Najlepiej płatne zawody

Najlepiej płatne zawody

Zaktualizowano 28-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Młodzi ludzie oraz osoby, które planują przebranżowienie się, wybór ścieżki zawodowej opierają na najróżniejszych kryteriach – na przykład: pasji, dziecięcych marzeniach, obserwacji rynku pracy, przewidywanych trendach czy motywacji finansowej.

Do ostatniej wymienionej tu grupy, należą ludzie mocno stąpający po ziemi, dla których praca ma być przede wszystkim źródłem dobrego zarobku. To m.in. dla nich przedstawiamy w artykule dobrze płatne zawody, których wykonawcy mogli w ostatnich latach zarobić naprawdę duże pieniądze.

Znaczenie wynagrodzenia w wyborze kariery zawodowej

Zgodnie z pewnym powiedzeniem – pieniądze szczęścia nie dają, ale bez pieniędzy szczęścia nie ma. Żyjemy w świecie, w którym bezpieczeństwo ekonomiczne jest bardzo istotne.

Nawet jeśli kwestia zarobków nie jest dla Ciebie pierwszorzędna, by móc wygospodarować czas dla bliskich, realizować swoje pasje czy cieszyć się dobrym zdrowiem, potrzebujesz zabezpieczenia finansowego.

Pieniądze mogą nie być dla Ciebie celem samym w sobie, jednak bez nich bardzo trudno osiągnąć zarówno zadowolenie zawodowe jak i ogólny dobrostan.

Najlepiej płatne zawody w Polsce — ranking 2023|

Nie jest tajemnicą, że płaca bardzo często zależy od szczebla, który zajmujesz na zawodowej drabinie, a menadżerowie, czy zarząd otrzymują na swoje konta najwyższe miesięczne wpływy.

Poniżej postanowiliśmy najbardziej opłacalne zawody, niezależnie od tego, czy jesteś w gronie kadry zarządzającej, czy piastujesz niższe stanowisko.

1. Ekspert finansowy zarządzający funduszami

Średnie zarobki?

Ok. 30 000 zł miesięcznie

Czym się zajmuje?

Jest swego rodzaju doradcą inwestycyjnym wyspecjalizowanym w zarządzaniu funduszami, czyli nowoczesnej dziedzinie operacji finansowych. Zarządzający funduszami obserwuje i analizuje rynki, a także tworzy raporty dotyczące tego, jak najkorzystniej rozdysponować aktywa znajdujące się w funduszu.

2. Lekarz

Średnie zarobki?

Ok. 25 000 zł miesięcznie

Czym się zajmuje?

Jest pracownikiem ochrony zdrowia, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Lekarze specjaliści dbają o zdrowie pacjentów oraz — często — ratują ich życie. Ich praca to ogromna odpowiedzialność, ale też bardzo wysokie dochody. Ścieżka edukacyjna prowadząca do tego zawodu jest jednak naprawdę wymagająca.

3. Główny aktuariusz (specjalista w zakładzie ubezpieczeniowym)

Średnie zarobki?

Ok. 24 000 zł

Czym się zajmuje?

Aktuariusze pracują w zakładach ubezpieczeniowych i wyceniają produkty, dzięki czemu mogą określać rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe i kalkulować ryzyko. Aktuariusz to stanowisko objęte regulacjami na poziomie państwowym oraz wymagające wyższego wykształcenia.

4. Analityk systemów komputerowych i programista

Średnie zarobki?

Ok. 17 000 zł

Czym się zajmuje?

Analityk IT komunikuje się z klientami, by dbać o przepływ informacji dotyczących oczekiwań zleceniodawców oraz sposobów na optymalizowanie przedmiotu zlecenia. Jest osobą, która gromadzi dane dotyczące wszystkich etapów tworzenia danego produktu i wprowadzanych zmian. Programista jest z kolei zaangażowany w techniczny aspekt wykonywania zleconej aplikacji (tworzy kody w odpowiednim języku programowania).

5. Specjalista w dziedzinie prawa

Średnie zarobki

Ok. 10 000 zł

Czym się zajmuje?

Prawnicy mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w kancelariach, ale i w korporacjach czy podmiotach innego typu. To, czym będą się zajmować, zależy od miejsca pracy. Mogą udzielać porad prawnych, prowadzić sprawy sądowe, dbać o poprawny sposób działania spółek, lub organizacji pozarządowych.

Przedstawione tu dane pochodzą z kilku funkcjonujących w sieci portali branżowych.

Czy istnieją dobrze płatne zawody bez studiów?

Czytając powyższy ranking, możesz odnieść mylne wrażenie, że wysokie zarobki i wysoki poziom wykształcenia zawsze idą w parze.

