Ile kosztuje test ciążowy? Od czego zależy cena?

Ile kosztuje test ciążowy? Od czego zależy cena?

Zaktualizowano 23-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Test ciążowy to pierwsza metoda weryfikacji spodziewanej ciąży, jaką wybierają kobiety. Testy są stosunkowo tanie, dostępne w wielu miejscach i nie wymagają na tym etapie skomplikowanych badań.

Jakie rodzaje testów ciążowych mamy do wyboru i ile kosztują? Poniżej najważniejsze informacje.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Po test ciążowy sięga się zazwyczaj, gdy kobieta pozostaje aktywna seksualnie i spóźnia jej się spodziewana menstruacja. Choć test nie zawsze jest wiarygodny i potrafi przekłamać wynik, zwłaszcza na bardzo początkowym etapie ciąży, warto wykonać go w pierwszej kolejności. Dopiero drugim krokiem będzie potwierdzenie swojego odmiennego stanu a laboratorium, a także u lekarza.

Poniżej wyjaśniamy jakie są rodzaje testów.

Testy z moczu

Na rynku dostępne są 3 podstawowe rodzaje testów ciążowych, które wykonuje się przy użyciu moczu. Są to testy: płytkowe (inaczej kasetowe), strumieniowe oraz paskowe. Różnica między testami polegają na technice ich wykonania.

Testy kasetowe wymagają zebrania moczu do małego naczynia i umieszczenia kilku kropli moczu w okienku testu. Strumieniowe wyposażone są z kolei w uchwyt i końcówkę, którą należy umieścić pod strumieniem moczu. Paskowe natomiast wymagają zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nim paska.

Od niedawna dostępny jest na rynku także dość innowacyjny test cyfrowy i jest to jedyny test, który oprócz zwykłej informacji o ciąży (lub jej braku), pokazuje ile tygodni wstecz doszło do poczęcia. Charakteryzuje się on dokładnością do nawet 99%.

Testy z krwi

Jeśli test wykonany z moczu okaże się pozytywny (lub niepewny), wiele kobiet przed udaniem się jeszcze do ginekologa, decyduje o wykonaniu testu z krwi. Testy z krwi badają wartość stężenia beta-HCG w surowicy, a dokładnie jego przyrost. Badanie z krwi jest w stanie dać bardziej miarodajny wynik, niż badanie z moczu.

Jeśli ciąża zostanie potwierdzona, warto jest zdecydować się na test prenatalny NIPT. Jest to zupełnie nieinwazyjne badanie, które wykonuje się zazwyczaj po 10 tygodniu ciąży. Pozwala ono nawet na tak wczesnym etapie wykryć wady genetyczne płodu oraz trisomie (m.in. zespół Downa, Edwardsa, czy Patau). Do wykonania testu również wystarczy zwykła próbka krwi.

Test ciążowy i jego cena – co na nią wpływa?

Cena testu ciążowego będzie się różniła w zależności od miejsca, w którym chcemy go zakupić. Najczęstszym miejscem do, którego udajemy się w celu zakupu testu jest oczywiście apteka, choć obecnie wiele drogerii, klinik, czy nawet sklepów internetowych dysponuje takim asortymentem.

W zależności od konkretnego producenta, ceny testów płytkowych, strumieniowych i paskowych w aptece mogą wahać się w przedziale od 4,50 do nawet 17 zł. Najdroższy będzie test cyfrowy wskazujący tydzień ciąży, gdyż kosztuje on średnio 30 zł.

W drogeriach również można zakupić testy, jednak ich wybór w stosunku do aptek jest nieco ograniczony. Drogerie ponadto oferują często testy marek własnych, które specjalizują się w produkcji różnych wyrobów (nie tylko testów), co może przekładać się na ich niższą jakość. Co ważne, ceny testów w drogeriach mogą być wyższe, niż w aptekach. Najczęściej spotykany przedział to 8-20 zł.

Na cenę wpływ będzie miała oczywiście też ilość testów w opakowaniu. Często kobiety planują wykonać kilka testów w odstępie na przykład kilku dni. Zakup opakowania zbiorczego, na przykład z 3 sztukami testu może okazać się wtedy tańszy.

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale testy ciążowe możemy podzielić również ze względu na czułość. To także przełoży się na różnice w cenach. Czułość to inaczej poziom hormonu hCG, jaką jest w stanie wykryć test. Oto oznaczenia na jakie należy zwracać uwagę:

  • powyżej 800 IU/l – najmniej czułe, wykrywają ciążę nie wcześniej niż po 7 dniach od spodziewanej miesiączki;
  • przedział między 500 a 800 IU/l – testy o średniej czułości, wykrywają ciążę w około 2 tygodnie po zapłodnieniu;
  • poniżej 500 IU/l – bardzo czułe, wykrywają ciążę nawet przed spodziewaną miesiączką.

Na cenę testu wpływ będzie miała także lokalizacja. W większych miastach, w aptekach lub drogeriach w centrum cena może być wyższa, niż w małej miejscowości w aptece osiedlowej.

Test ciążowy – cena w zależności od rodzaju

Najtańszym rodzajem testu z moczu, jest test płytkowy. Jego cena zaczyna się już od 4,50 zł (przy niskiej czułości), a może dojść do około 14 zł (przy wysokiej czułości). Testy paskowe i strumieniowe mogą kosztować o kilka złotych więcej, jednak nie są to znaczne różnice. Zazwyczaj zaczynają się od 10 zł, a kończą na mniej niż 20.

Najdroższym rodzajem testu z moczu będzie cyfrowy, gdyż zaczyna się od 30 zł, a w niektórych aptekach potrafi dojść do nawet 39 zł.

Wykonanie badania z krwi w laboratorium to koszt w okolicach 35 zł.

Gdzie kupić test ciążowy?

Test ciążowy to produkt, który nie wymaga recepty, ani skierowania. Można bez problemu zakupić go w każdej aptece, a także w niektórych większych drogeriach (Hebe, Rossmann).

Często zdarza się, że dostępne są w klinikach (na przykład w klinikach leczenia niepłodności), a także w gabinetach lekarzy ginekologów.

Test można zakupić także w formie online – w aptekach i drogeriach internetowych.

Możliwe oszczędności na teście ciążowym

Chcąc dowiedzieć się ile kosztuje test ciążowy, warto zapoznać się z ofertą internetowych aptek i dopiero wówczas udać się do apteki stacjonarnej. To ile kosztuje test ciążowy w aptece, zależy też w dużej mierze od tego, czy jest to apteka sieciowa, czy prywatna.

Jeśli planuje się rozpoczęcie starań o dziecko, warto śledzić różne promocje i zniżki oraz zdecydować się na zakup hurtowy. Posiadanie większej ilości testów w domu, pomoże nam sprawdzać obecność ciąży w różnych fazach cyklu i bez częstego udawania się do apteki.

W początkowych fazach starań, warto jest zdecydować się na prostsze i tańsze testy, zwłaszcza jeśli przewidujemy używanie ich w większej ilości.

Czy warto inwestować w droższy test ciążowy?

Jeśli bardzo zależy nam na szybkim stwierdzeniu ciąży lub jej braku, warto zaopatrzyć się w droższy test o największej czułości. Pozwala on wykryć fakt zapłodnienia nawet po kilkunastu dniach od stosunku. Taki test będzie kosztował najwięcej, ale da też największą pewność.

Droższy test ciążowy przyda się także wówczas, gdy mamy już praktycznie całkowitą pewność co do ciąży i chcemy stwierdzić, który obecnie jest jej tydzień. Przydatny może być wtedy test cyfrowy.

Na etapie starań o dziecko, gdy wiemy że testy będą wykonywane często i regularnie, można spokojnie pozostać przy tańszej opcji.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy