Ile się daje na chrzciny – 2023

Ile się daje na chrzciny – 2023

Zaktualizowano 11-07-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Chrzest Święty to jeden z najważniejszych sakramentów Kościoła katolickiego, którego wyznawcy zapraszają w ten sposób do swojej wspólnoty kolejnego członka.

Po Mszy Świętej, na której ksiądz dokonuje oczyszczenia dziecka (lub rzadziej — osoby dorosłej) z grzechu pierworodnego, rodzina organizuje przyjęcie, na które zaprasza najbliższych.

Uczestnicy imprezy zwyczajowo przynoszą tego dnia prezenty. Najczęściej w formie kopert i dodatkowo – pamiątek. Ile daje się na chrzciny w 2023 roku i jakie prezenty można kupić dzieciom z tej okazji? O tym poniżej.

Jaki prezent na chrzest — poznaj opcje

Chrzest jest niezwykle uroczystym i rodzinnym wydarzeniem w życiu rodziców dziecka przyjmującego sakrament, dlatego najważniejsze jest tego dnia przede wszystkim bycie razem.

Jeżeli jednak jesteś gościem zaproszonym na chrzciny, oprócz warstwy duchowej, warto byś zadbał także o to, by młody członek wspólnoty kościoła katolickiego miał z tego dnia jakąś piękną pamiątkę.

Upominek, na jaki się zdecydujesz, może mieć najróżniejszą formę. Niektórzy wybierają podarki ściśle związane z wiarą i kościołem, inni – coś, co ucieszy dziecko jeszcze tego samego dnia.

Prezenty mogą być bardziej lub mniej kosztowne, a wszystko zależy od tego, jakie zwyczaje panują w rodzinie, jakie są Twoje poglądy na ten temat i na jak duży wydatek Cię stać. Poniżej kilka sugestii.

Prezenty na chrzciny zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki:

 • Biblia – standardowa lub egzemplarz dla dzieci;
 • Złoty łańcuszek i medalik;
 • Album na fotografie;
 • Srebrny krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami w pokoju dziecka;
 • Wizerunek anioła stróża;
 • Obraz lub książeczka z patronem dziecka;
 • Sesja zdjęciowa;
 • Pierwszy różaniec.

Dodatkowo do każdego prezentu warto załączyć kartkę okolicznościową z wypisanymi ręcznie, najszczerszymi życzeniami – do takich pamiątek chyba każdy wraca po latach naprawdę chętnie.

W niektórych rodzinach chrzciny to również okazja do obdarowania dziecka bardziej „świeckimi” prezentami – ubrankami lub zabawkami. Jeżeli czujesz, że pozwalają na to Wasze relacje, możesz zapytać rodziców, jakie prezenty preferują.

Na pewno pomoże to uniknąć sytuacji, w której ich dziecko otrzyma kilka egzemplarzy Pisma Świętego, różańców i krzyży.

Innym sposobem na pozbycie się ryzyka przyniesienia zdublowanego prezentu jest… ofiarowanie koperty – to chyba jedyny upominek, który jest przyjmowany z taką samą radością niezależnie od tego, ile osób wpadnie na ten sam pomysł.

Od czego zależy ile dać na chrzest?

Jeżeli zdecydowałeś, że prezentem od Ciebie będą pieniądze, pozostaje już tylko pytanie: ile włożyć do koperty na chrzciny? Odpowiedź znasz jednak wyłącznie Ty sam.

Tylko Ty wiesz:

 • jakie relacje łączą Cię z rodziną, która organizuje uroczystość;
 • na ile Cię stać;
 • jaką kwotę (z różnych względów) faktycznie chcesz podarować.

Jeżeli jednak potrzebujesz pewnego punktu odniesienia i chcesz poznać pewne tendencje rządzące kopertami z prezentem na chrzciny w 2023 roku, poniżej przeczytasz, ile najczęściej wkładają do kopert goście, którzy zechcieli podzielić się tą informacją na różnego rodzaju forach internetowych, grupach w mediach społecznościowych oraz panelach badawczych.

Ile daje się na chrzciny w 2023?

Pełny zakres kwot, które przekazywano w 2022 i pierwszej połowie 2023 roku w ramach prezentu na chrzciny to od 100 zł do 1 000 zł od osoby.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to pewnego rodzaju średnia, a wśród gości można było oczywiście spotkać osoby, które zdecydowały się na dużo tańszy, symboliczny upominek oraz bliskich, którzy na prezent wydali nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podarunek na dowolną okazję to zawsze bardzo indywidualna kwestia.

W dalszej części tekstu możesz przyjrzeć się także średnim kwotom z uwzględnieniem pełnionej na chrzcie funkcji oraz stopnia pokrewieństwa

Ile chrzestny i chrzestna dają na chrzest?