To nieprawda. Można posiadać tytuł doktorski i pewne problemy ze znalezieniem dobrze płatnego zatrudnienia oraz nie ukończyć studiów i osiągać dochody na poziomie kilkunastu-, kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Branże, w których wielu specjalistów nie posiada wykształcenia kierunkowego, tylko zdobyte na innej drodze kwalifikacje to m.in.:

 • IT,
 • marketing internetowy,
 • e-commerce.

Z kolei konkretny zawód, w którym osiąga się wysokie wyniki finansowe, a jednocześnie edukacja nie jest brana pod uwagę w takim stopniu jak kursy, szkolenia i doświadczenie, to na przykład:

 • programista,
 • technik medyczny,
 • przedstawiciel handlowy.

Które zawody są dobrze płatne dla dziewczyn i kobiet?

Kobiety na rynku pracy to bardzo złożony i wieloczynnikowy temat. Poniżej skupimy się więc wyłącznie na przedstawieniu kilku branż, które są chętnie wybierane przez przedsiębiorcze przedstawicielki płci żeńskiej, a jednocześnie dają szansę na świetne zarobki.

Mowa o:

 • IT – bardzo wiele kobiet decyduje się na podjęcie pracy np. jako tester oprogramowania, gdzie średnie pensje sięgają według niektórych źródeł nawet 10 000 zł.
 • Branży farmaceutycznej i medycznej – pod kątem zarobków szczególnie warty uwagi może być sektor prywatny, np. stomatologia czy medycyna estetyczna.
 • Finansach – pracę w firmach związanych z zarządzaniem pieniędzmi można nazwać gwarancją bardzo atrakcyjnego wynagrodzenia.

Proste zawody też mogą być dobrze płatne

Dobrze płatna praca nie zawsze idzie w parze z edukacją na uczelniach wyższych i określonym tytułem.

Zawody powiązane z umiejętnościami manualnymi, czy wymagające pracy fizycznej, takie jak hydraulik, elektryk czy mechanik, również mogą przynieść atrakcyjne wynagrodzenie.

Kluczem do sukcesu jest często po prostu zdobycie odpowiednich kwalifikacji, certyfikatów oraz doświadczenia zawodowego.

Przykłady:

 • Górnik – zarabia średnio minimum 10 000 zł miesięcznie,
 • Cieśla szalunkowy – jego zarobki potrafią sięgać 7 000 zł miesięcznie,
 • Operator koparko-ładowarki – jego miesięczny dochód może wynosić nawet 6 500 zł na miesiąc.

Podane liczby dotyczą wynagrodzeń w Polsce, za granicą stawki są jeszcze wyższe.

Poznaj najlepiej płatne zawody na świecie

Zgodnie z danymi z 2022 roku, przygotowanymi przez amerykański portal CareerAddict, najlepiej wynagradzanymi zawodami na świecie są:

 • Chirurg — może zarabiać ok. 2 000 000 zł rocznie,
 • Anestezjolog — 1 660 000 zł rocznie,
 • CEO — jego zarobki sięgają 1 150 000 zł rocznie,
 • Ortodonta — również 1 150 000 zł rocznie,
 • Prawnik korporacyjny — osiąga roczny dochód na poziomie 900 000 zł,
 • Pilot linii lotniczych— tu podobnie — 900 000 zł rocznie.

Czy najlepiej płatny zawód powinien być celem każdego?

Do wyboru zawodu warto podejść holistycznie i wziąć pod uwagę nie tylko aspekt finansowy, ale również własne zainteresowania i predyspozycje. Ważna kwestia to także posiadany „na start” kapitał – nie tylko w formie finansowej, ale także jeśli chodzi o umiejętności czy inne aktywa.

Inaczej może podejść do wyboru profesji młody człowiek z własnym mieszkaniem po dziadkach i rodzinną firmą rodziców, w której czeka wolne miejsce, a inaczej – osoba bez takiego zaplecza.

Warto również wspomnieć, że choć płaca jest bardzo istotnym elementem życia zawodowego, dla niektórych osób nie jest najważniejsza i dużo większą satysfakcję daje im na przykład wykonywanie pracy potrzebnej społecznie lub poważanej, a jak pokazuje poniższy ranking, szacunek ludzi niekoniecznie idzie w parze z wysokimi zarobkami.

5 najbardziej poważanych przez Polaków zawodów w 2023 roku to:

 1. Strażak,
 2. Ratownik medyczny,
 3. Pielęgniarka,
 4. Lekarz,
 5. Profesor wyższej uczelni.
Wrzuć coś od siebie!

A jaka jest Twoja opinia na temat najlepiej płatnej pracy? Może w naszym zestawieniu czegoś brakuje? Podziel się swoją opinią 🙂

5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy