Udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania – wybieraj mądrze

Udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania – wybieraj mądrze

Zaktualizowano 11-10-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Ogłoszenia o treści „udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania” bez trudu znajdziesz w Internecie, a nawet w lokalnych gazetach. Są one umieszczane przez osoby, które oferują pożyczenie swoich własnych pieniędzy w celach zarobkowych. Sprawdź czy pożyczki od takich inwestorów są bezpieczne i na jakich zasadach można z nich skorzystać.

Kto może udzielić pożyczki prywatnej?

Pod pojęciem oferty pożyczki prywatnej należy rozumieć pożyczkę, która jest udzielana przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług finansowych.

Pożyczki prywatnej może Ci zatem udzielić:

 • członek rodziny,
 • sąsiad,
 • znajomy,
 • obca osoba np. inwestor prywatny.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań mogą być pożyczki prywatne w firmie pozabankowej. Tego typu usługi są mniej sformalizowane i mogą być udzielane na bardziej elastycznych zasadach, ponieważ w ich przypadku obowiązują jedynie ogólne przepisy Kodeksu cywilnego.

Pożyczkę prywatną można otrzymać zwykle bez formalności i bez badania zdolności kredytowej. Dlatego też takimi ofertami zainteresowane są głównie osoby zadłużone oraz niespełniające wymagań do zaciągnięcia kredytu w instytucjach finansowych.

Masz długi i szukasz pożyczki? Sprawdź rankingi z ofertami legalnych firm:

Jak działają pożyczki od prywatnych inwestorów?

Po co prywatna osoba pożycza pieniądze?
Wśród zadłużonych największym powodzeniem cieszą się pożyczki od prywatnych inwestorów. Tacy inwestorzy to po prostu osoby, które pożyczają własne pieniądze, aby w ten sposób pomnożyć swój kapitał, zarabiając na odsetkach.

Gdzie prywatni inwestorzy szukają klientów?
Aby znaleźć potencjalnych pożyczkobiorców, prywatny inwestor umieszcza ogłoszenia np. na popularnych portalach internetowych, w których oferują udzielenie pożyczki. Wystarczy więc się z nimi skontaktować i omówić warunki zaciągnięcia zobowiązania, a następnie dopełnić formalności, czyli przede wszystkim zawrzeć umowę.

Minimum formalności
Większość takich inwestorów zapewnia, że udzieli pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania baz, a nawet bez weryfikacji dochodów. Zwykle więc nie trzeba dostarczać żadnych zaświadczeń o zarobkach, ani nawet wypełniać formularza wniosku. Takie proste formalności przekładają się na krótki czas oczekiwania na decyzję oraz szybkie uzyskanie wsparcia finansowego.

Warto wiedzieć

Sformułowanie „bez sprawdzania baz” w przypadku inwestorów prywatnych jest tylko chwytem marketingowym. Bazy dłużników współpracują tylko i wyłącznie z firmami, więc osoba prywatna nie może sprawdzać baz dłużników nawet jakby chciała.

Czy pożyczki prywatne udzielane są na wysoki procent?

Mało który inwestor umieszcza w swoim ogłoszeniu informację, że udzieli pożyczki prywatnej na wysoki procent, ponieważ odstraszyłoby to potencjalnych chętnych. Prawda jest jednak taka, że pożyczki od obcych osób są bardzo drogie – zdecydowanie droższe od kredytów bankowych, a nawet chwilówek. Ich oprocentowanie sięga nierzadko nawet kilkudziesięciu procent w skali roku.

Dlaczego jest drogo?
Wysoki koszt pożyczek prywatnych wynika z prostej przyczyny. Korzystają z nich bowiem głównie osoby zadłużone, często mające zajęcia komornicze lub inne problemy finansowe. Ich udzielanie jest dla inwestorów zatem bardzo ryzykowne i ryzyko to ma im zrekompensować właśnie duże oprocentowanie.

Dlaczego limit kosztów nie istnieje?
Warto podkreślić, że maksymalne oprocentowanie pożyczek prywatnych wyznacza wyłącznie jeden przepis, a konkretnie art. 359 Kodeksu cywilnego, który mówi, że maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej (umowa pożyczki jest taką czynnością) nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych.

Jeśli chodzi o pożyczki bankowe i chwilówki udzielane przez firmy pożyczkowe, dodatkowe limity kosztów (odsetkowych i pozaodsetkowych) narzuca ustawa o kredycie konsumenckim. Przy pożyczkach prywatnych nie ma ona jednak zastosowania.

Niestety nie istnieje kontrola państwa nad udzielaniem pożyczek prywatnych, dlatego w praktyce ich oprocentowanie często przekracza pułap określony w Kodeksie cywilnym (aktualnie wynosi on 20%). Nawet jeśli mieści się ona w takim limicie, pożyczkodawcy prywatni mogą stosować dodatkowe opłaty, które podwyższają całkowity koszt pożyczki.

Ważne!

Do kosztów pożyczki prywatnej zaciąganej od obcej osoby należy doliczyć także podatek PCC. Obciążony jest nim pożyczkobiorca w sytuacji, gdy kwota pożyczki wynosi więcej niż 1000 zł. Podatek wynosi 0,5% od kwoty zobowiązania i trzeba go zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Kto może skorzystać z pożyczki prywatnej?

W świetle obowiązujących przepisów z pożyczki prywatnej może skorzystać każda osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc przede wszystkim ma ukończone 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniona (częściowo lub całkowicie).

Poza tym każdy inwestor może określić w sposób indywidualny warunki ubiegania się u niego o finansowanie. W praktyce większość pożyczkodawców prywatnych nie stawia wygórowanych wymagań. Jedynym wymogiem jest zwykle posiadanie polskiego obywatelstwa oraz dowodu osobistego.

Co ciekawe, oferty pożyczek prywatnych kierowane są głównie do osób:

 • zadłużonych (również u komornika),
 • bez zdolności kredytowej,
 • mających negatywne wpisy w BIK, BIG, KRD i innych bazach,
 • uzyskujących dochody ze źródeł nieakceptowanych przez banki – oferowane są m.in. pożyczki na 500+, na rentę z MOPS, zasiłki, świadczenia rodzinne, czy zarobki z pracy na czarno.

Z pożyczki prywatnej możesz skorzystać nawet bez dostarczania zaświadczenia o dochodach. Musisz się jednak liczyć z tym, że jeśli nie masz żadnego źródła utrzymania, pożyczkodawca może odmówić Ci udzielenia wsparcia, albo zażąda zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Niektórzy inwestorzy prywatni deklarują bowiem, że osobom bardzo zadłużonym lub nieposiadającym stałego źródła dochodów udzielą jedynie pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Oferty pożyczki prywatnej – na jaką kwotę i na jak długo?

Oferty pożyczki prywatnej są bardzo zróżnicowane. Każdy inwestor oferuje je w innej wysokości i z różnym okresem spłaty. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od potrzeb możesz więc ubiegać się o pożyczkę prywatną:

 • w kwocie od 500 do 500 000 zł,
 • z terminem spłaty od 1 do 84 miesięcy.

Ważne!
Z reguły pożyczki prywatne w większej wysokości np. powyżej 100 000 zł udzielane są wyłącznie pod zastaw – nieruchomości lub ruchomości (np. auta). Przy niższych kwotach inwestorzy zwykle udzielają pożyczki prywatnej pod weksel.

Ogłoszenia „udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania” – jak to działa?

Na pewno zastanawiasz się, jak ubiegać się o pożyczkę prywatną i jak działa taka usługa. W pierwszej kolejności musisz znaleźć ofertę takiej pożyczki, co nie jest trudne. Ogłoszenia z hasłem „udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania” znajdziesz bowiem w takich miejscach jak:

 • portale ogłoszeniowe typu OLX, Lento, czy Gratka,
 • Facebook,
 • dedykowane strony internetowe pożyczkodawców,
 • lokalna prasa w sekcji ogłoszeń,
 • osiedlowe tablice i słupy ogłoszeniowe.

Jeśli już wybierzesz ofertę, kolejnym krokiem jest kontakt z pożyczkodawcą. Najczęściej należy do niego zadzwonić na podany w ogłoszeniu numer telefonu lub napisać wiadomość e-mail.

Jeśli chodzi o uczciwe pożyczki od osób prywatnych, to w takich ofertach od razu znajdziesz wszystkich informacji na temat warunków zaciągnięcia pożyczki, czyli:

 • koszt
 • forma zabezpieczenia
 • zasady spłaty,
 • sposób zawarcia umowy.

Warto tu pamiętać, że zgodnie z przepisami umowa na pożyczkę w kwocie powyżej 1000 zł musi mieć obligatoryjnie formę pisemną. Do jej podpisania dochodzi zwykle podczas spotkania pożyczkobiorcy z inwestorem, który od razu też wypłaca środki z tytułu pożyczki lub przelewa je na wskazane konto. Potem zobowiązanie należy spłacać albo w miesięcznych ratach, albo zwrócić jednorazowo w wyznaczonym terminie.

Wielu inwestorów oferuje pożyczki z dojazdem do klienta, jednak znaleźć można także ogłoszenia, w których pożyczkodawca deklaruje, że udzieli pożyczki prywatnej całkowicie online. W obu przypadkach należy zachować ostrożność, co szerzej wyjaśnimy niżej.

Udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania - uwaga
Na tego typu ogłoszenie lepiej uważać

Pomogę finansowo i dam pożyczkę – uczciwe oferty?

Niestety ogłoszenia typu „udzielę pożyczki prywatnej”, czy też „pomogę finansowo i dam pożyczkę zadłużonym” rzadko są uczciwymi ofertami. Większość z nich to zwykłe próby wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.

Oszuści działają w różny sposób, ale w szczególności należy uważać na oferty, gdy rzekomy pożyczkodawca po wstępnym kontakcie:

 • żąda uiszczenia jakiejś opłaty z góry (może być ona nazwana zaliczką, przedpłatą, czy też opłatą organizacyjną) – pożyczki bez przedpłat weryfikacyjnych znajdziesz wyłącznie w legalnych firmach pożyczkowych,
 • wymaga założenia konta w konkretnym banku – za polecenie klienta bank wypłaci „pożyczkodawcy” prowizję, natomiast sam klient z dużym prawdopodobieństwem otrzyma odmowę udzielenia wsparcia finansowego,
 • wymaga przekazania drogą elektroniczną wszystkich danych osobowych (także z dowodu osobistego) – nie należy tego robić przed osobistym spotkaniem z pożyczkodawcą, ponieważ może się on okazać oszustem, który potem na takie dane wyłudzi pożyczkę lub wykorzysta je do innego przestępstwa.

Pożyczka w Twoim domu też jest ryzykowna
Należy też uważać na sposób udzielania finansowania. Przykładowo, pożyczki prywatne udzielane w domu klienta wydają się wygodnym rozwiązaniem, jednak wiążą się ze sporym ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy w domu odwiedzi nas uczciwy pożyczkodawca, czy może zwykły złodziej. Lepiej więc na spotkanie z inwestorem prywatnym umówić się w miejscu publicznym np. w kawiarni.

Oszustwem mogą okazać się także pożyczki prywatne udzielane online, przy których umowa zawierana jest zdalnie. W takiej sytuacji bowiem trudno zweryfikować, czy podane w umowie dane pożyczkodawcy są prawdziwe. Podczas osobistego spotkania natomiast można w tym celu poprosić go o okazanie dowodu osobistego.

UWAGA!

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli inwestor udziela pożyczki prywatnej pod zastaw nieruchomości. W takiej sytuacji umowa jest zwykle zawierana u notariusza i wiąże się z wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Warto dokładnie przeczytać warunki umowy takiej pożyczki, ponieważ często wartość hipoteki zastawianej nieruchomości kilkukrotnie przewyższa wartość pożyczki, co wiąże się z ryzykiem dużej straty finansowej dla pożyczkobiorcy.

Oferty „pomogę osobie zadłużonej spłacić długi” na czym to polega?

Wśród ofert dotyczących udzielenia wsparcia finansowego można znaleźć także ogłoszenia o treści „pomogę osobie zadłużonej” lub „pomogę spłacić długi”. Taka pomoc może mieć różny zakres, ale zazwyczaj polega na:

 • pomocy w opracowaniu planu spłaty długów,
 • wsparciu w rozmowach z wierzycielami,
 • znalezieniu źródła finansowania na spłatę zobowiązań np. pożyczki na konsolidację chwilówek.

Tego rodzaju wsparcie dla zadłużonych oferują zarówno osoby prywatne, jak i firmy specjalizujące się w oddłużaniu. W obu przypadkach usługa jest płatna. Jeśli chcesz z niej skorzystać, zwróć uwagę na oferty profesjonalnych firm proponujących kompleksowy program oddłużeniowy np. Ulga od długu.

Pracują w nich bowiem specjaliści od spraw finansowych i prawnicy, którzy potrafią negocjować z wierzycielami i np. uchronić przed zajęciem majątku przez komornika lub nawet umorzyć niektóre długi.

Co zamiast pożyczki prywatnej?

Skorzystanie z pożyczki prywatnej może okazać się niebezpiecznym i bardzo kosztownym rozwiązaniem, dlatego należy je traktować jako ostateczność. Jeśli już musisz po nie sięgnąć, postaraj się zaciągnąć zobowiązanie u znajomych lub rodziny, albo u sprawdzonego inwestora z polecenia.

Skorzystaj z bezpiecznych ofert
Pamiętaj także, że mając długi czy brak zdolności kredytowej, możesz także ubiegać się o finansowanie w „normalnych” instytucjach finansowych. Wiele legalnych firm z sektora pozabankowego oferuje pożyczki dla osób z długami. Z takich ofert z powodzeniem mogą skorzystać osoby posiadające opóźnienie w spłacie zobowiązań.

Pożyczki pozabankowe są znacznie korzystniejsze od pożyczek prywatnych, a o ich przewadze decyduje m.in.:

 • bezpieczeństwo – instytucje pożyczkowe są nadzorowane przez państwo i można łatwo sprawdzić ich wiarygodność,
 • uczciwość i transparentność – warunki umowy pożyczki od firmy pozabankowej są z góry znane i muszą spełniać przepisy chroniące prawa konsumenta,
 • niższe koszty – koszt pożyczki pozabankowej nigdy nie przekracza określonych limitów,
 • brak zabezpieczeń – w firmie pożyczkowej nie musisz zastawiać mieszkania ani nawet podpisywać weksla.

Zanim więc skusi Cię internetowa oferta z ogłoszenia od inwestora niewiadomego pochodzenia, spróbuj złożyć wniosek o pożyczkę w firmie pozabankowej. Listę najlepszych pożyczkodawców udzielających wsparcia osobom zadłużonym znajdziesz na naszym portalu.

4.8 (Ilość ocen: 20)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

8 komentarzy

 1. Aneta
  02.09.2023, 8:33 pm Odpowiedz
  Pilnie potrzebuje pożyczki prywatnej ale bez przedpłaty uczciwej a nie od oszustów wyciągających dane jak i pieniądze na tzw opłaty jeżeli ktoś jest w stanie pomóc proszę o kontakt.
 2. Lukaszymanskii@gmail.com
  27.07.2023, 2:28 pm Odpowiedz
  20000zl na 60 miesięcy?
 3. irena
  27.06.2023, 6:17 pm Odpowiedz
  potrzebuje 30000 na 5 lat moze ktos pozyczy jakisc uczciwy czlowiek
 4. Wiesława
  16.03.2023, 2:52 pm Odpowiedz
  Dobrze że tu jestem może uda mi się dostać pilnie poszukuje pożyczki gotówkowej w kwocie 30 tysięcy złotych na dogodne raty. Bardzo proszę o kontakt
  • Bozena
   01.05.2023, 9:52 am Odpowiedz
   Dzień dobry. Czy ktoś znalazł coś uczciwego? Szukam od dłuższego czasu i nic. Proszę o informację jeśli komuś się udalo
 5. sylwia
  30.12.2022, 10:28 pm Odpowiedz
  Dobrze że tu trafiłam bo próbuję przez OLX pożyczyć pieniądze na zobowiązania. Nigdzie nie mogę pożyczyć a mam pilne dwie spłaty o parę dni opóźnione. Nie mniej lepiej nie wpadać z deszczu pod rynnę tylko co tu dalej robić?. Ludzie tacy jak ja w pętli zadłużeń łapią się wszystkiego. Dobrze że czasami przychodzi głos rozsądku i człowiek zadaje pytania czy takie pożyczanie jest uczciwe. Takim cudem tu trafiłam.
 6. Łukasz
  26.12.2022, 9:53 am Odpowiedz
  Nie ma czegoś takiego jak pożyczka prywatna. Proszę o podanie chociażby jednego inwestora, który da pozyczke prywatną bez przedpłat z jego własnych pieniędzy
 7. Anonim
  18.10.2022, 7:45 am Odpowiedz
  Poradnik jest doskonały bo mało kto pod wpływem emocji i presji zdobycia środków zwraca uwagę na szczegóły dot prywatnych ofert zwykłe kontakt z prywatnym inwestorem kończy się w chwili podania danych osobowych Jadwiga