Wypowiedzenie umowy o pracę – jak je napisać | pobierz wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę – jak je napisać | pobierz wzór

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Dostałeś ciekawą ofertę pracy? A może dopiero planujesz zmianę miejsca zatrudnienia? W każdym przypadku czekają Cię formalności związane z zakończeniem współpracy z dotychczasowym pracodawcą.

Poniżej wyjaśniamy, jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy o pracę i jak je złożyć zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – jakie są możliwości?

W niniejszym artykule opisujemy kwestie rozwiązania umowy o pracę, czyli umowy zawieranej na podstawie przepisów opisanych w Kodeksie Pracy.

Zgodnie z art. 30 tego aktu prawnego istnieje aż 5 możliwości zakończenia takiej umowy, jednak z punktu widzenia pracownika najważniejsze są te trzy:

  • zachowując okres wypowiedzenia,
  • za tak zwanym porozumieniem stron,
  • w trybie natychmiastowym (czyli bez żadnego okresu wypowiedzenia).

Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron?

Ta opcja jest korzystna w sytuacji, gdy znaleźliśmy już inną pracę i chcemy ją podjąć jak najszybciej (bo na przykład nowy pracodawca nie chce na nas długo czekać).

W takim przypadku najlepiej porozmawiać z dotychczasowym szefem i zaproponować mu zakończenie stosunku pracy właśnie za porozumieniem. Pomijasz wtedy kodeksowy okres wypowiedzenia.

Jeśli pracodawca przystanie na Twoje warunki, wystarczy sporządzić odpowiednie pismo, na którego treść wyrażą zgodę obie strony, poświadczając to podpisami.

W piśmie takim użyj przede wszystkim sformułowania, że jest to wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Wskaż także konkretną datę rozwiązania stosunku pracy (”strony zgodnie postanawiają rozwiązać łączącą je umowę o pracę z dniem takim a takim”).

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

W tym przypadku mamy do czynienia z jednostronnym oświadczeniem woli składanym przez pracownika (wypowiedzenie może złożyć również pracodawca, o czym napiszemy niżej).

Oznacza to, że nie musisz oczekiwać na wyrażenie zgody przez pracodawcę na rozwiązanie stosunku pracy. Po  prostu musi on to przyjąć do wiadomości. Będąc pracownikiem, nie masz obowiązku wskazywania przyczyn takiego wypowiedzenia.

Jeśli interesuje Cię rozwiązanie umowy w taki sposób, musisz mieć świadomość o obowiązujących okresach wypowiedzenia. Są one określone w Kodeksie Pracy i które nie podlegają skróceniu.

Dotyczą one zarówno umów na czas określony, jak i nieokreślony, a nawet umów zawartych na okres próbny i wynoszą odpowiednio:

Okres wypowiedzenia przy umowie na czas określony lub nieokreślony:

  • 2 tygodnie – przy zatrudnieniu trwającym maksymalnie 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc – gdy zatrudnienie trwa minimum 6 miesięcy i maksymalnie 3 lata,
  • 3 miesiące – przy pracy trwającej minimum 3 lata.

Okres wypowiedzenia – umowa na okres próbny:

  • 3 dni – jeśli umowa była zawarta na maksymalnie 2 tygodnie,
  • 1 tydzień – przy umowie podpisanej na okres 2 tygodni,
  • 2 tygodnie – przy okresie próbnym trwającym 3 miesiące.

A jak napisać takie wypowiedzenie umowy o pracę?  To bardzo proste –  przykładowy wzór możesz pobrać poniżej.

Pobierz DOC   Pobierz PDF  

 

Składając wypowiedzenie umowy o pracę według powyższych zasad wiedz, jak w ogóle liczony jest okres wypowiedzenia. Zasady są tutaj dość proste:

  • jeśli okres wypowiedzenia określony jest w miesiącach – jego bieg rozpoczyna się w 1. dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy wypowiedzenie,
  • gdy określony jest w tygodniach – jego bieg rozpoczyna się w najbliższą niedzielę po dniu złożenia pisma i kończy zawsze w sobotę,
  • w przypadku dni dni – jego bieg rozpoczyna się w następnym dniu po złożeniu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia

wypowiedzenie umowy o pracęZ tej formy rozstania się z pracodawcą pracownik może skorzystać tylko i wyłącznie w przypadkach określonych w Kodeksie pracy, czyli:

  • gdy szef w sposób rażący naruszy prawa pracownika lub nie dopełni swoich obowiązków wobec niego,
  • gdy pracodawca nie przeniesie pracownika na inne stanowisko w określonym terminie po otrzymaniu od niego zaświadczenia lekarskiego wskazującego, że obecne stanowisko ma szkodliwy wpływ na zdrowie.

Treść takiego wypowiedzenia musi więc bezwzględnie zawierać powód chęci rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym.

Powyższe zasady wypowiedzenia umowy o pracę są bardzo podobne w przypadku, gdy to pracodawca chce zakończyć z nami współpracę. Obowiązuje go jednak kilka dodatkowych obostrzeń.

Przykładowo, wypowiadając pracownikowi umowę zawartą na czas nieokreślony, musi podać powód swojej decyzji. Pracownik nie musi tego robić, jeśli zachowany ma być okres wypowiedzenia.

Wobec niektórych pracowników natomiast w ogóle nie może zastosować wypowiedzenia umowy za wypowiedzeniem – na przykład wobec kobiet w ciąży.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

1 Opinia

  1. WojKot
    19.09.2021, 8:12 pm Odpowiedz
    A podobno istnieje obowiązek poinformowania pracownika o prawie odwołania do sądu pracy. Chyba bez tego pouczenia wypowiedzenie może zostać podważone co do skuteczności?