Rodzice chrzestni jako najważniejsze osoby podczas uroczystości – zaraz po dziecku, które przyjmuje sakrament oraz jego rodzicach – zwykle przekazują chrześniakowi nieco pokaźniejsze kwoty niż reszta gości. Zgodnie z sugestiami, które można odnaleźć online, mowa o kopertach z zawartością na poziomie od 500 zł do 1 000 zł od osoby.

Oczywiście nikt nie oczekuje od chrzestnych, że będą zapożyczać się na okoliczność chrzcin swojego bliskiego, toteż nadrzędną zasadą, której należy przestrzegać, decydując się na prezent, jest działanie zgodnie z własnymi możliwościami finansowymi.

Nie można zapomnieć także o zwyczaju kupna przez matkę chrzestną białej szatki oraz świecy – przez ojca chrzestnego. Oba elementy biorą czynny udział w sakramencie, a na koniec są ofiarowywane dziecku i również stanowią piękną pamiątkę tego wydarzenia.

Ile na chrzest dają dziadkowie?

Szukając informacji ile pieniędzy na chrzest od dziadków, najprawdopodobniej trafisz na sugestie, że prezent dla wnuka powinien wynosić od 500 zł do 1 000 zł od osoby.

Oczywiście możesz pokierować się tą wiadomością, przygotowując kopertę, jeśli jednak w Twojej rodzinie panują inne zwyczaje lub stan portfela nie pozwala na taki wydatek, pamiętaj, że żadne sztywne ramy nie istnieją, kiedy mowa o prezencie dla bliskich.

Warto wiedzieć, że seniorzy rodu bardzo często decydują się na rezygnację z koperty i przekazanie dziecku znaczącej biżuterii – na przykład łańcuszka z medalikiem, na którym wygrawerowana jest data i życzenia błogosławieństwa bożego.

Ile na chrzest daje ciocia i wujek?

Jako ciocia lub wujek dziecka, które przystępuje do sakramentu chrztu, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę, jakie relacje łączą Cię z rodziną, która przeżywa swój szczególny dzień. Dalej zwróć uwagę na to, na jaki prezent pozwala Twój stan konta.

W ostateczności możesz skorzystać z punktu odniesienia w postaci średnich kwot, którymi wujostwa obdarowywały chrzczone dzieci w ostatnim czasie. Mowa o kwotach wynoszących 400 zł-500 zł od pary.

Ile dają pozostali goście i znajomi?

Zawartość kopert, które wręczają dziecku pozostali goście czy dalsi krewni, waha się z reguły od 100 zł do 300 zł od osoby. W niektórych kręgach mówi się, że jeśli świętowanie chrzcin odbywa się w restauracji, nie wypada wręczyć prezentu wartego mniej niż 200 zł.

Przeciwnicy płacenia „za talerzyk” podkreślają jednak, że chrzciny nie są imprezą biletowaną i skoro ktoś został na nie zaproszony, to znaczy, że jest mile widziany niezależnie od tego, czy pojawi się z kosztownym prezentem.

Kwestia pieniędzy wygląda podobnie także jeśli chodzi o opłatę składaną u księdza, który udziela sakramentu – nie jest ściśle uregulowana, a jedynie zwyczajowa.

Ile daje się księdzu za chrzest?

Żaden ksiądz nie ma prawa odmówić udzielenia chrztu, nawet jeśli rodzice dziecka nie są w stanie zapłacić za sakrament. Księża nie powinni mieć również swojego „cennika”, ponieważ opłata za udzielenie sakramentu ma być całkowicie dobrowolna.

Niektórzy duchowni sugerują jednak pewne kwoty, dzięki którym są w stanie zadbać o swoją parafię, oprawę muzyczną mszy, czy przystrojenie kościoła.

Rodzice, którzy kompletnie nie wiedzą ile pieniędzy przekazać na ręce księdza w zamian za chrzest dziecka, zasięgają zwykle opinii osób, które całe wydarzenie mają już za sobą. Zazwyczaj opłata za udzielenie sakramentu wynosi według poczty pantoflowej od 100 zł do 300 zł.

Pieniądze ważne, ale nie najważniejsze

Temat zawartości kopert ofiarowywanych z okazji chrztu nie powinien budzić tylu emocji, ponieważ to, co tego dnia ważne to dla osób wierzących przede wszystkim bliskość i boża obecność.

Pamiętaj o tym, szykując prezent na chrzciny – Twoje pojawienie się na uroczystości na pewno nie będzie oceniane przez pryzmat kwoty pieniędzy, którą dałeś w prezencie, a miłości i wsparciu, które dajesz dziecku na co dzień.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy