Ile na wesele? Ile dać w 2023?

Ile na wesele? Ile dać w 2023?

Zaktualizowano 06-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Planując udział w weselu, oprócz kreacji, czy logistyki związanej z transportem na miejsce, musisz zastanowić się także nad prezentem. Pary Młode coraz częściej proszą swoich gości o podarunek w formie finansowej.

W takiej sytuacji pojawia się pytanie – ile dać do koperty w 2023 roku? Poniższy artykuł da Ci pewne rozeznanie ile na wesele dają poszczególni goście.

Od czego zależy, ile daje się na wesele?

Kwota, którą wręczysz nowożeńcom w formie prezentu, powinna zależeć przede wszystkim od Twojej sytuacji finansowej i własnego zdania, które masz na ten temat. Dopiero w momencie, gdy założysz, że oba te czynniki dają Ci pole do dalszych rozważań, możesz wziąć pod uwagę pokrewieństwo, Twoją relację z Panną i Panem Młodym czy ich szacowane wydatki.

Jeżeli uznasz, że kwota 200 zł to absolutne maksimum, które możesz wygospodarować z budżetu, zastanawianie się ile „wypada dać” nie będzie miało żadnego sensu. Jeśli jednak możesz i chcesz wziąć pod uwagę pewne dodatkowe aspekty, by podjąć decyzję, jaką kwotę dać na wesele, wiedz, że goście często kierują się stopniem bliskości i więzi rodzinnych z nowo poślubionymi, a także kalkulują, jak ich prezent będzie korespondował z wystawnością uroczystości.

Chyba najbardziej zróżnicowaną pod względem podejścia do podarunku grupą krewnych, są chrzestni. To dlatego, że są to osoby wybierane dla dzieci przez rodziców. Niejednokrotnie zdarza się, że bliski niegdyś kontakt z ciocią i wujkiem z czasem rozluźnia się, bądź urywa, para nie kontynuuje katolickiej tradycji wcześniejszych pokoleń, lub wręcz przeciwnie – są to trwałe i bardzo bliskie relacje.

Ile daje chrzestny i chrzestna na wesele?

W Polskiej tradycji przyjęło się, że we wszystkich uroczystościach związanych z sakramentami katolickimi, chrzestni pełnią pewną szczególną rolę. Jeżeli faktycznie jako chrzestny jesteś dla któregoś z małżonków ważną i bliską osobą, sytuacja sprzyja większej hojności.

Sporo osób uzależnia wkładaną do koperty kwotę od poziomu swoich kontaktów z tzw. chrześnicą czy chrześniakiem. Wiele internetowych komentarzy oraz ankiet na ten temat mówi, że częsty prezent od chrzestnego, to kwota od 500 zł do 1000 zł.

A jak wyglądają statystyki wśród pozostałych członków rodziny? Zobacz w dalszej części tekstu.

Ile włożyć do koperty na wesele — poznaj przykłady

Nadrzędna zasada, którą należy się kierować, planując upominek weselny w formie gotówki, to własne możliwości finansowe i chęci, natomiast jeśli Twoja sytuacja materialna jest na tyle korzystna, że chcesz dostosować się do pewnych trendów społecznych, możesz zapoznać się z informacjami, ile na wesele dają poszczególni krewni.

Rodzice
Rodzice „młodych” wkładają do koperty przeróżne kwoty, w zależności od zasobności własnego portfela oraz udziału w kosztach uroczystości. Zdarza się, że organizacja całego wesela jest prezentem od rodziców dla dzieci. Jego wartość można wtedy oszacować na wiele tysięcy złotych. Najczęstsza kwota, która jednak pada wśród ankietowanych na różnych portalach internetowych to 1 000 zł.

Świadek
Statystyczny świadek przekazuje młodej parze od około 600 zł do 1 000 zł, jednak oprócz najważniejszego kryterium – własnej sytuacji finansowej – istotne jest wzięcie pod uwagę, w jakie koszty dodatkowe angażuje się taka osoba. Zdarza się, że świadkowie w ramach weselnego prezentu organizują z własnych pieniędzy wystawne wieczory kawalerskie i panieńskie.

Brat / siostra
Rodzeństwo często pełni rolę świadków na weselu, ale oczywiście nie jest to regułą. Kwoty, które padają w rozmowach z braćmi czy siostrami nowożeńców, oscylują między 500 zł, a 1000 zł.

Dziadkowie
Seniorzy rodu – podobnie jak rodzeństwo – obdarowują młodą parę pieniędzmi o wartości od 500 zł do 1 000 zł, choć nawet wśród swoich znajomych znajdziesz pewnie osoby, które otrzymały w tym dniu od swojej babci czy dziadka prezent bardziej lub mniej kosztowny.

Znajomi
Jak pokazują liczne ankiety, w dużych, polskich miastach średnia zawartość koperty to 500 zł od pary, natomiast w mniejszych miejscowościach – ok. 400 zł od pary. Mowa o dwóch osobach bez dzieci.

Ile na wesele od 4-osobowej rodziny?

Niezależnie od tego, czy na wesele wybierasz się z rodziną, czy bez, a także, czy będą towarzyszyły Ci dzieci – w dowolnym wieku – włóż do koperty tyle, ile uważasz za stosowne. Jeżeli jednak potrzebujesz punktu odniesienia, warto byś znał zasadę tzw. talerzyka. Mówi ona o możliwości zasugerowania się w kontekście prezentu kwotą, którą świeżo poślubieni wydają podczas organizacji wesela „na jednego gościa”.

W dzisiejszych czasach sale przyjęć najczęściej goszczą weselników za kwoty w przedziale od 150 zł od osoby do 450 zł od osoby (dzieci objęte są zwykle 50% rabatem), choć oczywiście jak w przypadku wielu usług z tego sektora – górna granica kosztów nie istnieje i zależy od inwencji, potrzeb i marzeń pary młodej.

Jeżeli chcesz posłużyć się zasadą talerzyka i zakładasz, że para młoda wybrała salę, która liczy sobie 200 zł od osoby – jako 4-sobowa rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci) możesz włożyć do koperty 600 zł.

Ile dać na sam ślub bez wesela?

Jeśli bliskie Ci, biorące ślub osoby, zdecydowały się zrezygnować z hucznego wesela czy jakiegokolwiek przyjęcia mającego uczcić to wydarzenie, wśród obecnych na uroczystości może pojawić się niepewność – co w takim razie podarować, a jeśli pieniądze – to w jakiej kwocie?

Prezent ślubny w takim przypadku jest całkowicie indywidualną kwestią. Jako podpowiedź możesz potraktować fakt, że większość gości sezonu weselnego 2022, która zamieściła w sieci komentarz na ten temat, napisała, że włożyła do koperty symboliczne 100-200 zł oraz kartkę okolicznościową.

Czy istnieje minimum, jakie daje się na wesele?

Minimalna kwota, którą należy obdarować parę młodą w tym szczególnym dniu, nie istnieje, choć wiele osób ma na ten temat własne zdanie. Bardzo dużo osób twierdzi, że aby nie popełnić prezentowego faux-pas, należy zastosować się do zasady talerzyka i jest to absolutne minimum.

Ślub i wesele nie są jednak imprezami, na które kupujesz bilet w postaci koperty, a 150 zł-450 zł może być dla Ciebie zbyt dużą kwotą. Masz pełne prawo obdarować ślubujących sobie miłość bliskich w inny sposób.

Ważne, aby być w swoim działaniu życzliwym oraz uczciwym i nie przekazywać bezsensownie pustej koperty, wypełnionej na przykład pociętymi gazetami, co podobno nadal się zdarza…

Koperta na wesele — przemyśl dokładnie, ile dać

Istotą wesela jest spotkanie i wspólne świętowanie radosnego wydarzenia, jakim jest powstanie nowej rodziny. Żadna Para Młoda nie powinna rozliczać swoich gości z prezentów, choć są one oczywiście bardzo miłym dodatkiem i zwykle pozwalają na pokrycie części kosztów uroczystości.

Podarunek weselny najczęściej będzie po prostu wypadkową:

  • Twojej sytuacji materialnej,
  • Twoich poglądów na temat upominków,
  • Twojej relacji z Młodą Parą.

Ważne, abyś jako gość „nie dał się zwariować” i wiedział, że kwota wkładana do koperty, powinna być w zgodzie z Twoim domowym budżetem i nie wymagać od Ciebie brania pożyczek na ten cel.

Pomóż innym

A ile Ty dałeś/dałaś ostatnio na wesele? Wpisz kwotę w komentarzu i pomóż innym wybrać właściwą kwotę

4.8 (Ilość ocen: 21)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

1 Opinia

  1. Ciotka
    28.09.2023, 6:10 pm Odpowiedz
    5000, chrzestna.