Kasa zapomogowo pożyczkowa – najważniejsze informacje
Kasa zapomogowo-pożyczkowa to jedna z form samopomocy pracowniczej, oferująca wsparcie finansowe dla jej członków. W ramach tworzonych w zakładach i firmach kas, pracownicy mogą korzystać z bezzwrotnych zapomóg i nieoprocentowanych pożyczek.
Przeczytaj, jak funkcjonują KZP oraz jakie korzyści niosą dla pracowników. Z artykułu dowiesz się także, jak świadomie korzystać z dostępnych środków, jakie są warunki przynależności do kas oraz czy wkłady członkowskie podlegają egzekucji.
Czym jest kasa zapomogowo-pożyczkowa?
Kasa zapomogowo pożyczkowa (KZP) realizuje tzw. samopomoc pracowniczą. Co to oznacza?
Że kasy są tworzone przez:
- pracowników,
- emerytów,
- rencistów.
KZP można utworzyć w dowolnym zakładzie pracy. Mogą być także międzyzakładowe. W ich ramach członkowie wnoszą składki, z których wypłacane są bezzwrotne zapomogi oraz zupełnie nieoprocentowane pożyczki (do spłaty w miesięcznych ratach). Zakład pracy nie tylko nie może odmówić możliwości założenia kasy, ale ma prawny obowiązek wspierać ją, bez pobierania żadnego wynagrodzenia. I to we wszystkich kwestiach „technicznych” (np. lokalowych).
Jak to działa w zakładzie pracy?
By kasa zapomogowo pożyczkowa mogła zostać utworzona, gotowość do przystąpienia musi zadeklarować minimum 10 uprawnionych osób. Z zebraniem chętnych pracowników z reguły nie ma żadnego problemu, ponieważ dzięki KZP można uzyskać:
- darmową pożyczkę (na krótki lub długi okres),
- bezzwrotną zapomogę, jeśli są ku temu przesłanki (trudna sytuacja losowa).
Innymi słowy, dzięki kasom, można dysponować dodatkowym, nieoprocentowanym kapitałem i bardzo tanio podreperować swój osobisty budżet. A to wszystko dzięki wpłacaniu miesięcznych składek w odpowiedniej wysokości.
Zasady funkcjonowania KZP określa wymieniona wcześniej ustawa oraz jej wewnętrzny statut. Z tych aktów prawnych wynikają także przywileje członków kas.
Korzyści z bycia członkiem kasy zapomogowo pożyczkowej
Członkostwo w kasie zapomogowo pożyczkowej wiąże się z:
- Prawem do gromadzenia oszczędności;
- Możliwością brania udziału w obradach;
- Możliwością pełnienia funkcji członka zarządu kasy lub członka komisji rewizyjnej.
Prawo do pożyczek i zapomogi zyskasz natomiast po uregulowaniu opłaty wpisowej i dwóch, kolejnych miesięcznych składek.
Czy wkłady członkowskie może zająć komornik?
Wkłady członkowskie, które wpłaciłeś w ramach kasy zapomogowo pożyczkowej, stanowią Twoją własność. Odchodząc z kasy, zabierasz je ze sobą. W związku z tym, pieniądze na Twoim imiennym koncie w KZP podlegają egzekucji komorniczej.
Urzędnik może je zająć zgodnie z orzeczeniem:
Wkłady umieszczane na rachunku osobistym członka pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej […] podlegają egzekucji według stosowanych odpowiednio przepisów art. 889 i nast. k.p.c. o egzekucji z rachunków bankowych oraz art. 39 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. – Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108).
Pamiętaj jednak, że pracodawca przekazuje Twoje środki komornikowi (lub urzędowi) na podstawie przesłanego pisma, w którym określa on, co dokładnie zostało zajęte. Jeśli w dokumencie jest mowa wyłącznie o wynagrodzeniu czy zasiłku chorobowym, gotówka z KZP nie zostanie przekazana.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy