów, pożyczek, linii kredytowych czy innych produktów pozwalających na pokrycie koniecznych wydatków bez ruszania oszczędności.
Najpopularniejsze propozycje, to:
- Kredyty bankowe dla przedsiębiorstw;
- Pozabankowe pożyczki dla firm jednoosobowych czy spółek;
- Klasyczny leasing;
- Dotacje unijne, dofinansowania z budżetu państwa czy samorządowe.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy