Prawdziwa oferta czy pośrednik – jak odróżnić

Zaktualizowano 17-07-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Szybkie pożyczki udzielane przez internet stały się w Polsce ostatnio bardzo popularne. Trudno się temu dziwić, skoro umożliwiają bez ruszania się z domu pozyskanie nawet w kilka minut potrzebnej gotówki. Oferta takich pożyczek jest również coraz większa.

Dzięki wyszukiwarce można znaleźć dziesiątki stron umożliwiających zaciągnięcie online chwilówki lub pożyczki ratalnej. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że część witryn nie należy do pożyczkodawców, ale do pośredników, z których korzystanie nie zawsze jest dla pożyczkobiorcy korzystne.

Dlaczego należy uważać na pośredników?

Korzystanie z usług pośrednika samo w sobie nie jest niczym złym. Zamiast składać kilka wniosków o pożyczkę w różnych serwisach, wystarczy wypełnić jeden formularz na stronie pośrednika i zaczekać na konkretną ofertę pożyczki.

Pośrednik powinien znaleźć klientowi pożyczkodawcę, który jest w stanie udzielić mu pożyczki na określonych przez niego warunkach. Usługi pośrednika mają więc z założenia pomóc w szybkim znalezieniu pożyczki o danych parametrach.

Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Oto najważniejsze powody, dla których należy uważać na pośredników:

  • Brak gwarancji najlepszej oferty

Mało który pośrednik współpracuje ze wszystkimi pożyczkodawcami, a więc nigdy nie ma pewności, że otrzyma się najkorzystniejszą pożyczkę, jaka jest aktualnie dostępna na rynku.

Ponadto niektórzy pośrednicy polecają pożyczki wyłącznie takich firm, od których mają po prostu najwyższą prowizję.

  • Ryzyko obniżenia scoringu w BIK

Pośrednik w celu znalezienia pożyczki dla klienta musi złożyć w jego imieniu wnioski u wielu pożyczkodawców. Dzisiaj większość z nich w procesie weryfikacji wykorzystuje Biuro Informacji Kredytowej, by dowiedzieć się, jak dana osoba spłaca swoje zobowiązania kredytowe.

Niestety każde takie zapytanie jest w BIK odnotowywane – ich duża liczba złożona w krótkim czasie może negatywnie wpłynąć na ogólny scoring i tym samym… obniżyć szansę na pożyczkę.

  • Utrata kontroli nad swoimi danymi osobowymi

Wśród pośredników pożyczkowych nie brakuje takich, którzy za pośrednictwem swojego serwisu jedynie pozyskują dane klientów, które potem sprzedają firmom pożyczkowym. Niektóre z nich przekazują te dane także innym podmiotom i wcale się z tym nie kryją.

Przykładowo na stronie jednego z pośredników znaleźć można informację w Polityce prywatności, że „Dane osobowe klienta mogą być przekazywane osobom trzecim w celach marketingowych”. Trudno więc powiedzieć, do kogo te dane w ogóle mogą trafić – jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ podczas składania wniosku o pożyczkę podaje się również bardzo wrażliwe dane osobowe.

W praktyce może okazać się, że zaczną do nas wydzwaniać firmy, które kupiły nasze dane od pośrednika.

Po tym rozpoznasz serwis pośrednika

Rozróżnienie serwisów pożyczkodawców i pośredników jest niezwykle trudne, ponieważ tak naprawdę większość z nich wygląda bardzo podobnie. Na każdej widnieje suwak pozwalający wybrać kwotę pożyczki i okres spłaty, a także zachęcające hasła o minimalnych formalnościach i szybkim przelewie gotówki.

W Internecie znaleźć można wielu pośredników oferujących pożyczki różnego rodzaju. Aby upewnić się, że ma się do czynienia z pośrednikiem, a nie pożyczkodawcą, należy dobrze zapoznać się z wszystkimi informacjami podanymi na stronie. Zazwyczaj na dole strony głównej serwisów pośredników znajduje się notka, która mówi o tym, że operator strony nie jest pożyczkodawcą lecz brokerem lub pośrednikiem oraz że nie świadczy usług finansowych, a jedynie łączy pożyczkodawców z pożyczkobiorcami.

W przypadku pożyczkodawców znajdują się konkretne informacje, kto udziela pożyczek (nazwa firmy, siedziba, dane rejestrowe w KRS) oraz kto ewentualnie pośredniczy w czynnościach związanych z udzielaniem pożyczek. Strona pożyczkodawcy musi prezentować w widocznym miejscu tak zwany formularz informacyjny, co jest wymogiem prawnym, zgodnie z ustawą kredycie konsumenckim.

Z kolei cechą charakterystyczną dla serwisów pośredników jest to, że nie znajdzie się na ich stronach wzoru umowy pożyczki, ani dokładnych danych dotyczących kosztów pożyczki. Te natomiast zawsze widnieją na stronach pożyczkodawców. Istnieje także wiele innych warunków prawnych, które musi spełnić realny pożyczkodawca.

Pożyczkodawca vs. pośrednik

Najważniejsze różnice pomiędzy prawdziwą stroną pożyczkową a pośrednikiem obrazujemy poniżej:

Pożyczkodawca
prawdziwa firma pożyczkowa
   widoczny przykład reprezentatywny
   wyeksponowana sekcja z kontaktem
   widoczne dane firmy pożyczkowej
  widoczny formularz informacyjny

Pośrednik
pośrednik-pożyczkowy
   brak przykładu reprezentatywnego
   dane kontaktowe w mało widocznym miejscu
  dane firmy w mało widocznym miejscu
   brak formularza informacyjnego

Poniżej przedstawiamy listę witryn, które mimo że wyglądem przypominają strony pożyczkowe to są jedynie pośrednikami:

    • Credy.pl
    • Solcredit.pl
    • Wyplacarka.pl
    • Superkasa.pl
    • Helpipozyczka.pl
    • Kwadranspozyczka.pl
    • Kredytpodreka.pl
    • Okmoneta.pl
    • Kredytzen.pl
    • Moneyguru.com.pl
    • 1formularz.pl
    • www.pozyczajteraz.pl

    lista będzie sukcesywnie uzupełniana

    Jeżeli chcesz skorzystać z usług pośrednika, najpierw sprawdź dokładnie regulamin korzystania z serwisu, a przede wszystkim politykę prywatności dotyczącą sposobu przetwarzania danych osobowych.

  • Z pewnością lepiej korzystać z pośredników, którzy prezentują listę firm pożyczkowych, z którymi współpracują, a także takich, którzy cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów.
  • Czasami jednak w celu znalezienia korzystnej pożyczki warto samodzielnie porównać oferty, tym bardziej że jest wiele niezależnych serwisów, które prezentują aktualne rankingi pożyczkodawców i ułatwiają tym samym szybki wybór najlepszej pożyczki.
4.5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

2 komentarze

  1. Janusz
    30.01.2018, 4:32 pm Odpowiedz
    Pomocny artykuł! W tej chwili strony pośredników do złudzenia przypominają witryny pożyczkodawców. Trzeba się wczytywać w regulamin, żeby znaleźć konkretną informację z kim mamy do czynienia. Raz zdarzyło mi się zarejestrować u takiego pośrednika. Wchodzę na witrynę. Piękna reklama: pierwsza pożyczka do 2000 zł za darmo, więc szybka rejestracja i czekam co dalej. A dalej zaskoczenie. Zaczęło do mnie wydzwaniać profi credit,które takiej usługi nie oferuje.
  2. daniel
    02.10.2017, 2:08 pm Odpowiedz
    Ciekawy artykuł, ale jest jeszcze jedna rzecz, o której autor nie wspomniał. Spotkałem się ostatnio z polityką jednej firmy, która wydała mi się co najmniej dziwna. Chodzi o minicapital.pl. Pierwsza pożyczka za darmo do 2000 zł i to na dwa miesiące - brzmi super. Szybka rejestracja i od razu odmowa udzielenia pożyczki. Dodam, że nigdy nie spotkałem się z odmową - co najwyżej przyznano mniejszą kwotę pożyczki. Namówiłem do złożenia wniosku kolejne dwie osoby i to samo... po jakimś czasie rozdzwoniły się telefony od innych firm pożyczkowych, że niby u nich składaliśmy wniosek. Najwięcej kontaktów od proficredit.pl. Strona tej firm na pierwszy rzut oka wygląda ok, ale jak widać po moim przykładzie zawsze trzeba być czujnym...