Karta dużej rodziny — zniżki 2023

Karta dużej rodziny — zniżki 2023

Zaktualizowano 19-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Jeżeli posiadasz trójkę dzieci, to w większości przypadków, niezależnie od dochodu, możesz skorzystać z ogólnopolskiego systemu zniżek — wystarczy, że zostaniesz posiadaczem Karty Dużej Rodziny.

Listę benefitów dostępnych za okazaniem karty, tworzą zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne firmy. Kultura, rozrywka transport, zakupy spożywcze… to tylko niektóre kategorie z dostępnego dla wielodzietnych rodzin katalogu. Cała lista zniżek i partnerów w tym artykule.

Dla kogo jest karta dużej rodziny?

Zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny z 2014 roku, o dokument może ubiegać się każdy rodzic i małżonek rodzica posiadający na utrzymaniu (w przeszłości lub obecnie) minimum troje dzieci.

Rodzic oznacza w tym przypadku także:

 • rodzica zastępczego,
 • osobę, która prowadzi rodzinny dom dziecka.

Prawo do benefitów wynikających z Karty Dużej Rodziny jest gwarantowane również dla dzieci:

 • które nie ukończyły 18 roku życia;
 • które nie ukończyły 25 roku życia, jeśli są studentami wyższej uczelni lub uczęszczają do szkoły;
 • z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności – bez górnej granicy wieku.
Uwaga!

Każdy posiadacz karty musi mieszkać na terenie RP.

Z prawa do korzystania z KDR wyłączone są z kolei osoby z pozbawioną lub ograniczoną władzą rodzicielską.

karta dużej rodziny

Co daje karta dużej rodziny?

Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania ze zniżek i ofert na preferencyjnych warunkach w podmiotach działających w wielu różnych branżach i świadczących różnorodne usługi.

KDR to zatem wsparcie domowego budżetu rodzin wielodzietnych i sposób na dodatkowe oszczędności.

W dalszej części tekstu szczegółowo opisaliśmy, jakie przedsiębiorstwa udzielają benefitów i co dokładnie zyskasz w każdym z nich.

Karta dużej rodziny — jakie sklepy i usługi?

Karta Dużej Rodziny jest honorowana m.in.:

 • w sklepach spożywczych,
 • w bankach,
 • na stacjach benzynowych,
 • w instytucjach kulturalno-naukowych, rozrywkowych czy związanych z turystyką.

Zniżki są podzielone na:

 • ustawowe
  czyli ogólnopolskie i związane z usługami publicznymi – mowa np. o zrabatowanej kwocie do zapłaty za wyrobienie paszportu, czy przejazdy kolejowe;
 • handlowe
  czyli oferowane przez prywatnych przedsiębiorców – znajdziesz wśród nich na przykład promocyjne ceny artykułów spożywczych, odzieży, czy paliwa.

Tańszy prąd

Wystarczy kopia KDR i specjalne oświadczenie złożone u Twojego dostawcy prądu, a będzie on zobligowany zamrozić ceny energii do limitu zużycia wynoszącego 3000 kWh.

Takie prawo daje Ci Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Zniżki w sklepach

Codzienne zakupy pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Sprawdź, gdzie kupisz taniej „na KDR” i jak duża będzie to oszczędność.

Lidl

Wszystkie sklepy sieci Lidl honorują Kartę Dużej Rodziny, udzielając 10-procentowego rabatu na całe zakupy. Każdorazowo, bez żadnych limitów dobowych czy miesięcznych.

W celu skorzystania z rabatu należy poinformować kasjera o fakcie posiadania Karty Dużej Rodziny i okazać dokument wraz z dowodem osobistym (lub prawem jazdy/paszportem).

Biedronka

Sieć Biedronka nie posiada dla użytkowników KDR stałego rabatu, a jedynie cykliczne, czasowe promocje. By wiedzieć, z jakiego rabatu można w danej chwili skorzystać, należy śledzić aktualności sklepów spod szyldu z czerwonym owadem w czarne kropki.

Kaufland

W Kauflandzie posiadacz Karty Dużej Rodziny otrzyma bon o wartości 5 zł, za każde wydane 100 zł, z jednorazowym limitem w wysokości 25 zł bonusu wypłacanego w bonach oraz miesięcznym limitem w wysokości 50 zł.

Przykład:

Dysponujesz KDR i robisz zakupy o łącznej wartości 200 zł – otrzymasz bon na kwotę 10 zł. Jeżeli suma Twojego paragonu to 600 zł – otrzymasz bon o wartości 25 zł, zamiast 30 zł, ponieważ tyle wynosi jednorazowy limit. Bony można wykorzystać podczas kolejnych zakupów w sklepach sieci.

Auchan

Firma Auchan posiada szereg benefitów dla posiadaczy KDR, jeśli tylko stworzą oni Konto Skarbonka Dużej Rodziny, czyli połączenie programu lojalnościowego sieci z Kartą Dużej Rodziny.

Konto Skarbonka Dużej Rodziny wiąże się z możliwością skorzystania z wielu promocji okresowych oraz stałego rabatu wynoszącego 5% na całe zakupy.

CCC

Sklepy z obuwiem CCC oferują po okazaniu KDR 5% rabatu na wybrane produkty dziecięce, a zniżka łączy się ze wszystkimi dostępnymi promocjami.

Zniżki na stacjach benzynowych

Niemal wszystkie topowe sieci stacji paliw oferują spore benefity z tytułu posiadania KDR. Dla zmotoryzowanych rodzin wielodzietnych to naprawdę duże udogodnienie.

Orlen

Zniżki dostępne na stacjach Orlen to:

 • minus 8 groszy na każdym litrze paliwa ze statusem „podstawowe” lub gazu,
 • minus 10 groszy na każdym litrze paliwa premium,
 • 20-procentowy rabat za produkty kawiarniane i myjnię.

Shell

Sieć Shell oferuje nieco mniejsze rabaty:

 • 3 grosze mniej za każdy litr gazu,
 • 5 groszy mniej za każdy litr paliwa premium,
 • 8 groszy mniej za każdy litr paliwa podstawowego,
 • 20% upustu na myjnię i wybrane artykuły spożywcze.

Lotos

Stacje sieci Lotos honorują Kartę Dużej Rodziny w naprawdę znaczący sposób. Posiadacz KDR zapłaci tu:

 • 38 groszy mniej za każdy litr paliwa podstawowego,
 • 40 groszy mniej za każdy litr paliwa premium,
 • 8 groszy mniej za każdy litr gazu.

Dodatkowo znajdziesz tu standardowe -20% na produkty gastronomiczne i myjnię.

Circle K

Stacje spod szyldu Circle K oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny zniżki w postaci:

 • 8 groszy na każdym litrze paliwa podstawowego i gazu,
 • 15 groszy na każdym litrze paliwa premium.

KDR uprawnia także do zakupu wybranych produktów spożywczych czy kawiarnianych z 20-procentowym rabatem, a ceny wybranych programów myjni są obniżone o 25%.

Tańsze ubezpieczenia

Kolejny ukłon w stronę rodzin wielodzietnych posiadających samochód, to zniżki na ubezpieczenia OC. W ofertach ubezpieczycieli posiadacze KDR znajdą także polisy NNW, podróżne, czy dotyczące nieruchomości.

Link 4

Na Kartę Dużej Rodziny otrzymasz tu:

 • 5% zniżki na ubezpieczenie OC komunikacyjne,
 • 5% zniżki na pakiet OC i AC,
 • 30% zniżki na ubezpieczenie mieszkaniowe OC,
 • 50% zniżki na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • 10% zniżki na ubezpieczenia mieszkania czy domu,
 • 15% zniżki na ubezpieczenia turystyczne.

