Gdzie jest numer paragonu? Gdzie go szukać?

Gdzie jest numer paragonu? Gdzie go szukać?

Zaktualizowano 30-08-2023 Autor: Magdalena Godzieba

Jednym z obowiązków każdego sprzedawcy jest wystawienie nabywcy potwierdzenia zakupu i nie ma znaczenia, czy nabywca jest firmą, czy osobą fizyczną.

Być może nie wiesz tego, że paragon, jaki otrzymujesz w sklepie to forma bardzo uproszczonej faktury.

Elementem, który w sposób jednoznaczny identyfikuje paragon, jest jego numer. Poniżej wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Czym jest numer paragonu i jakie ma znaczenie?

Co to jest?
Numer paragonu to unikalny i indywidualny ciąg cyfr, przypisany do paragonu i będący jego znakiem identyfikacyjnym. Paragon jest dokumentem potwierdzającym dokonanie zakup. Jego numer ma za zadanie ułatwić monitorowanie transakcji handlowych.

Jakie ma znaczenie?
Znaczenie numeru paragonu można rozpatrywać w kilku aspektach. Służy do ewidencjonowania sprzedaży i raportowania jej oraz pomaga księgowym i organom podatkowym monitorować należne podatki.

Numer paragonu może być także wykorzystywany przez nabywcę w przypadku składania reklamacji. Podanie takiego numeru zdecydowanie ułatwi odnalezienie transakcji w systemie sprzedaży.

Gdzie znajduje się numer paragonu?

Miejsce numeru paragonu nie jest wcale jednoznacznie określone. W zależności od sklepu, może ono się różnić. Wpływ na to ma także dostawca drukarki, z jakiej sklep korzysta. Co najważniejsze, numer ten wcale nie jest na paragonie jednoznacznie i słownie podpisany jako „numer paragonu”.

Skąd zatem wiedzieć, że ciąg cyfr, jaki widzimy na wydruku, to właśnie to? Numer  paragonu znajduje się zawsze tuż obok danych firmy takich jak:

  • NIP-u
  • daty sprzedaży
  • wartości podatku VAT
  • wartości brutto transakcji
  • formy płatności.

Pod lupę wzięliśmy kilka dużych, często wybieranych sklepów.

Gdzie jest numer paragonu Media Expert?
Numer paragonu Media Expert znajdziemy w dolnej części wydrukowanego paragonu fiskalnego. Jest to powyżej nazwy „NIP nabywcy” i jednocześnie po lewej stronie od napisu „#Kasa”.

Gdzie jest numer paragonu Biedronka?
Numer paragonu ze sklepu Biedronka znajduje się tuż pod danymi sprzedawcy i jednocześnie tuż nad wytłuszczonym napisem „PARAGON FISKALNY” (prawa strona).

Gdzie jest numer paragonu Lidl?
Numer paragonu w sklepie Lidl mieści się w prawym górnym rogu, dokładnie obok daty jego wydruku.

Numer paragonu fiskalnego a zwykłego paragonu

W obrocie towarowym możemy wyróżnić dwa rodzaje paragonów – paragon fiskalny oraz zwykły paragon (inaczej, prosty paragon).

Paragon fiskalny
Paragon w formie fiskalnej jest generowany i drukowany przy użyciu odpowiednio zarejestrowanego urządzenia, najczęściej kasy fiskalnej. Musi ona spełniać wymogi techniczne i te określone przepisami. Paragon fiskalny zawiera wszystkie dane sprzedawcy i informacje o transakcji, a także indywidualny numer paragonu, który używany jest w rozliczeniach podatkowych.

Paragon zwykły
Zwykły paragon może być natomiast wygenerowany ręcznie lub za pomocą drukarki nieposiadającej funkcji fiskalnych. Zawiera on bardzo podobne informacje, jak paragon fiskalny, jednak nie jest on oficjalnym dokumentem podatkowym i jego numer nie może być wykorzystywany do celu wykonywania takich rozliczeń. Stanowi jedynie dowód zakupu.

Przechowywanie i wykorzystywanie numerów paragonów

Przechowywanie paragonów jest dość istotne, a w wielu przypadkach także obowiązkowe. Dla wystawców stanowią one dokument podatkowy, dla nabywców z kolei są dowodem zakupu w przypadku ewentualnej reklamacji.

Warto, aby paragony były uporządkowane i trzymane w jednym miejscu. Trwałość tuszu używanego do ich wydrukowania nie jest zbyt dobra i z czasem widoczność ważnych danych na paragonie może ulec pogorszeniu. Warto zatem robić ksero paragonów, zwłaszcza tych, które są dla nas ważne.

Bardzo dobrym i jednocześnie trwałym sposobem jest zapisywanie paragonów w formie cyfrowej. Można zrobić skan i przechowywać w pamięci komputera lub użyć specjalnych aplikacji dedykowanych właśnie do przechowywania cyfrowych kopii paragonów.

Dobry pomysł to zapisanie paragonów w chmurze, dzięki czemu można mieć do nich dostęp z dowolnego urządzania. Wiele sklepów ma obecnie w ofercie możliwość zapisania paragonu na utworzonym wcześniej koncie użytkownika.

3 (Ilość ocen: 2)

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy