Zasiłek dla alkoholika — ile wynosi i jak działa?

Zasiłek dla alkoholika — ile wynosi i jak działa?

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Marta Wycisło

Temat zasiłków dla osób uzależnionych od alkoholu wzbudza wiele pytań i kontrowersji. Czy wsparcie finansowe może rzeczywiście stanowić istotny czynnik sprzyjający abstynencji?

Jakie wymagania należy spełnić, by w przypadku choroby alkoholowej zakwalifikować się do otrzymania pomocy społecznej? Czy w Polsce istnieje zasiłek dedykowany osobom z zespołem uzależnienia alkoholowego?

W niniejszym artykule przyjrzymy się tym zagadnieniom i podpowiemy, o jakie świadczenie może ubiegać się osoba z nałogiem.

Definicja uzależnienia od alkoholu

Szacuje się, że w Polsce problem z nadużywaniem alkoholu ma 2,5 mln obywateli, natomiast na alkoholizm cierpi ok. 900 tys. osób. Zespołem uzależnienia od alkoholu nazywamy dominację chęci spożycia tej substancji nad wszystkimi innymi pragnieniami i zachowaniami. Nawet jeśli przed pułapką nałogu, miały dla uzależnionego ogromną wartość.

Innymi słowy, alkoholizm to przemożne pragnienie picia i utrata kontroli zarówno nad swoją psychiką oraz somatyką, jak i ilością spożywanego alkoholu.

Międzynarodowe znaczenie słowa alkoholizm

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów, mówi o konieczności wystąpienia co najmniej trzech objawów (spośród wszystkich niżej wymienionych), by móc z pewnością określić, że alkoholik cierpi na zespół uzależnienia.

 • Przymus/silne pragnienie spożywania alkoholu;
 • Skupianie się na piciu alkoholu kosztem rezygnacji z obowiązków czy zainteresowań;
 • Postępujące zwiększanie się tolerancji alkoholu, które sprawia, że uzależniony sięga po więcej, by osiągnąć pożądany efekt;
 • Ignorowanie konsekwencji wprowadzania alkoholu do organizmu.

Alkoholik, a zasiłek dla bezrobotnych

Zanim alkohol doszczętnie zniszczy zdrowie nieleczącego się uzależnionego, ma oczywiście negatywny wpływ na całe jego życie i otoczenie. Często doprowadza m.in. do utraty pracy, ponieważ stawienie się w miejscu zatrudnienia w stanie nietrzeźwym, jest podstawą do dyscyplinarnego rozwiązania stosunku pracy.

By zapewnić sobie środki do życia, w takiej sytuacji osoba uzależniona często chce sięgnąć po zasiłek. Urząd Pracy może jednak nie wypłacić świadczenia przeznaczonego dla bezrobotnych przez wzgląd na tzw. dyscyplinarkę (czyli zwolnienie z art. 52 k.p.). Co wtedy?

Zasiłek dla alkoholika — jak to działa?

Pomoc społeczna, którą realizuje w Polsce MOPS oraz GOPS obejmuje zasiłki:

 • stałe,
 • okresowe,
 • celowe,
 • specjalne,
 • na ekonomiczne usamodzielnienie się.

W niniejszym artykule skupiamy się na stałym zasiłku (inaczej nazywanym zasiłkiem socjalnym), który może zapewnić choremu pewien regularny, miesięczny dochód i to już od daty, złożenia wniosku. Procedura przyznawania zasiłku trwa od około 30 dni do dwóch miesięcy (w bardziej skomplikowanych przypadkach).

Oczywiście, aby zasiłek stały został przyznany, należy w pierwszej kolejności udać się z odpowiednim dokumentem do MOPS-u lub GOPS-u, gdzie oceniona zostanie sytuacja wnioskującego i to, czy spełnia wszystkie wymagane warunki.

Warunki otrzymania zasiłku stałego

O przyznanie stałego zasiłku socjalnego mogą ubiegać się osoby niezdolne do pracy ze względu na wiek lub niepełnosprawność.

 • Minimum 60-letnie kobiety i minimum 65-letni mężczyźni, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie (nawet mieszkając z innymi członkami rodziny);
 • Osoby niepełnosprawne, bez środków do życia, niezależnie od tego, czy prowadzą gospodarstwo domowe samodzielnie, czy z rodziną.

Prawo do innych świadczeń bywa podstawą do nieprzyznania zasiłku stałego.

Mowa o prawie do:

 • renty socjalnej,
 • świadczenia pielęgnacyjnego,
 • specjalnego zasiłku opiekuńczego,
 • dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka,
 • utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
 • zasiłku dla opiekuna.

Ważne!

Aby otrzymać zasiłek stały, należy spełniać również kryteria dochodowe.

Od początku 2022 roku limity to:

 • 776 zł – dla osoby samotnie gospodarującej,
 • 600 zł – dla osoby w rodzinie.

Od tego, ile wynosi dochód aplikującego o zasiłek, będzie zależała wysokość przyznanego świadczenia.

Ile wynosi zasiłek dla alkoholika – na przykładzie zasiłku stałego

Zasiłek stały wynosi od 30 zł do 719 zł miesięcznie. Jeżeli osoba, która otrzymała prawo do zasiłku, wykazuje jakikolwiek dochód, otrzyma pomoc równą 719 zł minus miesięczny zarobek.

Przykład

Świadczeniobiorca, który prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, a jego miesięczny dochód wynosi 500 zł, otrzyma dodatkowo 219 zł (719 zł minus 500 zł).

Zasiłek dla alkoholika – czy powinien istnieć?

Wiele osób uważa, że skoro społeczne koszty choroby alkoholowej są wyliczane na około 31 miliardów złotych, uzależnieni od tej substancji nie powinni mieć prawa do dodatkowej pomocy z budżetu Państwa, ponieważ i tak kosztują obywateli zbyt wiele. Przeciwnicy tej opinii twierdzą jednak, że nie można wkładać wszystkich osób dotkniętych zespołem uzależnienia od alkoholu do przysłowiowego „jednego worka”, a każdy, kto chce podjąć leczenie i pozostać w abstynencji, powinien otrzymać wsparcie.

Niemniej, w Polsce z samego tylko tytułu stwierdzenia alkoholizmu, żadna państwowa instytucja nie przyznaje pomocy finansowej. W przypadku każdego zasiłku finansowanego przez rząd, pod uwagę brane są inne kryteria i należy spełniać pewne dodatkowe warunki.

2.4 (Ilość ocen: 5)

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

4 komentarze

 1. Jurek
  02.09.2023, 5:06 am Odpowiedz
  OTYM WŁASNIE MOWA..W ARTYKUJE WSADZACIE KAŻDEGO DO JEDNEGO WORA!! KIEDY W LUDZIE ZROZUMIECIE ŻE TO CHOROBA..I SA ALKOCHOLICY KTORZYARZA BY Z NIEJ WYJSC I SIE Z CHECIA ZAMIENILI BY MIEC AUTO DOM RODZINE.. WAM SIE KONARZY PIJAK Z FLACHA BRUDNY SMIERDZACY..A NIEMACIE POJEVIA.ILU JEST TAKICH PRAWNOKOW DENTYSTOW LEKARZY.. CO SO PIJA.. W UKRYCIU TRUNKI ZA 200ZL I NASZYCH PIENIEDZY!! CZEMU Z NASZYCH IDZ NA LECZENIE NA NFZ A PRYWATNIE TO CO ZAROBISZ W JEDEN DZIEN U LEKARZA WYDASZ W 10MIN A ON SO KUPI KONIAK TEGO NIE WIDZIVIE BO NIE CHCECIE. ALKO HOLOK SO TEJ CJOROBY NIE WYBRAL NIE WSTAL RANO A KIT TAM OD DZOS BEDE PIJAKIEM.. TROCHE EMPATI.. TYLKO OCENIAC NOE ZNAJAC Z JAKIEGO POWODU PIJE CZY MIESZKA NA ULICY!! Pozdrawiam
 2. Elzbieta
  14.08.2023, 9:22 am Odpowiedz
  To jest chore.Pija z wyboru niszczą rodziny nie łoża na nie i jeszcze dostają pieniądze?!!!!!.A ja borykam się z pracą za najniższe krajowe i dojeżdżałam 42 km.i to nastąpiła redukcja stanowisk-utracilam pracę.A im za co płacą?A może dają tylko po to kasę by dalej mogli pić!!!I nie pracować.
  • Beata
   21.08.2023, 5:57 am Odpowiedz
   Alkoholicy urządzają swoim rodzinom, dzieciom, partnerom piekło na ziemi. Nic z siebie nie dają tylko żądają. Mam takiego jednego w domu. Będzie skubał do ostatniego grosza. Nie obchodzi go, że nie mam za co kupić jedzenia. Oby on miał co pić. NAZYWANIE TEGO CHOROBĄ JEST DLA MNIE KRZYWDZĄCE (I NIE TYLKO DLA MNIE)!!!!!!!! Dawajcie takim zasiłki na równi z osobami chorymi a nie "chorymi". Jeśli uważają się za chorych to niech idą do lekarza i na terapię. Później latają po poradniach i leczą skutki picia. Alkoholik nie jest ofiarą tylko osoby, które są na niego skazane i przeżywają dramat każdego dnia przez jego żądzę picia. NIGDY NIE ZGODZĘ SIĘ, ŻE TO JEST CHOROBA!!!!
   • Paweł
    09.09.2023, 3:09 pm Odpowiedz
    Uzależnienie to choroba i to smiertelna. Ja byłem na 5 detoksach I jedenej terpai 2 miesiace. Dalej pije Pracuje za granicą. Wcześniej zarabiałem 15 tysiecy w Polsce. Byłem informatykiem. Mój koszmar trwa 4 lata kiedy się załamałem, straciłem wszystko i wpadłem w depresje. Alkoholizm to naprawde choroba powiązana z depresje. Oczywiście są tacy którzy piją , bo lubią, albo muszą, ale zdecydowana wiekszość ma jakieś podstawy z których sie to urodziło i próbuje z tym walczyć . Także Pani Beato prosze nie komentować czegoś czego Pani nie doświadczyła na własnej skórze, a zaiłek dla alkoholika to też dla mnie kretynizm, ale może są jednostki którym pomoże to odbić się od DNA.