PZU

Poszczególne produkty ubezpieczeniowe PZU kupisz z Kartą Dużej Rodziny z następującymi obniżkami:

 • 10% – na ubezpieczenie PZU Dom,
 • 10% – na ubezpieczenie PZU Wojażer,
 • 20% – na konsultacje lekarskie w ramach PZU Zdrowie,
 • 10% – na badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe, realizowane w placówkach PZU oraz w placówkach partnerskich.

TUW

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych po okazaniu Karty Dużej Rodziny nalicza 30% rabatu na zakup ubezpieczenia:

 • mieszkania,
 • domu,
 • gospodarstwa rolnego,
 • od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Tańsze leczenie

Oprócz pakietu medycznego PZU, posiadacze Karty Dużej Rodziny chcąc skorzystać z benefitów związanych z kartą, mogą rozważyć również usługi Lux Med-u oraz Avivy.

Lux Med

Wszystkie usługi Lux Med-u w dowolnej placówce (w tym – w warszawskim Szpitalu LUX MED przy ul. Puławskiej), z KRD są oferowane z 15-procentową zniżką.

Aviva — pakiet medyczny

20% rabatu na pakiet medyczny „Bądź zdrów”, który zapewnia dostęp do lekarzy całkowicie za darmo i bez kolejek – to dla rodzin wielodzietnych posiadających KDR propozycja Avivy. Warto dodać, że pakiet umożliwia też trzykrotne wezwanie lekarza na wizytę domową w ciągu roku.

Rozrywka i rekreacja

Planując urlop czy wakacje również warto pamiętać o Karcie Dużej Rodziny. Korzystając z typowo rodzinnych atrakcji, zniżki czekają na Ciebie niemal na każdym kroku.

Energylandia

Każda Karta Dużej Rodziny uprawnia do zakupu jednego biletu (normalnego lub ulgowego) z 5-procentową zniżką. Rabat niestety nie łączy się z innymi promocjami.

Darmowy wstęp do parków narodowych

Wszystkie Parki Narodowe w Polsce są dostępne dla rodzin wielodzietnych (które posiadają dedykowaną im kartę), całkowicie za darmo. W niemal każdym z 23 Parków Narodowych posiadacze KDR znajdą też dodatkowe zniżki – na przykład na zezwolenie na połów ryb.

Sieć kin Helios

Choć w kinach Helios nie otrzymasz zniżki na bilety wstępu, jeśli zdecydujesz się na zakup niektórych produktów z oferty gastronomicznej lub kawiarnianej, po okazaniu KDR będzie na Ciebie czekała 20-procentowa zniżka.

Zniżki kolejowe – PKP i Przewozy Regionalne

Kupując 2 bilety na przejazd pociągami PKP Intercity, tj. TLK, IC, EIC i EIP, jeśli pasażerowie są posiadaczami KDR, otrzymają 30% zniżki.

Kupując bilety na przejazdy w ramach Przewozów Regionalnych, rodzice i małżonkowie rodziców posiadających Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na obniżenie cen o 37% (w przypadku biletów jednorazowych) i 49% (w przypadku biletów miesięcznych).

Tańsze loty LOT-em

PLL LOT to oficjalny partner Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która jest odpowiedzialna za wprowadzenie Kart Dużej Rodziny, stąd stosunkowo wysokie rabaty:

 • 10% na bilety lotnicze z miejscami we wszystkich klasach (LOT Business Class, LOT Premium Economy czy też LOT Economy Class),
 • 50% na usługi dodatkowe (Mój Dodatkowy Bagaż, Moje Ulubione Miejsce czy Mój Dodatkowy Sprzęt).

Jakie inne zniżki dzięki karcie dużej rodziny?

W kolejnych akapitach znajdziesz informacje o preferencyjnych cenach paszportów, wywozu śmieci, produktów z oferty banku Credit Agricole, książek i kursów językowych.

Zniżki na paszport

Podczas dokonywania płatności za wyrobienie paszportu, po okazaniu KDR dzieci mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 75%, a rodzice – 50%.

Zniżki na wywóz śmieci

Bardzo wiele gmin obniża koszty wywozu śmieci dla rodzin wielodzietnych posiadających KDR — naweto 20%. By sprawdzić, jaki rabat możesz otrzymać w swoim miejscu zamieszkania, skontaktuj się z Urzędem Miasta.

Preferencyjne warunki w Credit Agricole

Okaziciel Karty Dużej Rodziny może w banku Credit Agricole prowadzić „Konto dla Ciebie” całkowicie za darmo i nie ponosić żadnych kosztów związanych z użytkowaniem karty debetowej przypisanej do konta oraz z wypłatami z bankomatów – w kraju i za granicą.

Świat książki

Z Kartą Dużej Rodziny kupisz taniej książki i artykuły szkolne zarówno w stacjonarnych księgarniach, jak i poprzez sklep online www.swiatksiazki.pl. Rabat wynosi 20%.

Empik School

Empik School to sieć szkół językowych, które po okazaniu KDR naliczają 10% rabatu od ceny kursów języków obcych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Karta dużej rodziny gdy dzieci są dorosłe

Dorosłe dzieci mogą korzystać z KDR, jeśli:

 • uczą się w szkole lub na uczelni wyższej – do 25 roku życia,
 • posiadają orzeczenie o niepełnosprawności (umiarkowanej lub znacznej) – niezależnie od wieku.

Ile kosztuje Karta Dużej Rodziny?

Złożenie wniosku o Kartę Dużej Rodziny oraz wydanie karty jest całkowicie bezpłatne. Jedyne koszty, które mogą jej towarzyszyć to:

 • 13 zł za wydanie duplikatu,
 • 10 zł za wydanie dodatkowego egzemplarza.

Płatność reguluje się na rzecz właściwej ze względu na miejsce zamieszkania gminy.

Pytania o kartę dużej rodziny

Poniżej opisaliśmy kilka dodatkowych zagadnień, dotyczących Karty Dużej Rodziny, co do których internauci zgłaszają najwięcej wątpliwości.

Gdzie wyrobić kartę dużej rodziny?

Wniosek o Kartę Dużej Rodziny złożysz w gminie, która odpowiada Twojemu miejscu zamieszkania, lub online, na platformie Emp@tia pod adresem www empatia.mpips.gov.pl.

Jak wyrobić kartę dużej rodziny?

By złożyć wniosek, wystarczy wydrukować i wypełnić druk, a następnie złożyć go w odpowiedniej instytucji lub uzupełnić i wysłać formularz online.

Warto wiedzieć!

Zdalna aplikacja o KDR będzie wiązała się z koniecznością posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Prawo do złożenia wniosku mają wyłącznie osoby pełnoletnie.

Ile dzieci dla karty dużej rodziny?

Karta Dużej Rodziny należy się każdemu rodzicowi oraz małżonkowi rodzica, który ma, lub miał na utrzymaniu w przeszłości łącznie co najmniej troje dzieci z prawem do KDR.

Czy trzeba płacić podatek od nieruchomości, mając kartę dużej rodziny?

Istnieją ulgi podatkowe przeznaczone dla rodziców, jednak z płacenia podatków nie zwalnia sama Karta Dużej Rodziny, a podatek od nieruchomości nie stanowi tu wyjątku. Benefit w Urzędzie Skarbowym wynikający z posiadania KRD to wyłącznie szybszy zwrot podatku – fiskus odda Ci należną kwotę w maksymalnie 30 dni.

4 (Ilość ocen: 6)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

2 komentarze

 1. Radziu
  05.09.2023, 7:13 am Odpowiedz
  Więcej zachodu z wyrobieniem tej karty niż to wszystko warte
  • Real
   07.10.2023, 8:28 pm Odpowiedz
   Wniosek online składasz w 5min i po 3 dniach masz w mObywatelu, więc żaden problem