Ile się daje na 18 w 2023 roku?

Ile się daje na 18 w 2023 roku?

Zaktualizowano 05-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Każda młoda osoba, która właśnie wkracza w dorosłość, bez wątpienia ucieszy się z prezentu w postaci koperty, dlatego też to właśnie pieniądze są najpopularniejszym podarunkiem od krewnych i bliskich na osiemnaste urodziny.

W tekście znajdziesz kilka podpowiedzi, jaka kwota jest w tej chwili normą na osiemnastkę oraz co kupić, jeśli nie chcesz obdarowywać solenizanta gotówką.

Co daje się na 18? Co kupić na 18?

Jeżeli wybierasz się na imprezę z okazji osiemnastych urodzin i szukasz pomysłu na prezent, ponieważ chcesz podarować coś innego niż pieniądze, najlepiej będzie kierować się zainteresowaniami jubilata.

Czasami ten trop nie jest jednak w stanie naprowadzić Cię na żaden pomysł. W takiej sytuacji możesz spróbować podpytać osiemnastolatka, co chciałby dostać lub porozmawiać z jego rodzicami, przyjaciółmi czy partnerem/partnerką.

Jeśli i to nie pomoże w rozwiązaniu zagwozdki z upominkiem, może wybierzesz coś z poniższej, uniwersalnej listy prezentów, które świetnie nadają się na 18 urodziny:

 • Skok ze spadochronem;
 • Opłacenie kursu poprzedzającego zdobycie prawa jazdy;
 • Bilety na wymarzony koncert lub inne wydarzenie kulturowe;
 • Jazda offroad;
 • Lot szybowcem;
 • Strzelanie na strzelnicy.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz pewności, czy tego typu niespodzianki na pewno ucieszą obdarowanego – zdecydowanie się na kopertę z pieniędzmi na pewno spotka się z aprobatą młodego dorosłego. Kto, kończąc dziecięce lata i rozpoczynając nowy etap życia, nie ucieszyłby się z gotówki?

Od czego zależy kwota prezentu na 18?

To, ile pieniędzy przeznaczysz na urodzinowy prezent dla 18-latka, powinno być wypadkową kilku kwestii:

 1. Stopnia zażyłości z solenizantem;
 2. Rodzaju pokrewieństwa, które Was łączy;
 3. Zwyczajów panujących w Twojej rodzinie;
 4. Zasobności Twojego portfela.

Jeśli uznasz, że świętujący jest Ci naprawdę bliski, a Twój budżet jest nieograniczony – przekaż większą kwotę, jeżeli jednak masz ograniczone fundusze i nie jesteś w stanie wygospodarować więcej niż 200 zł – nawet kiedy przeczytasz w sieci, że „obowiązują” wyższe kwoty, nie przekraczaj na siłę swoich możliwości finansowych.

Poniżej opisujemy średnie kwoty, które młodzi ludzie najczęściej otrzymują na osiemnastkę, jednak stanowią one wyłącznie delikatną sugestię i pewien punkt odniesienia, a nie odgórnie przyjęty standard.

Ile dać na 18 w 2023?

W zależności od tego, o jakim członku rodziny mowa, prezent na osiemnastkę w formie finansowej to zwykle kwota mieszcząca się w przedziale od 100 zł do 1 000 zł. Im bliższa solenizantowi osoba, tym więcej pieniędzy trafia zwykle do koperty prezentowej, ale drugim bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście sytuacja ekonomiczna obdarowującego.

Zgodnie z informacjami na forach internetowych czy wynikającymi z badań opinii publicznej, nieco więcej ofiarowują osiemnastolatkowi goście zaproszeni na oficjalne, wystawne imprezy w restauracjach, a nieco mniej – bliscy zaproszeni na skromniejsze uroczystości domowe. Nie jest to jednak sztywna reguła.

Ile na 18 daje chrzestny, ile chrzestna?

Bycie chrzestnym czy chrzestną nie zwalnia Cię z dbania o swój budżet i… zdroworozsądkowego podejścia. Najprościej mówiąc, daj tyle, na ile Cię stać i tyle, ile masz ochotę.

Jeżeli potrzebujesz wskazówki, wiedz, że internauci, którzy podzielili się informacją, ile wkładają do koperty jako chrzestni oraz ci, którzy 18 urodziny obchodzili niedawno, wskazują na kwoty rzędu 200 zł-500 zł od osoby, kiedy mowa o rodzinie wujostwa chrzestnego.

Ile na 18 urodziny od cioci i od wujka?

Ciocia i wujek, którzy nie pełnili przy chrzcie specjalnej roli, ale wciąż pozostają bardzo bliskimi osobami dla solenizanta, ofiarowują na urodziny kończące dzieciństwo podobną ilość gotówki co chrzestni.

Natomiast przy nieco luźniejszych relacjach rodzinnych, zapytani o tę kwestię, najczęściej mówią o kwotach od 100 zł do 400 zł od osoby.

Ile na 18 urodziny od dziadków?

Babcia i dziadek to bardzo często niezwykle bliskie każdemu dziecku osoby, które wyraźnie uczestniczyły w jego wychowaniu. To sprawia, że prezent od seniorów rodów często traktowany jest wyjątkowo.

Fora internetowe wskazują na kwoty od 200 zł do 500 zł od osoby. Warty uwagi jest także fakt, że dziadkowie bardzo często decydują się na prezent w formie biżuterii. Może życiowe doświadczenie przekłada się na wiedzę, że nie ma to jak inwestycja w złoto…

Ile kolega lub koleżanka powinni dać na 18-nastkę?

Znajomi i przyjaciele osiemnastoletniego solenizanta najczęściej znajdują się w podobnym wieku lub są jego rówieśnikami. To oznacza, że często nie osiągają jeszcze żadnych dochodów, a ich budżet uzależniony jest w głównej mierze od rodziców.

To wszystko sprawia, że koledzy i koleżanki nie dysponują zwykle ogromnymi kwotami, którymi mogą obdarowywać się nawzajem i wybierają fizyczne podarunki lub składają się na jeden większy upominek całą grupą.

Zapytani o osiemnastkowe prezenty od kolegów i koleżanek młodzi ludzie, informują, że jeśli jest to koperta od jednej osoby, to często zawiera ok. 100 zł, natomiast najpopularniejsze są zrzutki całej paczki przyjaciół na wspólną kopertę, bon podarunkowy lub kupno droższego prezentu.

Kwota prezentu na 18 – podejdź do tego indywidualnie

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie „ile dać na osiemnastkę?” nie istnieje. W internecie nie znajdziesz też tabeli, która pokazywałaby jaką kwotę wypada włożyć do koperty w zależności od pokrewieństwa, wieku, czy lat znajomości z solenizantem.

Zastanawiając się nad prezentem, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, ale przede wszystkim – przyjrzeć się, jaki jest faktyczny stan Twojego konta. Przygotowując upominek, należy wyważyć społeczne czy rodzinne oczekiwania z własnymi przekonaniami na ten temat.

A ile Ty dałeś na 18? Napisz w komentarzu i pomóż dokonać właściwego wyboru innym użytkownikom.

3.6 (Ilość ocen: 7)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

4 komentarze

 1. Aga
  02.12.2023, 2:08 am Odpowiedz
  Siostrzeniec 700 zł
 2. Julka
  17.11.2023, 4:22 pm Odpowiedz
  Od osoby, czyli jeśli idę z mężem i dziećmi to x4?
 3. Mika
  11.11.2023, 3:03 pm Odpowiedz
  Chrzesniaczka 1000 zł
 4. Iwona
  24.10.2023, 2:06 am Odpowiedz
  Chrześniakowi 1500zl