Dowód osobisty – co to jest i dla kogo?

Dowód osobisty – co to jest i dla kogo?

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości, którym załatwia się wszelkie formalności urzędowe oraz zawiera szereg wiążących umów. Jest niezbędny do zawarcia umowy z operatorem komórkowym, podpisania umowy o pożyczkę, czy wyrobienia innych dokumentów jak prawo jazdy, czy paszport.

To krótki zbiór informacji o konkretnej osobie i najważniejszych informacjach jak imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, przynależność do powiatu czy kraju. Pozwala identyfikować nas w wielu systemach i jest głównym dowodem na istnienie człowieka w określonej społeczności.

Czym jest dowód osobisty?

Dowód osobisty to dokument stwierdzający tożsamość osoby i poświadczający obywatelstwo polskie wydawany w formie fizycznej jako plastikowa karta wprowadzona na rynek przez Wytwórnie Papierów Wartościowy lub e-dokument działający w obiegu Internetowym.

Początkowo została wprowadzona po I wojnie światowej jako dokument, który pozwalał na wyjazdy zagraniczne i pełnił raczej role paszportu. Posiadał nieco więcej informacji niż dzisiaj i określał zawód właściciela czy wyznanie. Później wprowadzano szereg aktów prawnych, gdzie był obowiązkowym dokumentem do legitymowania, a za jego brak przewidziane były kary. W późniejszym czasie stał się jednak dokumentem stwierdzającym tożsamość i miał ułatwiać zawieranie umów czy załatwianie spraw urzędowych.

Jak wygląda nowy dowód osobisty i jakie dane zawiera?

Dowód osobisty i dane w nim zawarte stale ulegają zmianom dostosowywanym do realiów w jakich żyjemy. Sam wygląd nie ma większego znaczenia, a jedynie to jakie dane zawiera, a te powodują, że wielu osobom przechodzą ciarki po ciele.

Jeszcze niedawno dowód osobisty zawierał:

  • przynależność do kraju i obywatelstwo
  • zdjęcie właściciela
  • imiona i nazwisko
  • miejsce i data urodzenia
  • płeć
  • seria i numer
  • data ważności
  • organ wydający
  • kod kreskowy

wygląd nowego dowodu osobistego

Te dane dla wielu osób nie są wrażliwe, ale powinny być chronione przez posiadacza dowodu osobistego. Najbardziej intrygujący jest najnowszy pomysł, który zakłada wprowadzenie do dowodu osobistego danych biometrycznych jak odciski palców. Podobnie jak i w przypadku paszportów. Powstało bowiem wiele teorii spiskowych jakoby celem władzy była inwigilacja i kontrola nad tym, gdzie i jak przemieszcza się konkretna osoba. Również wiele mówi się o samych czipach, które w przyszłości zastąpią plastikowy dowód osobisty.

Jakie dane zawiera dowód osobisty w 2021 roku?

Obecnie dane jakie zawarte są w dowodzie osobistym reguluje prawo ustanowione po 4 marca 2019 roku. Więcej informacji znaleźć możecie w serwisie Rzeczpospolitej – Dowód osobisty. Znajdziecie tam również to jak wyglądały zmiany w dowodach osobistych na przełomie kilku ostatnich lat.

Dowody wyrabiane w 2021 zawierają takie informacje:

  • imiona oraz nazwisko,
  • nazwisko rodowe,
  • imiona obojga rodziców,
  • datę oraz miejsce urodzenia,
  • płeć,
  • zdjęcie posiadacza dowodu,
  • nadany numer PESEL,
  • przynależność do kraju i obywatelstwo.

Dodatkowe dane to informacje o samym dokumencie i są to:

  • seria i numer dowodu,
  • data wydania dokumentu,
  • data ważności (wygasania),
  • organ, który go wydał,
  • numer CAN (kod kreskowy, który pozwala identyfikować posiadacza).

jakie dane są w dowodzie osobistym

Warto dodać, że informacje są takie same dla e-dowodów.

Do jakich celów niezbędny jest dowód osobisty?

W Polsce nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego, a nie też nie przewidziano kar za jego brak. Niestety, gdy go nie posiadasz, nie załatwisz podstawowych spraw i formalności. Sam paszport nie jest tutaj wyjściem z sytuacji, gdyż w wielu przypadkach mogą być niezbędna dwa dokumenty tożsamości.

Do czego potrzebny jest dowód osobisty:

O ile może się wydawać, że nikt z nas nie musi posiadać dowodu osobistego, o tyle życie bez niego jest praktycznie niemożliwe. Bardziej pewne jest to, że znajdzie się w nim o wiele więcej informacji niż to, że zostanie wyparty z obiegu powszechnego.

Gdzie i jak składa się wniosek o dowód?

Dowód osobisty można złożyć tak jak dotychczas czyli w urzędzie lub przez Internet. W obu przypadkach wymagane jest złożenie odpowiednich wniosków i dokumentów. Bardzo szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rządowej: Uzyskaj dowód osobisty.

Inaczej przebiega proces wyrabiania dowodu w urzędzie, a inaczej online. Jeśli chcesz to zrobić osobiście, możesz udać się do lokalnego urzędu miasta bądź urzędu gminy. Tam otrzymasz dokumenty do wypełnienia, które teraz możesz podejrzeć tutaj – wniosek o wydanie dowodu i potrzebne dane.

Dodatkowo musisz posiadać:

  • odpowiednie zdjęcie, które się na nim znajdzie. Wykonasz je u lokalnego fotografa, który zna szczegóły jakie musi uwzględniać (profil, ułożenie, wielkość, czy kolor)
  • stary dowód osobisty (jeśli go zmieniasz, musisz oddać stary, który zostanie wyrejestrowany lub na podstawie, którego zostana zweryfikowane wszelkie informacje)
  • podpis osobisty, który znajdzie się na dowodzie,
  • dokument podróży, jeśli otrzymałeś polskie obywatelstwo.

Samo postępowanie jest proste i wygląda tak, że idziesz do urzędu, wypełniasz wniosek, składasz wniosek i czekasz na odbiór dowodu.

Wniosek o dowód osobisty online – e-dowód przez Internet

O dowód osobisty można ubiegać się również przez Internet. W tym przypadku oprócz podstawowych informacji zawartych wyżej, wymagane są dodatkowo:

  • login z hasłem do profilu zaufanego
  • telefon komórkowy lub podpis kwalifikowany
  • e-dowód (jeśli wymieniasz dokumenty lub zmieniasz dane w nich zawarte)

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty - w urzędzie i online

Jak złożyć wniosek o e-dowód osobisty?

  1. Przygotuj wymagane wnioski i informacje.
  2. Przygotuj login i hasło do profilu zaufanego.
  3. Zaloguj się i wybierz miejsce odbioru dowodu osobistego
  4. Możesz wypełnić wszelkie dane online
  5. Potwierdzić złożenie wniosku
  6. Gotowe!

Od ilu lat można ubiegać się o dowód? Minimalny wiek dla posiadacza

Dowód osobisty może wyrobić jedynie osoba pełnoletnia czyli posiadająca przynajmniej 18 lat. W tym przypadku musi to zrobić osobiście w urzędzie lub przez internet. Do złożenia wniosku musi przygotować wskazane powyżej dokumenty.

Nie ma ograniczeń wiekowych co do uzyskania dowodu, a jedynie to kto będzie składał wniosek i w czyim imieniu.

Warto pamiętać, że osoby niepełnoletnie nie musza posiadać dowodu osobistego. Jest on jednak przydatny do podróżowania.

Dowód osobisty dla dzieci

Dowód osobisty może zostać wyrobiony również dla dziecka, ale tylko na wniosek:

  • rodziców (wystarczy jeden z nich),
  • opiekuna prawnego dziecka,
  • kuratora.

Przydatny jest, gdy rodzice chcą zabrać dziecko w zagraniczną podróż. Samo dziecko nie musi posiadać dowodu osobistego i jego zastępstwem są wszelkiego typu legitymacje szkolne. W nich również znajdują się zdjęcia i szereg podstawowych informacji.

Samo złożenie wniosku o dowód osobisty dla dziecka jest bezpłatne. Sprawdź szczegółowe dane o tym jak ubiegać się o dokument tożsamości tutaj.

dowód osobisty dla dziecka - jak złożyć

Czym jest tymczasowy dowód osobisty?

Niegdyś na dowód wydawany dzieciom i osobom niepełnoletnim mówiło się dowód tymczasowy. Nie było różnic w samym dokumencie, jego wyglądzie czy procedurze w jakiej się go pozyskuje i odbiera. Jedyną różnicą był czas na jaki wydawany był dowód tymczasowy. Zwykle było to 5 lat, a nie 10 jak w przypadku osób niepełnoletnich. Dlaczego wydawano dowód tymczasowy osobom niepełnoletnim?

Dzieci w zależności od wieku bardzo szybko się zmieniają i rosną przez co dokument po 10 latach mógłby utrudnić identyfikacje osoby chociażby ze zdjęciem.

Obecnie nie korzysta się już z nazewnictwa dowód tymczasowy, a po prostu dowód dla dziecka.

 

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy