Wypłata BLIKiem z bankomatu — jak to zrobić?

Wypłata BLIKiem z bankomatu — jak to zrobić?

Zaktualizowano 13-11-2023 Autor: Marta Wycisło

Bankomaty pozwalają nam w obecnych czasach na wypłatę pieniędzy na wiele sposobów. Tradycyjnie – poprzez umieszczenie karty płatniczej w urządzeniu, zbliżeniowo – również za pomocą karty, lub z całkowitym jej pominięciem – przy pomocy kodu BLIK.

To właśnie ta ostatnia opcja jest tematem niniejszego artykułu. W jaki sposób dokonać wypłaty BLIKiem z bankomatu i czy usługa tego typu jest płatna? O wszystkich istotnych szczegółach przeczytasz poniżej.

BLIK i wypłata z bankomatu — czy to możliwe?

BLIK to system płatności mobilnych, który pozwala na:

 • regulowanie należności w sklepach stacjonarnych oraz online (pieniędzmi z własnego rachunku bankowego) przy pomocy smartfona;
 • generowanie czeków z kodem cyfrowym;
 • wypłacanie i wpłacanie środków w bankomatach — również wyłącznie z użyciem specjalnego kodu wygenerowanego w aplikacji na telefonie.

To oznacza, że jeśli potrzebujesz wypłacić gotówkę z bankomatu, wystarczy, że dysponujesz dwiema rzeczami:

 1. Kontem bankowym z odpowiednim saldem;
 2. Dostępem do bankowości mobilnej, która jest powiązana z BLIK.

Kartę debetową, kartę kredytową, czy kody PIN możesz zostawić w domu lub nie mieć ich w ogóle.

Ważne

Powiązanie usługi BLIK z aplikacją bankową jest możliwe, jeśli swoje konto prowadzisz w jednej z 17 instytucji:

 1. ING Bank Śląski,
 2. Bank Millennium,
 3. PKO Bank Polski,
 4. BNP Paribas Bank Polska,
 5. VeloBank,
 6. mBank,
 7. Alior Bank,
 8. Bank Pekao S.A.,
 9. Santander Bank Polska,
 10. Bank Pocztowy,
 11. Credit Agricole,
 12. Nest Bank,
 13. BOŚ Bank,
 14. Citi Handlowy,
 15. Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB),
 16. Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 17. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Co to jest wypłata BLIK?

Wypłata z bankomatu BLIK to jedna z opcji polskiego systemu płatności elektronicznych. Pozwala na wybranie środków z urządzenia z całkowitym pominięciem karty płatniczej.

Jak zatem weryfikowana jest osoba stojąca przed maszyną? Musi wygenerować i wprowadzić specjalny kod BLIK. Jest w stanie zrobić to wyłącznie przy pomocy swojej bankowości internetowej.

A czy to bezpieczne? Oczywiście! Pod kątem operacyjnym i systemowym transakcjom z użyciem kodu BLIK nie można nic zarzucić, jeśli chodzi o ryzyko kradzieży.

Oszuści finansowi potrafią jednak wyłudzać kod BLIK na różne sposoby:

 • Podając się za sprzedawców towarów czy usług;
 • Udając pracowników banku, którzy chcą w ten sposób dokonać weryfikacji;
 • Wysyłając linki do stron www z fałszywymi bramkami płatniczymi, w które niczego nieświadomi konsumenci wpisują kody, by zakupić jakiś produkt.

Korzystając z BLIKa należy więc mieć się na baczności, nigdy nie podawać kodów osobom trzecim i zawsze sprawdzać wiarygodność odwiedzanych platform internetowych.

Jak wypłacić pieniądze BLIKiem z bankomatu?

Przy pomocy BLIKa pieniądze wypłaca się równie błyskawicznie (a często, nawet szybciej), co z użyciem karty płatniczej. Procedura wymaga przejścia 5 prostych kroków.

Oto instrukcja:

 1. Na ekranie bankomatu klikasz logo BLIK.
 2. Wybierasz WYPŁATĘ gotówki. Na monitorze pojawia się pole do wpisania kodu BLIK.
 3. W aplikacji mobilnej swojego banku generujesz kod BLIK i wprowadzasz go w odpowiednie miejsce za pomocą klawiatury bankomatu.
 4. Wybierasz odpowiednią kwotę i zatwierdzasz transakcję.
 5. Wyciągasz z bankomatu gotówkę, a jeśli potrzebujesz potwierdzenia operacji – pobierasz je.

Ile wypłacisz BLIKiem z bankomatu?

BLIK jako system płatności nie narzuca swoim użytkownikom żadnych limitów. Robią to jednak banki, stosując różne rodzaje ograniczeń:

 1. Odgórny – maksymalny limit powiązany z daną instytucją. Np. 10 000 zł jednorazowo i 30 000 zł miesięcznie;
 2. Indywidualny, który można zmienić w panelu klienta – np. 1 000 zł z tzw. automatu, który można zwiększyć w ustawieniach konta.

Dla przykładu – ING Bank Śląski pozwala wypłacić kodem BLIK jednorazowo 10 000 zł, a dobowe ograniczenie to 20 000 zł. Oczywiście jeśli klient banku ustawi w bankowości mobilnej maksymalne limity.

Warto pamiętać także o dostępnych kwotach maksymalnych, wynikających z parametrów samych urządzeń. Bankomaty to sprzęty różnych producentów, które mają różne możliwości czy rozmiary. Nie każda maszyna mieści w „okienku do wpłat i wypłat” tę samą ilość banknotów. Istnieją bankomaty, które z technicznego punktu widzenia pozwolą na wypłatę maksymalnie 6 000 zł (maks. 30 banknotów o nominale 200 zł).

Jakie są koszty wypłaty BLIKiem w bankomacie?

Opłaty, jakie towarzyszą wypłacie pieniędzy z kodem BLIK, również są uzależnione od konkretnego banku, z którego usług korzystasz. Wpływ na koszty będzie miał także bankomat, który wybierzesz, bo choć „wybieranie pieniędzy BLIKiem” to w 99% darmowa opcja, przy wypłatach z bankomatów „obcych”, instytucje czasami naliczają pewne opłaty. Najczęściej jest to drobny procent od kwoty transakcji.

Przykłady banków z całkowicie darmową obsługą wypłat BLIK:

 • Alior Bank;
 • Bank Pekao S.A.;
 • PKO Bank Polski;
 • Bank Millenium.

Wspomniany już wcześniej bank ING pozwala natomiast na darmowe wypłaty BLIKiem, kiedy korzystasz z bankomatów „własnych” i należących do sieci Planet Cash.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy